Mario Dragi šonedēļ sapurinās tirgus

Treideri.lv | 9. septembris 2019 17:57
Mario Dragi šonedēļ sapurinās tirgus

ECB ieviesīs pasākumus, kas var izraisīt asas pasaules valūtu karu fāzes sākumu.

Eiropas Centrālās Bankas prezidents Mario Dragi šonedēļ pārbaudīs politiķu savaldību visā pasaulē, jo tiks paziņots par plaša spektra dažādiem stimuliem ekonomiskās izaugsmes veicināšanai.

Procentu likmju samazināšana, iespējams, kļūs par centrālo monetārās politikas mīkstināšanas elementu, kas palielinās starpību starp aizņēmumu izdevumiem eiro zonā un citur pasaulē. Tas var ietekmēt valūtu tirgus, un slēpj sevī risku izprovocēt tādu kritiķu dusmas, kā Donalds Tramps.

Dragi atbilde uz šo ir mantra, ka viņa vadītais regulators tiecas pēc cenu stabilitāte un tā mērķis nav eiro. Taču tas neatturēs ASV prezidentu vai kādu citu apsūdzēt ECB “valūtu karos”. Šo terminu ieviesa bijušais Brazīlijas finanšu ministrs Gvido Mantera. Izgāžot neapmierinātību pār ASV FRS, pārmetot tai nevēlēšanos samazināt likmes, Donaldam Trampam patīk piesaukt eiro vājumu. Dragi pilnvaru termiņš nepalīdzēs arī kritikas ierobežošanā, jo tas notiks nedēļu pirms FRS sniegs savu atbildi attiecībā uz ekonomikas palēnināšanos, ko izraisījusi tirdzniecības spriedze pasaulē. Tajā pašā laikā jānotiek arī Japānas Bankas un Šveices Nacionālās bankas sanāksmēm.

“Dragi uzstāj uz kaut ko būtisku”, – norāda Societe Generale SA galvenais valūtu stratēģis Kīts Džakss, kurš prognozē vismaz likmes pazemināšanu. “Es nedomāju, ka tas izraisīs lielu ietekmi uz FX, taču, jo vairāk viņš dara, jo reālāka iespēja, ka tas izraisīs p[rezidenta pretreakciju”.

ECB vadītājs informējis investorus jūlijā, paziņojot, ka CB uzdevusi darbiniekiem sagatavot variantus. Visi aģentūras Bloomberg aptaujātie ekonomisti prognozē likmes samazinājumu vismaz par 10 bāzes punktiem līdz mīnus 0.5% un, iespējams, turpmāku samazinājumu gada beigās, kopumā par 15 bāzes punktiem. Lai gan daži ierēdņi iestājas pret tūlītēju obligāciju pirkumu atjaunošanu, aptauja paredz, ka arī tas var notikt.

Prognozējamā rīcība politikas mīkstināšanai palīdzējusi pagājušajā nedēļā eiro nospiest zem 1.10 dolāru atzīmes līdz divu gadu minimumam, un pirmdienas vakarā tas tirgojās 1.1058 līmenī. Uz šī fona Šveices centrālās bankas dati liecina, ka tās ierēdņi augustā pastiprinājuši intervences, lai noturētu franku.

Vājā valūta var stimulēt ekonomiku, padarot tās eksportu konkurētspējīgāku. Trampam, ar viņa akcentu uz tirdzniecības protekcionismu, tas nozīmē, ka gaidāmie Dragi stimuli ir kā sarkana lupata vērsim, tiklīdz ECB vadītājs jūnijā pirmo reizi izziņoja šo ideju. Tad ASV prezidents par to rakstīja Tviterī un kopš tā laika kritizē eiro par lejupslīdi, bet FRS par pasivitāti, pēdējo reizi tas notika 30. augustā.

“Eiro krīt pret dolāru “kā traks”, kas dod viņiem lielu priekšrocību eksportā un ražošanā… bet FRS NEKO nedara! Mūsu dolārs ir visvarenākais vēsturē. Izklausās labi, vai ne? Izņemot tos (ražotājus), kuri ražo produkciju pārdošanai ārpus ASV.”

FRS savu lēmumu pieņems 18. septembrī un var samazināt likmi par ceturtdaļpunktu, jo pieaugošā tirdzniecības pretošanās starp ASV un Ķīnu bremzē globālo izaugsmi.

Nākamajā dienā Japānas banka, tāpat kā ECB, kurai arī ir negatīva likme, var izskatīt jautājumu par sava etalona samazināšanu zem nulles. ŠNB jau ir zemākā procentu likme pasaulē – mīnus 0.75%, un, iespējams, tās rīcības telpa ir ierobežota. Credit Suisse Group AG uzskata, ka pagaidām tā turpinās ievērot intervenču taktiku valūtu tirgū.

Arī citas centrālās bankas izmanto nosvērtu pieeju. Zviedrijas Riksbank pagājušajā nedēļā iestrēgusi ar savu stimulu atsaukšanas plānu, Kanādas banka atteicās palielināt savu palīdzību ekonomikai, bet Austrālijas centrālā banka atstāja savu likmi bez izmaiņām.

“Es to nesauktu par valūtu karu”, – skaidro UBS Switzerland AG Eiropas makroekonomikas nodaļas vadītājs Rikardo Garsija,. “Mēs neesam tajā punktā, kur starp centrālajām bankām notiek eskalācija”.

ECB priecāsies, ja izdosies sniegt pareizo novērtējumu. Ar depozīta likmi mīnus 0.4% tās telpa turpmākai mīkstināšanai ir ierobežota. Būtiska obligāciju iegāžu paplašināšana politiķiem joprojām ir strīdīgs jautājums, jo tam var būt nepieciešama labprātīga kvantitatīvās mīkstināšanās ierobežošana, kas vērsta uz to, lai paliktu robežas labajā pusē starp monetāro un fiskālo politiku.

Briesmas, ka Eiropas stimuli var izraisīt pretuzbrukumu, neapšaubāmi rada bažas politiķiem, īpaši, ja Tramps mainīs taktiku, uzskata Dominion Bank Eiropas Valūtas stratēģijas nodaļas vadītājs Neds Rumpeltīns.

“Pašlaik, galvenokārt, jautājums ir, vai šis lēmums var izraisīt atmaksu no ASV puses tarifu automašīnām vai citos veidos”, – viņš sacīja. “Ja viņš vienkārši izmanto jebkuru paketi, ko ECB piedāvā kā nūju, lai uzvarētu FRS, tad tirgus, iespējams, ir tam gatavs. Taču, ja viņš kļūs agresīvāks attiecībā pret pašu Eirozonu, mēs domājam, ka var iestāties jauna konflikta fāze”.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv