Lielbritānija un ES strīdas par naudu, bet mārciņa ir reti stabila

Treideri.lv | 3. maijs 2017 16:21
Lielbritānija un ES strīdas par naudu, bet mārciņa ir reti stabila

Nesaskaņas Briseles un Londonas starpā turpina pieaugt, savukārt attiecības pāriet atklāta konflikta stadijā. Galvenais klupšanas akmens, kā parasti, ir nauda.

Sākotnēji Eiropa Lielbritānijai aprēķināja parādu 60 miljonu eiro apmērā, taču, padomājot, palielināja summu līdz 100 miljoniem un, pēc Maikla Barnjē, atbildīgā par pārrunām no ES puses, teiktā, var pieprasīt atmaksāt visu summu reizē 2019. gadā. Vēl jo vairāk, Eirokomisijas likumdevēju sagatavotajā tekstā minēta nepieciešamība izveidot grafiku ar ikgadējiem maksājumiem, kas Lielbritānijai būtu jāveic.

Lielbritānijas ministrs jautājumos par izstāšanos no Eiropas Savienības Deivids Deiviss tūlīt pat paziņoja, ka valsts negrasās šo summu maksāt. Vēl jo vairāk, viņš ir pārliecināts, ka, ja Lielbritānijai nāksies izstāties no ES bez tirdzniecības līguma, tad var vispār neko nemaksāt.

Protams, neviens neorientējas uz šo scenāriju, taču būtība ir tā, ka, pametot ES, mēs vairs nebūsim Eiropas tiesas jurisdikcijā”,

– viņš norādījis intervijā BBC.

Deiviss ir pārliecināts, ka šobrīd notiek pārrunu pirmās pašas sarežģītākās stadijas, taču pārējās 27 Eiropas Savienības valstis nedēļas nogalē jau paudušas vienotu pozīciju un par lojālu to nenosaukt. Lielbritānija cer atrisināt visus jautājumus līdz decembrim, taču Briselē bažījas, ka process ieilgs vai vispār nokļūs strupceļā, tikmēr abu pušu retorika kļūst arvien agresīvāka.

Pēc Bloomberg datiem Terēza Meja pagājušajā nedēļā pie vakariņām tikusies ar Eirokomisijas vadītāju Žanu-Koldu Junkeru. Runā, ka viņš esot bijis šokēts par britu premjeres stingro pozīciju un paziņojis, ka, ņemot vērā, cik puses ir tālu viena no otras, tām būs grūti rast kompromisu. Savukārt šodien kļuva zināms, ka Eiropas līderi izlēmuši nepielaist Terēzu Meju savās pārrunās par ES nākotni.

Mārciņa pagaidām uz to visu reaģē salīdzinoši pieticīgi. Valūta šorīt notestēja minimumus ap 1.2884, taču vēlāk Eiropas sesijā ātri vien atgriezās virs 1.2900. Pēc Nomura analītiķu domām, tuvākajās nedēļās valūta var demonstrēt salīdzinošu mieru. Jaunumi attiecībā uz Brexit var kļūt par dzirksteli jaunam lāču trendam, taču pagaidām tirgus to uztver salīdzinoši mierīgi, jo būtiska daļa visa šī negatīva jau ir iecenota.

Un tomēr šīs ziņas un runas nokaitē atmosfēru un bojā investoru attieksmi pret mārciņu, kas pēdējās dienās pārliecinoši kāpa, neskatoties uz neviennozīmīgo makroekonomisko situāciju Lielbritānijā.

SEB AB stratēģi pieturas pie negatīvām prognozēm, norādot, ka par virkni jautājumu pusēm būs ļoti sarežģīti vienoties, bet tas nozīmē, ka politiskā nenoteiktība turpinās radīt spiedienu uz mārciņu. Galu galā tas novedīs pie kapitāla izdevumu samazināšanas otrajā pusgadā un liks patērētājiem kļūs piesardzīgākiem. Šādos apstākļos grūti būt optimistam attiecībā uz mārciņu, norāda eksperti.

, , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv