Naftas vērši apraud zaudējumus

Treideri.lv | 5. maijs 2017 09:52
Naftas vērši apraud zaudējumus

Vakar Ziemeļamerikas sesijā Brent un WTI naftas cenas nogāzās par gandrīz 5% un turpina krist arī šorīt, Āzijas sesijā zaudējot ap 3%. Pie minimumiem WTI cena pirmo reizi kopš pagājušā gada novembra nonāca zem 44 dolāriem, savukārt Brent uz kādu laiku nokritās dziļi zem 47.00.

No kurienes tāda panika, ja OPEC valstis, un ne tikai,vienā balsī skandē par savu gatavību pagarināt vienošanās par ieguves apjomu samazināšanu darbības termiņa pagarināšanu? Faktori ir vairāki. Pirmkārt, pats pagarināšanas fakts jau ir iecenots, ar to nevienu nepārsteigsi. Savukārt šādu līdzekļu efektivitāte var izraisīt daudz jautājumu: Līvija un Nigērija palielina ieguvi – tām ir atļauts, jo tās ir atbrīvotas no dalības darījumā. Arī amerikāņu ražotāji aktīvi paplašinās, par to liecina pēdējās atskaites par strādājošo urbšanas iekārtu skaitu un enerģētikas ministrijas atskaite par jēlnaftas ieguvi.

Ar to jau pietiek, lai kompensētu 1.8 miljonus barelu – apjomu, par kādu OPEC+ valstīm bija jāsamazina sava ieguve. Šajos apstākļos kartelim būs grūti vienoties, taču nāksies, citādi naftas cenas kritīs vēl zemāk, iedragājot vairuma eksportētājvalstu trauslo finansiālo stāvokli.

Otrkārt – Ķīnas ekonomika. Lielākās energonesēju un citu preču aktīvu patērētājas ekonomika demonstrē atdzišanas pazīmes. Valdība cenšas atrisināt banku ēnu sektora problēmas, kas izraisa īstermiņa finansēšanas izmaksu pieaugumu un vēl vairāk nomāc ekonomisko aktivitāti. Savukārt ASV FRS, neskatoties uz makroekonomisko rādītāju kritumu 1. ceturksnī, grasās paaugstināt likmes. Tie ir potenciāli nelabvēlīgie faktori pieprasījuma pusē. Salikumā ar pieaugošo piedāvājumu tas paredz proficīta problēmu tirgū.

Treškārt, spēlē jau pieslēgušies tehniskie aspekti: nozīmīgu ilgtermiņa atbalsta līmeņu izsišana (Brent tie ir 50.00 un 48.60, WTI – 47.00) provocē stopu nostrādāšanu ilgtermiņa pozīcijās, tirgus noskaņojums strauji bojājas, stimulējot strukturālos vēršus masveidā pamest tirgu kamēr nav par vēlu. Rezultātā dinamika iegūst paātrinājumu, strauji atraujoties no fundamentālajiem faktoriem un sāk dzīvot savu dzīvi.

Krītas ne tikai nafta

Dzelzs rūdas cenas kritušās par 8%, pēc šī notikuma šī aktīva tirdzniecība preču biržā tika apturēta. Šobrīd tonnu rūdas var iegādāties par 66.48 dolāriem, tā ir zemākā cena pēdējā pusgada laikā. Koksa ogļu nākotnes līgumi šorīt kritušies par 4.1%, savukārt enerģētikā izmantojamo ogļu cena kritusies par 1.6%. Pat dārgmetāli ir zem spiediena, neskatoties uz savu patvēruma statusu panikas un volatilitātes apstākļos.

Zelts, pateicoties savam droša aktīva statusam, šorīt sadārdzinājās, taču kopš nedēļas sākuma tas zaudējis gandrīz 3%, kam pie vainas ir gaidāmā ASV monetārās politikas normalizācija.

Akciju indeksi virzās uz dienvidiem

Arī akciju tirgos viss izskatās diezgan bēdīgi. Preču/izejvielu segmenta kompāniju akcijas dodas lejup, neskatoties uz salīdzinoši labvēlīgajām atskaitēm par ienākumiem 1. ceturksnī, un velk sev līdzi visus pārējos. S&P/ASX 200 šorīt zaudējis 0.8%, pie tam kritums enerģētikas un ieguves sektoros sasniedzis attiecīgi 2.7 un 2.4%.

Vissmagāk klājies Whitehaven Coal, kuras akciju vērtība kritusies par 6.5%. Hang Seng zaudējis 1.2%, šeit sliktākos rezultātus dala PetroChina un China Shenhua Energy ar 3% kritumu. Shenzhen Composite aprobežojies ar pieticīgu 0.3% kritumu, an arī tikai tāpēc, ka tajā galvenokārt tirgojas augsto tehnoloģiju kompāniju akcijas. Arī Eiropas un ASV indeksi, visdrīzāk, piedzīvos kritumu.

Preču valūtas attaisno savu statusu

Vissliktāk klājas Austrālijas dolāram un tas nav nekāds pārsteigums, ņemot vērā tā atkarību no Ķīnas un dzelzs rūdas cenas. Šorīt valūta zaudējusi 0.6% un sasniegusi pēdējo četru mēnešu minimumu. Kritums zem 0.7400 no tehniskā viedokļa izskatās slikti un diez vai var cerēt uz uzmanības cienīgu korekciju līdz brīdim, kamēr nesāk atgūties izejvielu segmenta cenas.

Kanādas dolārs šodien ieņem otro vietu no beigām, sekojot austrālietim. USD/CAD šorīt pakāpās par gandrīz 0.3% līdz 1.3786. tajā pat virzienā dodas arī Jaunzēlandes dolārs, Meksikas peso un Krievijas rublis – visi tie ir naftas kotāciju krituma upuri.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv