Mārciņas pircējiem radusies reāla cerība uz gludu Brexit

Treideri.lv | 11. oktobris 2019 17:09
Mārciņas pircējiem radusies reāla cerība uz gludu Brexit

Īrijas premjerministrs Leo Varadkars pozitīvi izteicies par iespējamo Brexit darījumu, kas varētu liecināt par nozīmīgu izrāvienu Lielbritānijas izstāšanās no ES procesā.

Ja ticēt tirgiem, haotiskas Lielbritānijas izstāšanās no ES draudi ir mazinājušies. Īrijas premjerministra optimistiskie izteikumi pēc sarunām ar Borisu Džonsonu viesa treideros vēl vairāk uzticības. Rezultātā mārciņa paātrināja kāpumu un uzrādīja lielāko lēcienu vairāk nekā divu gadu laikā.

Tirgus dalībnieki šo ziņu uztvēra kā būtisku izrāvienu ceļā uz vienošanos, lai gan vēl nesen dalībnieku vidū pastiprinājās bailes par valsts izstāšanos bez vienošanās, un kādā brīdī pārliecība par šādu scenāriju bija diezgan augsta.

Atšķirībā no iepriekšējiem pieauguma viļņiem, šoreiz ziņas, kas izraisīja mārciņas kāpumu, nebija saistītas ar notikumiem Vestminsterē. Impulsa cēlonis bija Varadkara vārdi, kas norādīja uz iespēju noslēgt darījumu un reālu iespēju to noslēgt nedēļu pirms ES samita.

Puses vienojās pagaidām neatklāt diskusiju detaļas. Bet atšķirībā no iepriekšējā negatīva, tas bija pietiekami, lai investoros atgrieztos optimisms. Tagad Īrijas premjerministrs ir šīs ziepju operas ar nosaukumu Brexit galvenais varonis.

Pēdējais vārds pieder Īrijai

Pašlaik problēmas atrisināšana izstāšanās procesa ietvaros ir atkarīga no Īrijas robežas jautājuma. Iespējams, ka Lielbritānija varēs izstāties no ES muitas savienības, taču muitas režīms uz robežas netiks ieviests. Tam savukārt būs nepieciešama fiziska infrastruktūra, ko Īrija nevēlas. Un tas ir saprotams, ņemot vērā saistības, ko Lielbritānija uzņēmusies saskaņā ar Belfāstas līgumu, ar kuru tika atrisinātas Ziemeļīrijas ilgstošās “problēmas”.

Tādējādi darījuma liktenis būs atkarīgs no tā, kādu pozīciju izvēlēsies Varadkars, jo citas ES valstis jutīs pienākumu atbalstīt esošo savienības locekli, nevis piekāpties Londonai, kura grasās “pamāt ardievas”. Pretējā gadījumā arī citas – mazākas valstis var aizdomāties par izstāšanos.

Īrijas premjerministrs rīkojas ārkārtīgi uzmanīgi. Viņš nepateica gandrīz neko pozitīvu par ierosinājumu atrisināt pagājušajā nedēļā Džonsona pausto jautājumu. Kā izteikušies pat Ziemeļīrijas biznesa sabiedrības pārstāvji, tas nav nekāds pārsteigums, jo šis plāns ir vēl sliktāks par Terēzes Mejas ierosināto “backstop”.

Šajā kontekstā, ņemot vērā apstākļus, kurus šķita gandrīz neiespējami pārvarēt un kurus Džonsons patiesībā nemaz nemēģināja pārvarēt, šādi pozitīvi Varadkara izteikumi izklausās iespaidīgi. Tas tiešām nozīmē izmaiņas spēles noteikumos. Iepriecinošs ir arī fakts, ka neviena no pusēm nav paudusi jaunā priekšlikuma detaļas, jo tas apstiprina diskusiju nopietnību.

Ko tālāk?

Ir svarīgi pievērst uzmanību arī sterliņu mārciņas uzvedībai. Valūta riskē ciest lielus zaudējumus, ja Lielbritānija pametīs ES bez vienošanās. Bet izredzes noslēgt darījumu pirms šī mēneša beigām (labākais risinājums šajā posmā) līdz nesenam laikam šķita ārkārtīgi zemas. Ņemot vērā šādu pesimismu, nav pārsteidzoši, ka pozitīvā reakcija uz ziņām izrādījās tik iespaidīga.

Tagad galvenais jautājums ir, vai valūta noturēsies, un ko gan tādu Džonsons piedāvāja? Pieņemsim, ka viņš rīkojas savas sirdsapziņas vadīts. Ja tā, tad tagad ir grūti iedomāties, kas varētu būt pamudinājis Īrijas premjerministru uz optimismu, ja ne muitas robeža, kas šķērso Īrijas jūru. Šāda iespēja būtu kliedējusi visas Dublinas bailes, taču vienlaikus būtu izraisījusi lielāku šķelšanos Ziemeļīrijas un pārējās Lielbritānijas starpā. Ir vēl viena aizķeršanās – ja Varadkars noslēgs vienošanos, kas viņu apmierina, vai Demokrātiskā savienības partija un konservatīvie Brexit atbalstītāji to nebloķēs?

Kāds valūtu analītiķis norāda, ka viņiem, iespējams, vairs nebūs pilnvaru to darīt. Džordžs Saraveloss, Deutsche Bank valūtu stratēģis, uzskata, ka šodien Lielbritānijai ir “izteikts spriedums” 31. oktobrī izstāties bez vienošanās. Ja parlaments uzliek veto potenciālajam darījumam, valsts no haotiska Brexit var izbēgt tikai tad, ja tā lūdz ES atlikt izstāšanos, taču to var bloķēt jebkura ES valsts.

Citiem vārdiem sakot, potenciālajiem nemierniekiem Lielbritānijā un Ziemeļīrijā var pateikt: pieņemiet šo darījumu vai uzņemieties atbildību par haosu, kas varētu notikt, ja jūs izstātos no līguma, kas Lielbritānijai būtu daudz sāpīgāk nekā Eiropas Savienībai.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv