Naftas cenas pieaug, reaģējot uz ASV plāniem saistībā ar Irānu

Treideri.lv | 23. aprīlis 2019 12:05
Naftas cenas pieaug, reaģējot uz ASV plāniem saistībā ar Irānu

Pirmdienas tirdzniecības sesijā naftas cenas sasniegušas augstāko atzīmi kopš janvāra sākuma. Tam par iemeslu kalpojuši paziņojumi, ka ASV plāno tuvākajās dienās noslēgt sankciju pārejas periodu attiecībā pret Irānu un no 2. maija pilnībā aizliegt Irānas naftas iegādi.

Jūnija Brent līgumu cena ICE biržā pieaugusi par 3%, pārsniedzot 74 dolāru atzīmi par barelu un sasniedzot jaunu gandrīz pusgada maksimumu – 71.31 dolārs.

Kā The Washington Post paziņojuši divi avoti valsts departamentā, pusgadu ilgušais īpašais režīms astoņām valstīm, kas pērk Irānas naftu, tiks pārtraukts deviņu dienu laikā.

Mūsu mērķis ir apturēt Irānas naftas importu”,

– norāda WaPo avots valsts departamentā, piebilstot, ka situācija naftas tirgū ļauj to darīt – ieguve pasaulē pārsniedz pieprasījumu, savukārt ASV sabiedrotie Tuvajos Austrumos – Saūda Arābija un Apvienotie arābu emirāti ir gatavi nodrošināt trūkstošo apjomu.

Runa ir par aptuveni 1 miljona barelu diennaktī piegādēm – šādā apjomā Irāna naftu eksportēja aprīļa sākumā, tā informējuši avoti. Tas ir 2.5 reizes mazāk nekā pirms gada, kad sankciju režīms vēl nebija atjaunots, un aptuveni par ceturto daļu mazāk par rādītājiem gada sākumā.

Lai Irānas naftu aizstātu pilnībā, Saūda Arābijai pietiek atgriezt ieguvi pagājušā gada novembra līmenī (11 miljoni barelu diennaktī), atsakoties no OPEC+ vienošanās, kuras ietvaros karaliste samazinājusi ražošanu līdz 4 gadu zemākajam līmenim (9.8 miljoni barelu diennaktī), savukārt eksports ticis samazināts par 25% – no 8 līdz 6.5 miljoniem barelu diennaktī.

Neskatoties uz to, telpa manevriem Tuvo Austrumu naftas ieguvējiem ir ierobežota: aizstājot Irānas naftu, tiks iesaistīta būtiska daļa brīvo jaudu, kuras var nepietikt force majeure apstākļos, piemēram, Venecuēlas vai Lībijas gadījumā, norāda PVM Oil Associates analītiķis Stīvens Brennoks.

Rezultātā kotācijas var pieaugt pārsniedzot Brent gadījumā 70, savukārt WTI – 80 dolārus par barelu, uzskata Brennoks.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv