Mārciņas lejupslīde mudina britu kompānijas uz bīstamiem darījumiem

Treideri.lv | 23. jūlijs 2019 17:24
Mārciņas lejupslīde mudina britu kompānijas uz bīstamiem darījumiem

Analītiķi brīdina, ka mazā biznesa kompānijām rezultātā var nākties nožēlot savus lēmumus.

Mārciņas vājums uzbudinātos britu importētājus mudina veikt sarežģītas transakcijas cenšoties izvairīties no tēriņu pieauguma. Taču daži eksperti brīdina, ka šie darījumi var radīt būtiskus zaudējumus.

Brokeri izmanto kādu populāru stratēģiju – forward līgumu ar ierobežotu maksimālo peļņu (TARF). Ar šī instrumenta palīdzību kompānijas p[ērk un pārdod valūtas pēc daudz izdevīgāka maiņas kursa apmaiņā pret augstāku kursa virzības nevēlamajā virzienā risku.

Šie līgumi var būt pelnoši, taču nelabvēlīgu kustību gadījumā TARF turētāji spiesti tirgot daudz lielākus apjomus, nekā sākotnēji plānojuši valūtu pirkt vai pārdot.

Tādas lielas bankas, kā Barclays un Royal Bank of Scotland, TARF piedāvā vien nelielam pieredzējušu klientu lokam, kuri izprot potenciālos riskus. Savukārt valūtu brokeriem, piemēram, Londonas Moneycorp un Kolorado bāzētajam Western Union, tas kļuvis par ienesīgu ienākumu avotu.

TARF līgumi paaugstinātu interesi piesaistīja 2016. gada vasarā, kad Lielbritānijā notika referendums. Toreiz daudzas mazā biznesa kompānijas meklēja aizsardzību no sterliņu mārciņas kursa sabrukuma. Šobrīd, kad valūta atkal sasniegusi minimumus, pieprasījums pēc TARF no importētāju puses atjaunojies. Importētāju rentabilitāte samazinās katru reizi, kad sterliņu mārciņa zaudē savu vērtību pret dolāru vai eiro.

Nesenais Western Union pētījums, kurā piedalījās vairāk kā 100 britu kompānijas, atklāja, ka TARF izmanto 16% mazā biznesa firmu ar apgrozījumu zem 2 miljoniem sterliņu mārciņu gadā, un vairāk kā ceturtdaļa kompāniju ar peļņu līdz 10 miljoniem sterliņu mārciņu.

Analītiķi norāda, ka mārciņas kursa gandrīz 6% lejupslīde kopš maija sākuma radījusi zaudējumus daudzām no importa atkarīgām kompānijām, jo plānojot uz 2020. gadu tās orientējās pēc kursa ap $1.25 vai pat $1.30.

Šobrīd valūta tirgojas zem $1.25 atzīmes. Nespējot aizsargāties no valūtas kursa lejupslīdes, daudzi steidza meklēt alternatīvas, kas piedāvātu augstāku peļņu apmaiņā pret paaugstinātu risku.

Liela brēka, maza vilna

Šādus līgumus labākajā gadījumā var salīdzināt ar azartspēlēm, uzskata Barijs Makkārtijs no Assure Hedge, saviem klientiem iesakot turēties no TARF pa gabalu.

Vēsturē ir šādu darījumu neveiksmīgi piemēri. Pagājušā gada beigās kompānija One High Wycombe iesniedza divas prasības pret saviem brokeriem pēc neveiksmīgiem darījumiem ar TARF, kas radīja zaudējumus 3 miljonu sterliņu mārciņu apmērā, divas reizes samazināja operāciju peļņu par 2017. gadu un izraisīja vienas tās filiāles slēgšanu.

Robins Henrijs no juridiskās firmas Collyer Bristow saka, ka kopš referenduma viņam nācies vadīt vairāk kā desmit lietas, kas saistītas ar TARF, un tās visas bija līdzīgas viena otrai. Šādu lietu detaļas publiskotas tiek ļoti reti, jo puses visus jautājumus cenšas atrisināt ārpus tiesas.

“Lielie brokeri aizpildījuši banku atstāto telpu, un, šķiet, šādus gadījumus savā darbībā uzskata par pieļaujamiem”, – piebilst Henrijs.

TARF piedāvājošie brokeri saka, ka viņu klienti tiek rūpīgi izvērtēti, pirms tiem tiek sniegta atļauja veikt šo līgumu tirdzniecību.

Regulators neiejaucas

Britu Finanšu uzraudzības pārvalde (FCA) iepriekš stingri sekoja līdzi gadījumiem ar līgumiem, kurus iegādājās mazā biznesa kompānijas. 2013. gadā regulators publicēja ar procentu likmēm saistīto risku hedžēšanas līgumu pārdošanas apskatu, atklājot, ka 90% gadījumu tie neatbilda normām.

Taču FCA šādu praksi vēl nav pielietojusi valūtu tirgos. Konsultinga kompānijas Vedanta Hedging vadītājs Abhišeks Sačdevs vēl 2016. gada oktobrī rakstiskā formā ziņoja regulatoram par TARF riskiem. Pārvalde atbildēja pēc vairākām nedēļām, paziņojot, ka šobrīd šī jautājuma apspriešana nav nepieciešama.

FCA pārstāvis TARF jautājumu komentēt atteicās, atsaucoties uz informāciju pārvaldes mājas lapā, kur aprakstīta ar procentu likmēm saistīto hedžēšanas risku uzraudzības procedūra.

Sačdevs pārliecināts, ka jābūt piesardzīgākiem. Pēc viņa domām, mazā biznesa kompānijas ir slikti aizsargātas no šādiem riskantiem līgumiem.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv