Naftas cenas sarukušas par 30% – straujākā lejupslīde pēc Persijas līča kara

Treideri.lv | 9. marts 2020 14:25
Naftas cenas sarukušas par 30% – straujākā lejupslīde pēc Persijas līča kara

Naftas cenas Āzijas tirgos pirmdienas rītā sarukušas par vairāk kā 31%. Tas noticis pēc tam, kad piektdien OPEC valstis nespēja vienoties ar citiem naftas ražotājiem par ieguves ierobežošanu.

Lielākā naftas ražotājvalsts Saūda Arābija, kas ietilpst OPEC, paziņojusi par oficiālo cenu samazināšanu, pēc kā Brent markas cena saruka līdz 31 dolāram par barelu. Pēcpusdienā cenas atguvušās līdz 35.80.

Koronavīrusa uzliesmojuma dēļ pasaules tirgos izveidojusies naftas pārprodukcija, taču pēc vienošanās izgāšanās naftas ražotājiem to likvidēt neizdosies. Turklāt vairs nebūs spēkā arī esošās vienošanās, tāpēc no 1. aprīļa visas vienošanās par ieguves ierobežošanu tiek atceltas.

Februāra beigās Brent cena bija aptuveni 50 dolāri par barelu, savukārt 6. martā pēc tam, kad kļuva zināms par OPEC darījuma par ieguves ierobežošanu izgāšanos, cenas saruka par 9% un pietuvojās 45 dolāru atzīmei.

Tas ir straujākais naftas cenu kritums pēc 1991. gada, kad turpinājās Persijas līča karš. Atbilstoši Goldman Sachs prognozei naftas kotācijas var turpināt lejupslīdi un sasniegt 20-30 dolāru atzīmi.

Pēc ziņu aģentūru datiem, OPEC+ alianses vienošanās izgāšanās iemesls bija tieši Maskavas pozīcija. Kā ziņo mediji, Krievijas varas iestādes iestājušās pret papildu naftas ieguves ierobežojumiem

Sekojot naftas cenu lejupslīdei pirmdienas rītā strauji kritās arī Āzijas akciju tirgi: Nikkei zaudēja 5%, Honkongas Hang Seng – 3,5%, Austrālijas ASX 200 – vairāk nekā 6%.

Pret ASV slānekļa naftu?

OPEC piedāvāja esošo vienošanos par naftas ieguves ierobežošanu (par 2.1 miljonu barelu salīdzinājumā ar 2016. gadu) pagarināt līdz gada beigām un papildus tam, 2020. gada otrajā ceturksnī samazināt ieguvi vēl par 1.5 miljoniem barelu diennaktī.

Tajā pat laikā Krievija neiebilda pret līguma pagarināšanu, taču nevēlējās papildu ieguves samazināšanu. Tika uzskatīts, ka no šī samazinājuma OPEC valstis samazinās naftas ražošanu par 1 miljonu barelu, savukārt pārējo 500 tūkstošu barelu samazinājumu nāktos uzņemties pārējām valstīm, no kurām lielākā ir Krievija.

Vienas no lielākajām Krievijas naftas pārstrādes rūpnīcām “Rosneft” preses sekretārs Mihails Leontjevs paziņoja, ka darījums OPEC+ ietvaros Krievijai bijis neizdevīgs.

Pēc viņa teiktā, naftas trūkumu, kas parādījās pasaules tirgū pēc ieguves ierobežojumu ieviešanas, ātri aizvietoja slānekļa naftas piegādes no ASV.

“Neskaitot ASV, arī citas valstis, kas atrodas OPEC līguma perimetrā, ir gatavas palielināt ieguvi”, – Leontjevs norādījis aģentūrai TASS aģentūrai. “Tātad no Krievijas interešu viedokļa šis darījums ir bezjēdzīgs”.

Kā vēsta Reuters apskatnieks Klaids Rasels, Saūda Arābijas rīcība, kas vienlaikus palielinājusi naftas ieguvi un samazinājusi savas oficiālās cenas, ir atklāta cenu kara uzsākšana ar Krieviju.

Izņemot Krieviju, iespējams, arī El-Riāda cenšas iedragāt amerikāņu slānekļa naftas ražotājus, kuriem zemas cenas var radīt zaudējumus un darba pārtraukšanu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv