Neprasiet FRS pazemināt dolāru

Treideri.lv | 7. jūnijs 2019 09:50
Neprasiet FRS pazemināt dolāru

ASV centrālās bankas darbs jau tā ir gana sarežģīts. Senās debates, šķiet, atkal atgriežas: cik lielā mērā, ja vispār, Federālajai Rezervju Sistēmai jārūpējas par dolāra kursu? Lai cik dīvaini tas nebūtu, tas ir jautājums, kurā prezidents Donalds Tramps un senatore Elizabete Vorena, šķiet, ir vienisprātis.

Šonedēļ Vorena piedāvāja “agresīvu iejaukšanos amerikāņu strādājošo vārdā” un “aktīvāku mūsu valūtas vērtības pārvaldīšanu eksporta un iekšējās ražošanas atbalstam”. Tramps, bez šaubām, to atbalstītu.

Viņš bieži sūdzējies par spēcīgu valūtu un kritizējis FRS priekšsēdētāju Džeromu Pauelu par dolāra kursa pieauguma veicināšanu uz agresīvas monetārās politikas realizācijas rēķina: “Mums FRS ir džentlmenis, kuram ļoti patīk spēcīgs dolārs”, – martā norādīja prezidents.

Pārsteidzoši, ka Vorena atbalsta šo ideju. Līdz šim sacensībā par izvirzīšanu no Demokrātiskās partijas viņa sevi pozicionēja kā uz detaļām orientētu un specifikācijā ieinteresētu. Taču ne šajā gadījumā: viņa nesen sūdzējusies par valūtu manipulācijām, ko, kā domājams, veica citas valstis, un kā aizsardzības līdzekli piedāvā aktīvu dolāra pārvaldīšanu. Taču viņa nesaka, ko tas nozīmēs. Praksē tas no FRS prasītu procentu likmju pazemināšanu dolāra kursa pazemināšanai – tāpat, kā uzstāj Donalds Tramps.

Ar šo saistītas divas problēmas. Pirmkārt, tā ir tieši tā politika, kuru ASV godīgi kritizēja par to, ka iepriekš to veikušas citas valstis. Otrkārt, kas nebūt nav mazāk svarīgi, FRS uzdots uzdevums kontrolēt inflāciju, nevis valūtas vērtību, un ar sava galvenā politiskā instrumenta – procentu likmju – palīdzību tā labākajā gadījumā var panākt tikai vienu no šiem mērķiem.

Tiesa, ja FRS pazeminās procentu likmes, kā to šogad prognozē daudzi investori, tas, iespējams, veicinās dolāra kursa lejupslīdi. Tas, savukārt, palīdzēs stimulēt ekonomiku, padarot eksportu konkurētspējīgu, savukārt importu – dārgāku. Taču pamatojumam nav nekā kopīga ar dolāra kursu. Drīzāk, vērtējums, vai likmju pazemināšanai ir jēga, prasa FRS aizdomāties par jautājumu – vai ekonomikai nepieciešami stimuli – respektīvi, vai papildu pieprasījums stimulēs ražošanu un nodarbinātību bez riska paaugstināt inflāciju.

ASV pārliecināja citas valstis neveikt manipulācijas ar savām valūtām un uzturēt kārtību, kas balstīta uz noteikumiem, kas nosoda šādu praksi. Nostiprināt šo kārtību būtu labāk, nekā spert turpmākos soļus tās atcelšanā.

Kad lieta nonāk līdz monetārajai politikai, FRS jāliek mierā, lai tā spētu mierīgi paust savu viedokli par makroekonomikas apstākļiem, bez papildus mērķu sloga, kas tās jau tā sarežģīto darbu padarītu neiespējamu.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv