“Latvijai gāzes” piegādes līgums beidzas šogad

Treideri | 16. novembris 2012 10:08
“Latvijai gāzes” piegādes līgums beidzas šogad
Foto: Baiba Aprāne/LETA

“Latvijai gāzes” piegādes līgums beidzas šogad, un Ekonomikas ministrija sākusi sarunas ar Krieviju, lai gāzes cenas vairāk atbilstu tirgus līmenim. Gāzes iepirkumu cenas Eiropas karti iekrāso raibu. Saskaņā ar pēdējiem Eiropas Komisijas apkopotajiem datiem par gāzes vairumtirdzniecības cenām, par kādām valstu energokompānijas iepērk gāzi – dati rāda, ka šī gada pirmajā ceturksnī vislētākā gāze bija Portugālē, Lielbritānijā un Nīderlandē. Šīs valstis gāzi pērk turpat par 30% lētāk, nekā “Latvijas gāze” no Krievijas “Gazprom”. Visizdevīgāk Krievijas gāzi pērk Vācija – 27 eiro par megavatstundu, Latvijai cena ir par četriem eiro augstāka. Visdārgāk par Krievijas gāzi maksā Slovēnija un Bulgārija – gandrīz par trešdaļu vairāk nekā Vācija. EK šoruden sāktā izmeklēšana pret “Gazprom” par monopolstāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu ir tieši saistīta ar iespējams neadekvātu cenu uzspiešanu patērētājiem Centrālajā un Austrumeiropā, gāzes cenu piesaistot naftas cenām. Kamēr gāzes cena biržās pēdējos divos gados turējusies salīdzinoši zemā līmenī, naftas cenas būtiski pieaugušas, palielinot izmaksas valstīm, kurām noslēgti ilgtermiņa līgumi ar “Gazprom”. Viena no skaļākajām pretenziju paudējām bijusi Lietuva, kas iesūdzējusi “Gazprom” tiesā.

Gāzes vairumtirdzniecības cena Latvijai uzlēkusi pēdējā gada laikā, kad kāpumu piedzīvoja arī naftas produktu cenas. Saskaņā ar Eiropas komisijas informāciju, pērn vidējā Krievijas gāzes importa cena Latvijai bija teju 26 eiro par megavatstundu, šī gada sākumā gandrīz 32 eiro. “Latvijas gāzes” preses sekretārs Vinsents Makaris norāda, ka patiesībā gāzes iepirkuma cenas ir komercinformācija un grūti spriest, kā ir patiesībā, tomēr viņa teiktais netieši apliecina, ka ekonomiskai loģikai ar gāzes cenām ir mazs sakars. Makaris vērš uzmanību uz to, ka gala patērētājiem gāzes cena Latvijā ir viena no zemākajām Eiropas Savienībā. “Latvijas gāzes” pārstāvja teiktais ir patiesība, taču gala cena mājsaimniecībām un ražotājiem ir atkarīga arī no attiecīgās valsts nodokļu politikas un citām pozīcijām. Tādēļ – ja būtu zemāka gāzes vairumtirdzniecības cena, varētu samazināt rēķinus iedzīvotājiem. “Latvijai gāzes” cena nav piesaistīta tirgus cenai, jo nav tirgus. Gāze plūst tikai no Krievijas, un piegādes monopols līdz 2017.gadam ir “Latvijas gāzei”, kuras lielākie akcionāri ir tas pats “Gazprom”, cita Krievijas kompānija “Itera” un Vācijas “E.ON Ruhrgas”.

Šogad arī beidzas starp “Latvijas gāzi” un “Gazprom” noslēgtais līgums. Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts ir apņēmības pilns runāt ar Krieviju par nosacījumu maiņu. Ministrs min, ka līdz šim daudzviet ilgtermiņa līgumi ar Krieviju paredzējuši, ka par gāzi jāsamaksā jebkurā gadījumā, pat tad, ja tā netiek patērēta pilnā apmērā. Par Latvijas vēlmi mainīt spēles noteikumus Pavļuts vizītes laikā Maskavā informējis otro “Gazprom” augstāko amatpersonu un pašlaik tiek gaidīta koncerna atbilde, kādi būs šie nosacījumi. Detaļās par Latvijas piedāvājumu ministrs atsakās stāstīt, piesaucot valsts drošības intereses, bet noprotams, ka runa ir par ko līdzvērtīgu valstīm, kur ir kombinācija starp ilgtermiņa līgumiem un biržas cenām.

Tagad daudziem politiķiem labpatīk minēt, ka trumpis ne tikai Latvijai, bet visai Baltijai būs par ES naudu plānotais reģionālais sašķidrinātās gāzes terminālis vai kā alternatīva gāzesvada savienojums ar Rietumeiropu. Roberts Samtiņš no konsultāciju kompānijas “Prudentia Energy Markets” piekrīt, ka sašķidrinātās gāzes terminālis kādā no Baltijas valstīm dotu iespēju ar Krieviju tirgoties. Gāzes cenu pārskatīšana ir tikai viens jautājums, ko ekonomikas ministrija vēlas pārrunāt ar “Gazprom”. “Latvijas gāzes” akcionāra “Itera Latvija” prezidents Juris Savickis savukārt piedraudējis, ka, cīkstoties ar “Gazprom”, Latvija dabūs tikai augstākas gāzes cenas.

Tajā pat laikā Brisele jau vairākkārtīgi Latvijai ir norādījusi, ka tai jāvirzās uz gāzes tirgus brīvlaišanu, lai Latvija kopā ar pārējām Baltijas valstīm nepaliktu par izolēu salu.

Avots: Latvijasradio


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv