Mana pieredze ar “P2P” aizdevumiem

Treideri.lv | 1. septembris 2020 10:30
Mana pieredze ar “P2P” aizdevumiem

Kādu laiku atpakaļ biju ieguldījis caur vairākām P2P (peer to peer) platformām. Mani secinājumi? Diezgan nedroši un es pat īsti nesauktu šīs platformas par P2P. Vismaz tās, kuras es pamēģināju un tādas bija 5 – Mintos, DoFinance, Twino, ViaInvest, Viventor.

P2P aizdevumiem jeb savstarpējiem aizdevumiem būtu jābūt starp divām personām un platforma šīs personas tikai saved kopā. Līdz ar to aizdevuma ķēde ir Aizdevējs (persona) – P2P Platforma – Aizņēmējs (persona). Riski gan iezīmējas uzreiz. Ko darīt, ja aizņēmējs neatdod aizdevumu? Vai es spēšu atgūt aizdevumu no personas, kura atrodas velns viņu zina kurā valstī? Man šis aspekts šķita ļoti nepārliecinošs, tādēļ es izvēlējos P2P platformas, kurās tiek piedāvāta atpirkšanas garantija gadījumā, ja gala aizņēmējs naudu nespēj atdot, bet … . Un te nu ir lielais bet. Šādas platformas vairs pat īsti nenosauksi par P2P, jo šo te atpirkšanas garantiju izsniedz ne jau pats gala aizņēmējs (persona) vai P2P platforma, bet gan uzņēmums, kurš aizņēmējam (personai) šo te aizdevumu ir izsniedzis.

Līdz ar to, aizdevuma ķēde papildinās ar papildus elementu: Aizdevējs (persona) – P2P platforma – Aizdevējs (kompānija. Piemēram, Mogo) – Aizņēmējs (persona). Es teiktu, ka tas vairs nav īsti P2P, bet gan vairāk atgādina procesu, kur uzņēmumi (mūsu gadījumā aizdevuma kompānija) naudu piesaista ar akciju vai obligāciju emisiju palīdzību, savukārt P2P platforma pilda brokeru kompānijas funkcijas. Kur tajā visā ir problēma? Problēma ir tajā, ka lai arī Jūs P2P platformā izvēlieties aizdot naudu konkrētam aizņēmējam (personai), bet pa vidu tik un tā ir starpnieks – aizdevuma kompānija.

Ja Jūs kā aizdevējs (persona) esat drošības nolūkos diversificējis savu ieguldījumu un P2P platformā sadalījis to starp dažādiem aizņēmējiem (personām), bet visi šie aizņēmēji (personas) ir vienas aizdevuma kompānijas klienti, tad Jūsu diversifikācija patiesībā ir nosacīta, jo aizdevuma kompānijas bankrota vai ļaunprātīgas rīcības gadījumā cietīs visi aizdevēji (personas), kuri aizdeva naudu konkrētās aizdevuma kompānijas klientiem. Un nepalīdzēs nekāda atpirkšanas garantija, jo to Jums kā ieguldītājam nodrošina tā pati aizdevuma kompānija, kura šajā brīdī vairs nespēj pildīt savas saistības.

Rezultātā, visa risku diversifikācija izkūp gaisā.  Bet tas vēl nav viss. Daļā no P2P platformām ir pieejams tikai viens aizdevējs (kompānija) vai arī viena aizdevēja (kompānijas) dažādas meitas kompānijas. Pie tam ne reti šai kompānijai pieder arī pati P2P platforma. Tad padomājiet cik droši ir Jūsu ieguldījumi it kā P2P aizdevumos, ja P2P platformu darbina tā pati kompānija, kura pēc tam izmantojot sev piederošās aizdevuma kompānijas izsniedz aizdevumus aizņēmējiem (personām).

Es neiešu saukt vārdā tās P2P kompānijas no kurām nākotnē es noteikti turēšos pa gabalu, tādēļ labāk minēšu tās, kuras manā skatījumā izceļas pozitīvi. Uz doto brīdi vispozitīvāk es vērtēju Mintos. Galvenās priekšrocības – daudz aizdevēju (kompāniju). Līdz ar to pat vienas P2P platformas iekšienē jau ir iespējams veikt risku diversifikāciju sadalot savu ieguldījumu ne tikai starp dažādiem aizņēmējiem (personām), bet arī starp dažādām aizdevuma kompānijām. Otra Mintos priekšrocība – klientu informēšana. Informācija par to, kurām aizdevumu kompānijām ir problēmas, cik liela daļa no klientu līdzekļiem ir atgūti, cik jau ir ceļā, cik vēl ir jāatgūst. Šāda veida informācija noteikti daudz vairāk iedrošina nekā teksts “Neskatoties uz grūtajiem laikiem mēs visu kontrolējam. Jums nav par ko uztraukties”. Otrajā vietā es liktu Viventor, kurā arī ir pieejamas vairākas aizdevuma kompānijas, bet manā skatījumā klientu informēšanas ziņā tā tomēr atpaliek no Mintos. Vairāk vietu nebūs, jo pārējās manis izmēģinātās P2P platformas vai nu šobrīd vairs nedarbojas, vai arī tajās ir pieejama tikai viena aizdevuma kompānija, kurai pašai pieder arī attiecīgā P2P platforma. “Ļoti droši”.

Rolands Auza, Treideri.lv

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

 1. ja?_________

  Tas ir reklāmraksts vai kas? Un kāda tad īsti bija pieredze? Peļņa bija vai nebija?

 2. nezinu

  Tas nav reklāmraksts. Tas ir drīzāk brīdinājums par to cik droši vai nedroši ir ieguldīt caur P2P platformām. Peļņa bija. Bet ja es nebūtu paspējis izņemt naudu pirms sākās problēmas, tad ļoti iespējams, ka peļņas nebūtu un iespējams nebūtu arī paša sākotnējā ieguldījuma.

 3. Pēteris

  Vispār jau savādi P2P biznesa pamatā ir mikro kredīti – ātrie patēriņa aizdevumi, ar kuriem pasaulē plaši cinās lielākā daļa demokrātiskās sabiedrības, valdības un centrālās bankas.
  Savukārt P2P platformas (MINTOS, TWINO, VIA INVEST) nodrošina šai nozarei tās pilnvērtīgai funkcionēšanai nepieciešamo ekosistēmu jeb citiem vārdiem resursu – finansējuma piesaisti.
  P2P platformu mājas lapās tiek sludināti kopš 90 gadiem neredzēti ienesīguma līmeņi – procenti.
  Kā šo P2P kompāniju straujā pēdējo gadu evolūcija vispār sader ar Latvijas valsts stratēģisko mērķi, nosprausto pirms dažiem gadiem vismaz – ierobežot mikrokreditēšanas nozari.
  Veidojas unikāla parādība, kurā satiekas – no vienas puses aizņēmēju finanšu ne – pratība (precīzāk zemais izglītības līmenis), kas izmanto mikro kredītu kompāniju pakalpojumus un no otras puses tik pat zems aizdevēju finanšu ne – pratības līmenis.
  Šobrīd kuluāros runā un Finanšu un Kapitāla tirgus komisija (FKTK) veido jaunu licencēšanas programmu P2P kompānijām. Un šeit nu rodas jautājums vai Komisijai ir jārūpējas par gala ieguldītājiem, produkta izmantotājiem un vai FKTK plāni ir saskaņoti ar Valdības stratēģisko vīziju finanšu jomā?

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv