Nafta noslēgusi vājāko 2019. gada ceturksni

Treideri.lv | 1. oktobris 2019 20:09
Nafta noslēgusi vājāko 2019. gada ceturksni

Bažas par energonesēju pieprasījuma palēnināšanos pasaules ekonomikas palēnināšanās dēļ rada spiedienu uz naftas cenām.

Pirmdiena bija septembra pēdējā tirdzniecības diena un trešais ceturksnis naftas cenām izrādījās visvājākais 2019. gadā, baidoties par pasaules ekonomikas lejupslīdi, kas kompensēja bezprecedenta uzbrukumu enerģētikas objektiem Saūda Arābijā.

Kopš jūnija beigām Brent jēlnaftas nākotnes līgumu cenas ir kritušās par 8,7%, lai gan pieaugums no gada sākuma ir 13%. 14. septembrī naftas pārstrādes rūpnīcai Abkaikā un naftas laukiem Huraisā tika veikts bezpilota lidaparātu uzbrukums. Neskatoties uz to, ka eksperti bija skeptiski par cietušo objektu darbaspējas atjaunošanas laiku, Saūda Arābija jau ir atjaunojusi ražošanu līdz 9,9 miljoniem barelu dienā.

Uzbrukums tika veikts sestdien, tāpēc reakcija uz notikumu bija jūtama pirmdien, 16. septembrī, kad cenas pieauga līdz gandrīz USD 72 par barelu (Brent), demosntrējot lielāko dienas pieaugumu tirdzniecības vēsturē. Tomēr mēneša un ceturkšņa beigās kotācijas noslīdēja zem līmeņa, kāda bija pirms kļuva zināms par uzbrukumu.

Cenu spiedienu ietekmē pasaules ekonomikas perspektīvu nenoteiktība un bažas par energonesējus pieprasījuma samazināšanos. Šo bažu galvenais virzītājspēks ir notiekošais tirdzniecības strīds starp ASV un Ķīnu.

Ģeopolitiskā prēmija no naftas cenām ir zudusi, jo Saūda Arābija un ASV, kuras Irānu apsūdz uzbrukumā naftas objektiem, izrāda savaldību. Kroņprincis Mohammeds bin Salmans brīdināja, ka karš starp viņa valsti un Irānu radīs postošu triecienu pasaules ekonomikai, tāpēc no tā vajadzētu izvairīties. Viņš arī norādīja, ka Saūda Arābija dod priekšroku nemilitāram spiedienam uz Islāma Republiku.

Tikmēr Saūda Arābija ir vienojusies par pagaidu pamieru vairākos Jemenas apgabalos, tostarp galvaspilsētā Sanā. Sanu kontrolē nemiernieki husīti, kurus atbalsta Irāna. Tieši viņi formāli uzņēmās atbildību par uzbrukumu Abkaikas naftas pārstrādes fabrikai. Pamiers mazinājis ģeopolitiskās spriedzes līmeni reģionā.

Naftas tirgus dalībnieki turpina sekot mēģinājumiem atrisināt tirdzniecības strīdu starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Ķīnu. Nākamā sarunu kārta starp valstīm notiks pēc valsts svētku beigām Ķīnā. Svētki sāksies 1. oktobrī un ilgs nedēļu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv