Naftai ļaunākais ir aiz muguras, taču gaišā nākotne ir tālu un ne visiem

Treideri.lv | 31. oktobris 2016 13:09
Naftai ļaunākais ir aiz muguras, taču gaišā nākotne ir tālu un ne visiem

Liekas, naftai ļaunākais jau ir aiz muguras, taču arī turpmākās perspektīvas izskatās ne pārāk pozitīvas: cenu kāpuma potenciāls izskatās ierobežots, par cik slānekļa nozare ASV, kaut arī nezeļ, taču izskatās pietiekoši dzīvotspējīga, savukārt tās pārstāvji ar nepacietību gaida cenu pieaugumu, lai hedžētu nākotnes piegādes un palielinātu ieguves apjomus.

Kopumā, ja raugāmies uz ASV Preču nākotnes līgumu tirdzniecības komisijas (CFTC) datiem, jau sen tiek veikti pasākumi šajā virzienā: uz 11. oktobri ražotāju īso pozīciju apjoms WTI naftas nākotnes līgumos sasniedza 540 000 līgumus, kas ir augstākais rādītājs kopš 2007. gada. Daļēji šādi rādītāji skaidrojami ar stingrākiem kredītu noteikumiem naftas kompānijām: bankas, lai apstiprinātu kredītu piešķiršanu, pieprasa risku hedžēšanu.

Tajā pat laikā dati paredz, ka amerikāņu naftas kompānijas pelna pie cenas virs $50 par barelu – Saūda Arābijai ar savu politiku naftas tirgū izdevies nevien izprovocēt naftas ieguves samazināšanos ASV, bet arī virknes amerikāņu konkurentu darba efektivitātes pieaugumu. Trūkstot spēcīgam pieprasījumam, slānekļa ražotāju aktivitātes pastiprināšanās var strauji destabilizēt situāciju, un pārliecība par nākotni tirgus dalībnieku vidū nav jūtama. Ar to izskaidrojami zemais investīciju apjoms nozarē un pēdējās ziņas no Conoco Phillips par virknes apjomīgu projektu finansējuma samazinājumu.

Tikmēr ne visas kompānijas spējušas adaptēties jaunajai realitātei. Daudziem ražotājiem izdevies palikt virs ūdens ar kredītu palīdzību piesaistot papildus kapitālu. Taču ilgtermiņa perspektīvā šāds modelis, saglabājoties esošajai tirgus situācijai, izskatās nestabils. Oppenheimer galvenais energonesēju tirgus stratēģis Fadels Geits norāda, ka, piemēram, Exxon un Chevron palielinājuši parādus līdz savas darbības laikā augstākajam līmenim un šobrīd atrodas vissliktākajā finansiālajā situācijā visā savas pastāvēšanas vēsturē. Pēc Geitsa domām, virkne kompāniju pie $50 cenas par barelu nespēj izdzīvot, taču ir kompānijas, kuras var nepārdzīvot arī cenas zem $60 dolāriem par barelu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv