Mārciņas lejupslīde tikai pasliktinās ar Brexit saistīto situāciju

Treideri.lv | 22. jūlijs 2019 17:22
Mārciņas lejupslīde tikai pasliktinās ar Brexit saistīto situāciju

Turpmāka valūtas devalvācija Lielbritānijai konkurētspēju paaugstināt nepalīdzēs.

Par vasaras atpūtu domājošos britus gaida nepatīkams pārsteigums. Konservatīvās partijas līdera amata kandidāti ieņēmuši vēl agresīvāku pozīciju attiecībā uz Brexit bez vienošanās, neskatoties uz parlamenta centieniem panākt, ka mārciņa pārī ar dolāru sasniedz divu gadu minimumus. Par vilšanos britiem, kas ieplānojuši braucienus uz Parīzi vai Spānijas pludmalēm, sterliņu mārciņa pārī ar eiro sasniegusi zemāko jūlija līmeni kopš vienotās valūtas rašanās 1998. gadā.

Ja nākošais premjerministrs turpinās ceļu uz Brexit bez vienošanās, britu patērētāju stāvoklis tikai pasliktināsies. Sterliņu mārciņas lejupslīde nav tik vērienīga, kā pēc referenduma 2016. gadā, taču tā riskē ar vēl lielāku lejupslīdi, ja investori sāks masveida bēgšanu no valsts aktīviem tā saucamās haotiskās izstāšanās gadījumā.

Daži Brexit atbalstītāji sevi pārliecinājuši, ka mārciņas sabrukums pēc referenduma labvēlīgi ietekmējis ekonomiku un no jauna krituma nav ko baidīties.

Taču viņiem nav taisnība. Importa cenu pieaugums radījis spiedienu uz reālajiem ienākumiem, savukārt eksporta apjomu pieaugums izrādījies īslaicīgs. Ekspertu bažas ir piepildījušās: valsts atrodas sliktākā stāvoklī, nekā varēja būt, ja pirms trim gadiem briti būtu nobalsojuši par palikšanu ES sastāvā.

Sterliņu mārciņas lejupslīdi veicinājis reālo ienākumu samazinājums. Tas pēdējos divos gados sasniedzis augstākos tempus kopš recesijas laikiem, norāda Resolution Foundation.

Taču lēta valūta nav spējusi pārorientēt valsti uz tirdzniecību. Sākotnējais eksporta pieaugums palēninājies pircējiem bažījoties par piegāžu ķēdēm haotiska Brexit gadījumā. Vietējie ražotāji sākuši atturēties no investīcijām. Daudzi ražošanas apjomu palielināšanas vietā izvēlējušies peļņas pieaugumu.

No jauna valūtas sabrukumu labāk izvairīties

Šobrīd reālās darba algas pieaug, taču ļoti vājos tempos, bet kārtējais importa cenu lēciens nomāks šo jau tā tikko pamanāmo progresu. Politiķi, kas domā, ka valsts viņiem būs pateicīga par pēckrīzes darba algu stagnācijas perioda pagarināšanu, kļūdās. Turklāt pēc daudzu ekonomistu vērtējuma, nodarbinātības pieaugums Lielbritānijā jau sasniedzis augstāko punktu.

Jaunajam premjerministram būs jāieklausās ekspertu padomos. Pārsvarā ekonomisti pareizi prognozējuši referenduma sekas: investīciju apjoms sarucis, savukārt valsts bagātība gājusi mazumā. Arī Anglijas bankā prognozētāji nekļūdījās, tiesa, izaugsmes tempu samazināšanās iestājās mazliet vēlāk, nekā prognozēts.

Lielbritānijas atvērtā un diversificētā ekonomika patiesībā jūtas labāk, nekā daudzi uzskata, taču Brexit bez vienošanās riskē saasināt situāciju. Sākotnēji, pirmā ienākumu samazinājuma viļņa laikā, mājsaimniecības sāka aktīvāk aizņemties līdzekļus, un tas nozīmē, šobrīd, ja mārciņa atkal sabruks, uz tām vairs cerēt nevarēs.

Anglijas Banka atbalstīja ekonomiku samazinot likmes un ar jaunu kvantitatīvās stimulēšanas kārtu 2016. gadā, taču šobrīd tās rīcībā vairs nav tik plašas telpas turpmākai stimulēšanai, un arī efekts no aktīvu iepirkšanas ar katru nākošo kārtu mazinās.

Pagājušajā nedēļā britu Budžeta atbildības pārvalde brīdināja, ka Brexit bez vienošanās var veicināt recesiju un sekmēt valsts aizņēmumu pieaugumu par 30 miljardiem sterliņu mārciņu gadā. Tas ne tikai stipri kaitēs ekonomikai, bet arī apgrūtinās dzīvi partijas līdera kandidātiem, kuri sola nodokļu samazinājumu un izdevumu pieaugumu.

Valūtas turpmāka devalvācija nav vēlama un Lielbritānijai dārgi maksās. Mārciņas lejupslīde ne tikai nostiprinās valsts konkurētspēju, bet arī padarīs to mazāk pievilcīgu uzņēmējdarbības veikšanai.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv