Nasdaq indekss sasniedz 5000 punktu atzīmi. Vai briest kārtējais burbulis?

Treideri.lv | 3. marts 2015 16:27
Nasdaq indekss sasniedz 5000 punktu atzīmi. Vai briest kārtējais burbulis?

Nasdaq indekss ir sasniedzis līmeni, kuru pēdējo reizi piedzīvoja tālajā 2000. gadā, kad tehnoloģiju kompāniju burbulis to bija uzdzinis neredzētos augstumos. Tagad tas atkal ir sasniedzis ļoti augstu atzīmi un tādejādi rada aizvien vairāk baumu un prognožu par to – vai burbulis šajā tirgū atkal plīsīs.

Burbuļa izveidošanā tiek vainota ASV Federālā Rezervju Sistēma (FRS) un tās kvantitatīvās stimulēšanas programma, kura tirgos ir iepludinājusi lielu apjomu papildus naudas līdzekļus, tādejādi mēģinot veicināt valsts ekonomiku. Lai arī nodoms labs, bet bieži vien daļa šo līdzekļu tiek novirzīti ieguldījumiem nekustamajā sektorā un finanšu instrumentos, tādejādi veicinot pārmērīgu cenu kāpumu.

Kā atzīmē Euro Pacific Capital vadītājs Pīters Šiffs, Nasdaq indeksa vērtība nebūtu tik ļoti pieaugusi, ja nebūtu kvantitatīvā stimulēšana. Tas nebūtu noticis, ja procentu likmes neatrastos nulles līmenī. Un šāds līmenis netiktu sasniegts, ja nebūtu bezprecedenta akciju uzpirkšana, kura noris pateicoties lēti pieejamai naudai. Mums ir visi šie mākslīgie atbalsta instrumenti, kuri ir pacēluši tirgu, bet nav neviena veida kā tirgu atbalstīt bez tiem.

Pēdējo reizi Nasdaq indekss tik augstu vērtību sasniedza 2000. gada martā un tas kļuva par kulminācijas punktu tehnoloģiju kompāniju burbuļa laikā.

Jau 2002. gadā indekss bija nokritis par 80%, sasniedzot atzīmi 1108, 49 punkti. Visus sekojošos gadus indeksa vērtība ir kāpusi, līdz šo pirmdien tā noslēdzās pie līmeņa 5008,96 punkti.

Taisnību sakot, ne visi tirgus dalībnieki uzskata, ka tirgū ir izveidojies burbulis.

Phoenix Financial analītiķis Veins Kaufmans uzskata, ka nekāda burbuļa nav, un, lai pamatotu savu uzskatus, salīdzina 2000. gada situāciju ar šī brīža tirgus situāciju. 2000. gadā cenas/peļņas rādītājs (Price-to-earnings)  sasniedza līmeni 200, savukārt šobrīd tas  ir krietni zemākā līmenī 19,6.

Pītera Šiffa komandu gan nepārliecina argumenti, ka šoreiz situācija ar Nasdaq indeksu ir savādāka.

Tehnoloģiju sektors salīdzinoši ar pārējiem tirgus sektoriem nav tik pārvērtēts, kā tas bija 2000. gadā, tomēr tas nenozīmē, ka tirgū nav burbulis.

 

Treideri.lv

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv