Makrons ir uzvarējis, taču eiro vēršus tas vairs neinteresē

Treideri.lv | 8. maijs 2017 09:50
Iesaki:
Makrons ir uzvarējis, taču eiro vēršus tas vairs neinteresē

Atveroties tirdzniecībai Āzijā, eiro/dolārs aizsteidzās diapazonā virs 1.1000, taču uz ilgu laiku tur neaizkavējās. Emanuela Makrona uzvara Francijas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā bija gaidāma un jau sen iecenota, tāpēc investori steidza fiksēt peļņu savās eiro garajās pozīcijās.

Spiediens uz eiro dienas gaitā var saglabāties, jo notikumi attīstās pēc tradicionālā scenārija “pērc uz baumām, pārdod uz faktiem”. Šobrīd pāris dodas lokālā atbalsta 1.0955/50 virzienā, izrāviens zemāk stimulēs kustību līdz 1.0930 un nozīmīgākam 1.0900 līmenim, kurš, visdrīzāk, apturēs kritumu.

Dolārs/jēna šorīt cieši pietuvojies 113.00 atzīmei, taču dinamiku noteica Japānas jēnas kritums pret eiro. Šobrīd pāris tirgojas ap 112.72 un gatavojas pilnībā nosegt tirdzniecības sesijas sākumā radušos vēršu kotāciju pārrāvumu.

Arī mārciņa/dolārs ir zem spiediena eiro/mārciņas dinamikas dēļ. Britu valūtai šobrīd ir lielas problēmas – ES un Lielbritānijas pārrunas par Brexit joprojām ir galvenais katalizators. Šonedēļ notiks Anglijas Bankas Monetārās politikas komitejas sanāksme, kurā, spriežot pēc prognozēm, likme tiks saglabāta vēsturiski zemajā 0.25% līmenī.

Austrālijas dolārs tirdzniecības sesijas sākumā notestēja minimumus ap 0.7386, reaģējot uz apstiprināto celtniecības projektu skaita vājajiem rādītājiem (pēc februāra 8.9% pieauguma, martā tas krities par 13.4%). Arī Ķīnas tirdzniecības bilances rādītāji Austrālijas dolāra vēršiem optimismu neviesa: martā importa pieauguma tempi kritušies no februāra 19.8% līdz 11.9%. Taču vēlāk, uz peļņas fiksācijas un izejvielu aktīvu segmenta atveseļošanās rēķina, valūta spēja atgriezties virs 0.7400. Metālu cenas, pēc krituma pagājušās nedēļas beigās, šobrīd stabilizējušās, savukārt naftas cenas aug par 1.3% salīdzinājumā ar piektdienas noslēguma cenu.

Vēlēšanas Francijā notikušas, kas tagad notiks ar eiro?

Pirmā eiforijas lēkme pārgāja diezgan ātri, pienācis laiks pāris karotēm darvas Makrona medus mucā. Ar to parasti problēmas nemēdz būt. Jāsāk ar to, ka Makrons ir neatkarīgais kandidāts un aiz viņa muguras nav nevienas partijas. Iespējams, šis fakts nāca viņam par labu prezidenta vēlēšanās, taču tas noteikti nāks viņam par sliktu, kad lieta nonāks līdz vēlēšanām nacionālajā sapulcē. Vai ‘viņš spēs iegūt vairākuma atbalstu? Diez vai.

Bez tam, Makrona politiskā pieredze ir neliela – tas ir galvenais jaunā prezidenta trūkums. Sacensības palikušas aiz muguras, tagad Makronam būs jāveido valdība. Ja tajā nebūs vienotības, politiskā nenoteiktība atgriezīsies, bet reizē ar to arī lāču noskaņojums attiecībā uz eiro. No otras puses, eiro vairāku iemeslu dēļ joprojām saglabājas vēršu potenciāls:

Pirmkārt, tagad, kad politiskās kaislības noklusušas, vismaz līdz rudenim, tirgi koncentrēsies uz makroekonomiku. Un šeit viss ir kārtībā – bāzes inflācija janvārī sasniedza četru gadu maksimumu, uzņēmēju aktivitāte un optimisms aug.

Otrkārt, Eiropas Centrālā Banka, kas norādījusi uz politisko nenoteiktību kā vienu no faktoriem, kas ietekmē lēmumu attiecībā uz turpmāko monetāro politiku, jau jūnija sanāksmē var dot mājienu par kvantitatīvās stimulēšanas programmas samazināšanu. Atgādinām, ka šobrīd ECB ik mēnesi iepērk valsts un korporatīvās obligācijas par 60 miljardiem eiro. Strauja atteikšanās no stimuliem izprovocēs Eiropas un ASV obligāciju ienesīguma spreda sašaurināšanos un tā rezultātā, tālāku eiro kursa kāpumu.

 

Treškārt, negatīvais noskaņojums attiecībā uz euro ir jūtami mazinājies. Pēc ASV biržu tirdzniecības komisijas datiem, eiro pārdot gribētāju ar katru dienu kļūst arvien mazāk. Ja novembrī tīrā īsā pozīcija pārsniedza 127 tūkstošus kontraktu, tad nedēļā, kas beidzās 2. maijā, tā sarukusi līdz nieka 1653 kontraktiem.

Tas nozīmē, ka vienotajai valūtai atkal nāksies pasēdēt diapazonā: uz ilgu laiku nostiprināties virs 1.10 tai diez vai izdosies, ja vien, protams, dolārs pēkšņi nesabruks visā tirgus spektrā, taču arī dziļš kritums šī brīža apstākļos izskatās nepamatots. Katrā ziņā prognozes attiecībā uz paritāti tuvākajā laikā nedzirdēsim.

Kurp skatās dolāra vērši?

Piektdien Savienotās Valstis publicēja darba tirgus atskaiti, taču visi bija tā pārņemti ar Francijas prezidenta vēlēšanām, ka pilnīgi aizmirsa par šo zīmīgo notikumu. Tikmēr aprīlī ASV ekonomika radījusi 211 tūkstošus jaunu darba vietu, bet bezdarbs krities līdz 4.4%, tātad, ja orientējamies uz FRS vidējām prognozēm, jau sen pārkāpis tā saucamo pilnīgas nodarbinātības slieksni.

Absolūti acīmredzams, ka apstākļi darba tirgū mainījušies ne par labu darba devējiem, kuriem nākas paplašināt štatus, neskatoties uz nebūt ne spīdošo ekonomisko izaugsmi un vājajiem patēriņa izdevumiem. Acīmredzams, ka ražīgums sasniedzis robežu un kompānijas nav spējīgas apmierināt pieaugošo pieprasījumu bez papildus darba spēka. Līdz nesenam laikam tiem izdevās iztikt bez darba algu paaugstināšanas – vidējā stundas likme pieaugusi par 0.3% mēneša izteiksmē un par 2.5% gada izteiksmē, taču pie 4.4% bezdarba tas ir tikai laika jautājums.

Kopumā, darba tirgus rādītāji nav spējuši ietekmēt investoru prognozes attiecībā uz FRS likmi, taču šīs nedēļas piektdienā iznāks mazumtirdzniecības atskaite un inflācijas rādītāji – kārtējā porcija nozīmīgas statistikas, ko FRS ņems vērā pieņemot lēmumu par monetāro politiku. Spēcīgi dati noskaņos investorus uz likmes paaugstinājumu jūnijā, kas, attiecīgi, visā tirgus spektrā sniegs atbalstu dolāram.

, , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv