Nākamgad jārēķinās ar lielākiem nodokļiem par zemi

Treideri | 9. novembris 2012 10:00
Nākamgad jārēķinās ar lielākiem nodokļiem par zemi

Lauksaimniekiem jārēķinās, ka nākamgad vidēji par 10% pieaugs lauksaimniecībā izmantojamās zemes kadastrālā vērtība, kura tiek izmantota, lai aprēķinātu nekustamā īpašuma nodokli.

Savukārt par dzīvokļu kadastrālo vērtību kāpumu, pēc Valsts zemes dienesta (VZD) aprēķiniem, nākamgad būtu jāuztraucas tikai procentam no dzīvokļu īpašniekiem.

Īpašuma kadastrālās vērtības nozīmi ikviens izjūt tad, kad pienāk rēķins par nekustamā īpašuma nodokli. Saeimas deputāti 15. novembrī otrajā lasījumā lems par iespējamiem grozījumiem likumā Par nekustamā īpašuma nodokli, kuri paredz, ka pašvaldības varēs noteikt nekustamā īpašuma nodokļa likmes lielumu robežās no 0,2 līdz 1,5% no īpašuma kadastrālās vērtības. Savukārt nodokļa likmi virs 1,5% pašvaldībām atļautu piemērot tikai tajos gadījumos, kad nekustamais īpašums netiks uzturēts atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai.

VZD speciālisti, izstrādājot kadastrālo vērtību bāzi 2013. gadam, pamatojās uz 2011. gada un 2012. gada sākuma nekustamā īpašuma tirgus informāciju. Tā liecina, ka lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenu pieaugums 2011. gadā, salīdzinot ar 2010. gadu, bijis 15 līdz 25% robežās. Līdz ar to lauksaimniecības zemes kadastrālā vērtība visos Latvijas novados no tirgus vērtības šobrīd atpaliekot par aptuveni 35%. Tāpēc lauksaimniekiem jābūt gataviem, ka nākamgad zemes kadastrālā vērtība būs augstāka un līdz ar to, iespējams, pieaugs arī nekustamā īpašuma nodoklī aprēķinātā summa.

Otrs segments, kurā VZD speciālisti ir saskatījuši cenu kāpumu, ir dzīvokļi, skaidro VZD komunikācijas projektu vadītājs Andris Sproģis.

«Tomēr jāpiezīmē, ka kopš ekonomikas zemākā punkta būtisks cenu pieaugums ir tikai Rīgā un Jūrmalā, un arī tikai pamatā pilsētu centros, kvalitatīviem dzīvokļiem, kurus galvenokārt pērk ārvalstnieki. Turpretī sērijveida dzīvokļu segmentā cenu izmaiņas 2011. gadā praktiski nebija,» uzsvēra speciālists.

Dzīvokļu īpašumu, kuriem gaidāms vērtību pieaugums, pēc speciālistu teiktā, ir maz – tie ir tikai viens procents no kopējā dzīvokļu īpašumu skaita. No tiem aptuveni 4200 dzīvokļiem vērtības pieaugums ir līdz diviem procentiem un tikai aptuveni 400 dzīvokļu īpašumiem kadastrālā vērtība pieaugs vairāk nekā par diviem procentiem. Lielākais pieaugums ir dzīvokļiem Jūrmalā, Turaidas ielas jaunajās daudzdzīvokļu mājās – teritorijā, kas sākotnēji bija iekļauta palienes pļavu zonā un nebija atbilstoši novērtēta.

Salīdzinot dzīvokļu kadastrālās vērtības ar tirgus cenu, speciālisti secināja, ka vidēji visās republikas pilsētās dzīvokļu kadastrālās vērtības ir par 7 procentiem zemākās nekā darījuma summas, taču ir arī izņēmumi. Liepājā dzīvokļu kadastrālās vērtības par gandrīz 10 procentiem pārsniedz tirgus cenas. Tāpēc Liepājā dzīvokļu īpašumu kadastrālās vērtības 2013. gadā samazinātas vidēji par 12 procentiem. Tāpat dzīvokļu kadastrālās vērtības tika samazinātas atsevišķās zonās vairākās citās pašvaldībās, piemēram, Cēsīs un Līvānos.

Būtiskas izmaiņas, salīdzinot ar 2012. gadu, veiktas ražošanas objektu kadastrālo vērtību bāzē, jo izstrādāts jauns vērtību zonējums. Pašreiz spēkā esošais zonējums tika izstrādāts 2007. gadā un 2008. gada sākumā, kad vēl lejupslīde ekonomikā nebija tik krasa. Vērtību zonas bija veidotas plašas, balstoties uz vispārējo vērtību līmeni attiecīgajā teritorijā. Četru gadu laikā notikušas izmaiņas gan ekonomikā, gan nekustamā īpašuma tirgū, un tās atstājušas būtisku ietekmi uz zemes pieprasījumu. Salīdzinājumā ar 2007. gadu pieprasījums pēc ražošanas objektiem ir krasi samazinājies – daudzas esošās ražotnes stāv nenoslogotas, pieprasījuma pēc jaunām neapbūvētām zemes platībām praktiski nav.

To, kāda ir īpašuma pašreizējā kadastrālā vērtība, ikviens var uzzināt portālā www.kadastrs.lv bez maksas, savukārt 2013. gadam prognozētās vērtības ir aplūkojamas tikai par maksu. Šī pakalpjuma cena ir divi lati par katru īpašumu.

Avots: NRA


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv