Nafta maksā jau $70 un tā ne tuvu nav galējā robeža

Treideri.lv | 11. janvāris 2018 21:53
Nafta maksā jau $70 un tā ne tuvu nav galējā robeža

Lai saprastu, kas veicinājis naftas cenas kāpumu virs $70 atzīmei, pietiek tikt skaidrībā ar to, kur plūst izejvielu tirgus investoru nauda.

Investori aktīvi pārslēdzās uz izejvielu tirgu pagājušajā mēnesī, pievilināti ar naftas tirgus aktīvāko kāpumu daudzu gadu garumā, kas saņem savu atbalstu pateicoties OPEC pūliņiem, pasaules ekonomikas izaugsmes tempiem, kā arī ASV dolāra kritumam. Tagad, kad nafta tirgojas pie trīs gadu maksimālās vērtības, ir pats laiks saprast, kādēļ investori pievērsušies naftas tirgum.

Ilgtermiņa pozīcijas

Daudziem investoriem galveno lomu spēlē backwardation (situācija, kad tūlītējo darījumu cenas ir augstākas nekā nākotnes darījumiem). Laika gaitā samazinoties naftas piegādēm, īstermiņa kontrakti ir kļuvuši dārgāki nekā ilgtermiņa, tādejādi radot situāciju, kad ir izdevīgāk iegādāties ilgtermiņa kontraktus. Šobrīd ilgtermiņa naftas pozīcijas nes peļņu, pat ja naftas cena stāv uz vietas.

Ekonomikas izaugsme, dolāra vājums

Naftas cenām atbalstu sniedz arī pasaules makroekonomiskā situācija. Pagājušajā gadā globālās ekonomikas izaugsmes tempa paātrināšanās atbalstīja pieprasījuma pieaugumu pēc naftas. Būtisku lomu nospēlēja arī dolāra vērtības kritums.

Šajā nedēļā ASV Enerģētikas Ministrija palielināja savu prognozi attiecībā uz pieprasījumu pēc naftas 2018. gadam uz 150’000 bareliem diennaktī, kas kalpo par pozitīvu priekšvēstnesi turpmākai ekonomikas izaugsmei.

Apjomīgas investīcijas

Tomēr ne tikai naftas cenai ir vērojams kāpums, tas vērojams arī attiecībā uz investīciju apjomu kompānijās, kuras saistītas ar naftas nozari. Šajā nedēļā Royal Dutch Shell Plc akcijas sasniedza augstāko vērtību pēdējo trīs gadu laikā un šobrīd pavisam nedaudz atpaliek no vēsturiski maksimālās vērtības.

Tirgus garastāvoklis šobrīd ir lielisks un pārpilns ar optimismu. Šķiet, ka šis gads būs lielisks priekš naftas, kā arī citiem izejvielu tirgiem.

Trends ir tavs draugs

Šobrīd naftas cena atrodas augšupvērsta trenda ietvaros, kura pirmsākumi meklējami pagājušā gada vidū. Kopš jūnija minimumiem Brent naftas cena ir pieaugusi par 56%, pie tam cenas kāpums ir noticis bez būtiskām korekcijām. Šādā situācijā lāčiem būs grūti pārņemt iniciatīvu.

Mēģinājums noķert virsotni šādos tirgos apstākļos vienmēr ir bīstama nodarbe, jo tā ir tirgošana pret dominējošo noskaņojumu tirgū.

Augstāk doties bīstami?

Medaļas otra puse ir tāda, ka par tirgus pārpirkto stāvokli signalizē ne viens vien tehniskās analīzes indikators. Gan WTI, gan Brent naftas cenas pēdējās dienās pastāvīgi signalizē par pārpirkuma stāvokli tirgū. Svarīgs Fibonači korekcijas līmenis atrodas pie atzīmes $71.40. Līdz ar to, cenas var izveidot īstermiņa virsotni $70-$72 rajonā.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv