Morgan Stanley: kriptovalūtas mainīs centrālo banku pieeju finanšu krīžu seku likvidācijai

Treideri.lv | 16. maijs 2018 17:36
Morgan Stanley: kriptovalūtas mainīs centrālo banku pieeju finanšu krīžu seku likvidācijai

Kriptovalūtas var ļaut centrālajām bankām nākamās krīzes laikā agresīvāk pazemināt procentu likmes negatīvajā zonā, tādējādi mīkstinot finanšu krīzes sekas.

Tieši pie šāda secinājuma nonākuši Morgan Stanley analītiķi, nesen publicējot atskaiti, kurā viņi informēja par rezultātiem pētījumā, kurš bijis veltīts praktiska kriptovalūtu pielietojuma iespējamajiem variantiem no centrālo banku puses.

Bitcoin un citu digitālo aktīvu neredzētās popularitātes bums mudinājis dažādu valstu valdības pētīt šo fenomenu, kā arī savu kriptovalūtu emisijas un izmantošanas iespējas. Morgan Stanley ekspertu komanda izcēlusi dažas sfēras, kur centrālās bankas varētu izmantot kriptovalūtas, tajā pašā laikā norādot, ka pētījuma mērķis nebija rekomendācijas par digitālo fiat valūtu ieviešanu.

Viens no interesantākajiem potenciālajiem kriptovalūtu pielietojuma variantiem ir monetārās politikas sfēra.

Pēc bankas analītiķu domām, ciparu valūtas sniegtu iespēju centrālajām bankām vēl agresīvā, nekā iepriekš, pazemināt procentu likmes negatīvajā zonā, ja šāda nepieciešamība nākotnē radīsies, kādas nopietnas finanšu krīzes periodā.

Pēdējās krīzes laikā pasaules CB agresīvi pazemināja procentu likmes, cenšoties pasargāt patērētājus un kreditorus no pašām ļaunākajām sekām, tajā pašā laikā dažu valstu regulatori, tajā skaitā Zviedrija, Dānija, Japāna un Eirozona, pazemināja likmes līdz negatīvam līmenim. Virknē valstu likmes šobrīd tā arī saglabājušās mīnusos, kaut gan neviena centrālā banka nesadūšojās pārkāpt -0.5% atzīmi. Tagad, kā apgalvo Morgan Stanley, kriptovalūtas šo situāciju var mainīt.

Teorētiski, monetārā sistēma, kas ir 100% digitāla, var atļauties vēl zemākas negatīvās likmes. Un šī ideja centrālajām bankām šķiet pievilcīga. Banknotes un monētas, respektīvi – skaidra nauda, kas atrodas brīvā apritē, ierobežo CB spēju forsēt depozītu likmju segmentu, dzenot to negatīvajā zonā. Digitālā naudas versija teorētiski var atļauties negatīvu likmju ieviešanu visai naudai, kas atrodas jebkuras ekonomikas iekšējā apritē”,

– uzskata Morgan Stanley analītiķi.

Šāda doma var kļūt par labu mierinājumu daudzām pasaules CB. Atgādinām, ka 2017. gada beigās UBS Investment Bank eksperti rakstīja, ka tad, kad pienāks nākošā finanšu krīze, seku mīkstināšanai vadošās ekonomikas var būt spiestas pazemināt likmes līdz -5%. Tas, izmantojot tradicionālos monetārās politikas līdzekļus, ir praktiski neiespējami, taču kriptovalūta CB paspārnē šādu iespēju varētu padarīt reālu.

Protams, tāpat kā gadījumā ar jebkuru eksperimentālu ideju, tas saistīts ar noteiktiem potenciālajiem trūkumiem. Morgan Stanley norāda, ka likmju turēšana negatīvajā zonā ilgākā laika periodā galu galā saistās ar problēmām bankās, kā arī var veicināt ekonomikas izaugsmes samazināšanos.

Pēdējā pusgada laikā pasaules CB interese par digitālo aktīvu segmentu būtiski pieaugusi. Anglijas Banka radījusi īpašu darba grupu kriptovalūtu izmantošanas ieguvumu izpētei. Zviedrijā Riksbank apsver pašu virtuālās valūtas eKronas palaišanu. Taču citi regulatori ir skeptiskāk noskaņoti. Vācijas Bundesbank vadītājs Jenss Vaidmanns pagājušajā gadā brīdināja, ka valūtas, kas līdzinās Bitcoin, potenciāli ir spējīgas nākotnē palielināt finanšu krīžu negatīvo seku mērogus.

Viņš piebilda, ka pēc viņa domām, galu galā centrālās bankas radīs savas kriptovalūtas, lai ierindas iedzīvotājus pārliecinātu par šādu aktīvu drošību, taču šāds solis var paaugstināt noguldītāju banku ielenkšanu riskus nākošo krīžu laikā.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv