Neskatoties uz vēsturiski vājāko Eirozonas IKP, ECB saglabā likmes neskartas

Treideri.lv | 30. aprīlis 2020 16:19
Neskatoties uz vēsturiski vājāko Eirozonas IKP, ECB saglabā likmes neskartas

Eiropas Centrālā Banka (ECB) ceturtdien nolēmusi saglabāt savas bāzes likmes bez izmaiņām, jo Eirozonai draud dziļa ekonomiskā krīze.

Taču regulators mīkstinājis noteikumus bankām un uzsvēris, ka nepieciešamības gadījumā gatavs iepirkt vairāk valsts obligācijas.

Lēmums pieņemts tajā pašā dienā, kad dati atklājuši, ka no 19 valstīm veidotā reģiona ekonomika pirmajā ceturksnī sarukusi par 3.8% – tas ir zemākais rādītājs kopš statistikas datu apkopošanas sākuma 1995. gadā, jo koronavīrusa pandēmija stipri iedragājusi uzņēmējdarbības aktivitāti reģionā.

ECB jau izvērsusi apjomīgu stimulu paketi zināmu ekonomisko šoku mīkstināšanai. Martā centrālā banka sāka valsts obligāciju iepirkšanas ciklu 750 miljardu eiro paketes ietvaros un samazināja komercbanku izdevumus kreditēšanas atbalstam.

ECB prezidente Kristīne Lagarda pagājušajā mēnesī paziņoja, ka nav regulatora uzticībai eiro valūtai robežu nav.

Neskatoties uz to, aizņēmumu izmaksas tādās perifērijas valstīs, kā Itālijā, pēdējās nedēļās pieauga, jo tirgus dalībnieki uztraucas par parāda stabilitāti ilgtermiņa perspektīvā.

Itālija 2019. gadu noslēgusi ar milzīgu valsts parādu, kas pārsniedz 130% no IKP, un prognozējams, ka tas turpinās pieaugt, jo Roma piedzīvo plaša mēroga krīzi veselības aprūpē un ekonomikā.

Otrdien Fitch Ratings pazemināja Itālijas kredītreitingu līdz atzīmei virs “atkritumu” līmeņa. Reitingu aģentūra arī brīdinājusi, ka negatīvais spiediens uz reitingu var atjaunoties, ja valdība nerealizēs drošu ekonomisko izaugsmi un fiskālo stratēģiju, kura pastiprinātu pārliecību, ka attiecība valsts sektora parāds pret IKP ar laiku tiks pazemināta.

Pieaug prognozes, ka ECB būs spiesta palielināt suverēnā parāda iepirkšanas apjomus. Pēdējie dati liecina, ka esošajos tempos ECB savu šī brīža koronavīrusa programmu noslēgs oktobrī, nevis gada beigās.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv