Neskatoties uz Tuvo Austrumu krīzi, nafta vēl var kļūt lētāka

Treideri.lv | 7. janvāris 2020 15:45
Neskatoties uz Tuvo Austrumu krīzi, nafta vēl var kļūt lētāka

Visvarenā ASV slānekļa rūpniecība, kā arī Saūda Arābijas taktiskās darbības ierobežos naftas cenu pieaugumu.

Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani slepkavība liegusi naftas tirgus dalībniekiem iespēju plūdeni pieslēgties darbam pēc brīvdienām. Treideru svētku miegainība vēl nebija izklīdusi, kad Brent cenas jau uzlēca virs 70 dolāriem par barelu.

Lejupslīdes iemesli

Kopš Amerikas Savienotās Valstis sāka gaisa triecienus Bagdādei, naftas cenas pieaugušas par 5%. Daudzi baidās, ka Irāna gatavojas atriebties, tāpēc turpmākas konfrontācijas draudi, iespējams, turēs naftas tirgu pozitīvā noskaņojumā.

Septembra uzbrukums naftas infrastruktūrai Saūda Arābijā izraisīja strauju ražošanas apjoma samazināšanos valstī. Atmiņas par šo notikumu, kurā Vašingtona vainoja Teherānu, tikai veicina tirgus nervozitāti.

Tāpat Amerikas Savienotās Valstis mētājas ar briesmīgiem draudiem, un ne tikai Irānas virzienā. Piemēram, svētdien ASV prezidents Donalds Tramps draudēja ar sankcijām Irākai, ja valsts izvirzīs parlamenta balsojumam jautājumu par amerikāņu karaspēka izvešanu no savas teritorijas.

Un tomēr nevajadzētu domāt, ka nafta virzīsies tikai vienā virzienā.

Pieauguma faktori

Piegādes traucējumi patiešām ir iespējami, taču maz ticams, ka cenas turpinās pieaugt tādā pašā tempā, it īpaši, ja Irāna vilcināsies reaģēt. Bez skaidra impulsa treideri netestēs 100 USD par barelu līmeni, kas 2010. gada sākumā kļuva par Arābu pavasara simbolu.

Pirmkārt, ASV slānekļa rūpniecība pēdējo desmit gadu laikā ir mainījusi globālo naftas piegādes struktūru. Ražošanas līmenis šajā segmentā ir samazinājies, taču, ja naftas cena pārsniedz 70 USD, slānekļa rūpnieki atkal sāks palielināt ražošanu.

Otrkārt, jebkura īstermiņa spriedze bāzes tirgū pēc būtības ir mākslīga, jo Saūda Arābija un tās sabiedrotie ir samazinājuši ražošanu, lai stimulētu cenas.

Ja cenas turpinās pieaugt, Vašingtona izdarīs spiedienu uz Karalisti, pieprasot atvērt ventiļus. Salīdzinot savus mērķus ar Trampa mērķiem, domājams, ka Saūda Arābija vēlēšanu gadā izrādīs pretimnākšanu un izpildīs viņa lūgumu.

Neskatoties uz to, naftas tirgus pakāpeniski nostiprina savas pozīcijas. Naftas cenas pieauga arī pirms piektdienas raķešu uzbrukuma, jo treideri secināja, ka no ASV un Ķīnas tirdzniecības kara ļaunākajām sekām izdevies izvairīties. Tieši šīs bailes dominēja pār pasaules ekonomikas izaugsmes prognozēm.

Zīmīgi, ka naftas cenas piegādēm šī gada beigās sāka reaģēt, kopš decembra sākuma pieaugot par vairāk nekā 10 procentiem un pārsniedzot atzīmi 60 USD par barelu. Pagājušā gada lielāko daļu tās saglabājās zem USD 50–60 diapazona, liecinot, ka treideru cerības pamazām virzās šaurāka tirgus virzienā.

Jādomā, ka nākamajās nedēļās jēlnaftas tirgū nebūs nopietnu korekciju, ņemot vērā neskaidrību saistībā ar ASV un Irānas konfliktu. Taču nozarei, kas gadiem cīnījusies par būtiskāku slānekļa lomu, stabilizācija virs 70 USD par barelu jau ir liels sasniegums.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv