Krievijas CB atzinusi sankciju ietekmi uz banku sistēmu

Treideri.lv | 11. septembris 2014 12:54
Krievijas CB atzinusi sankciju ietekmi uz banku sistēmu

Krievijas Banka sektorālo sankciju ietekmi uz Krievijas bankām atzinusi kā ierobežoti negatīvu. Šāds vērtējums atrodams 10. septembra “Krievijas Bankas Vēstneša” numurā publicētajos materiālos.

Regulators norāda, ka sankciju ieviešanas sekas ir ierobežota piekļuve ārējiem finanšu tirgiem un tā rezultātā fondu sadārdzinājums Krievijas bankām, iespējama finansiālās situācijas pasliktināšanās sankciju skartajiem uzņēmumiem, paaugstinātas kursa dinamikas volatilitātes riski.

Šo apstākļu ietekme uz atsevišķu banku stāvokli  un banku sektoru kopumā ir ierobežoti negatīva”

– uzskata Krievijas Bankā.

Pēc regulatora vērtējuma, pasliktinās arī banku kredītu portfeļu kvalitāte. 2014. gada pirmajā pusgadā kavēto parādsaistību apmērs bija 18.5% (2013. gada attiecīgajā periodā bija 6.6%), kavēto parādsaistību proporcija kopējā banku kredītu apjomā, ietverot korporatīvos un mazumtirdzniecības portfeļus, kā arī starpbanku kreditēšanu, veidoja 3.8%.

Saistībā ar banku sektora aktīvu pieaugumu un peļņas kritumu, aktīvu rentabilitātes rādītājs analizētajā periodā krities no 2.1% līdz 1.7%. Kapitāla rentabilitāte uz 2014. gada 1. jūliju bija 13.6%.

Krievijas Bankas formulējums par sankciju ierobežoto negatīvo ietekmi uz Krievijas banku sektoru ir diezgan precīzs – uzskata Krievijas ekonomisti – par cik ierobežots ir pašas banku sistēmas mērogs.

Pēc ekspertu teiktā – sankciju negatīvajai ietekmei ir latents raksturs un tas sevi var parādīt vēlāk. Krievijas banku sistēmā iestājies lētu ilgtermiņa līdzekļu trūkums, ko Krievijas valsts bankas, kas pārsvarā arī cieš no sankcijām, guva Rietumos un ar kuriem tās kreditēja privātās bankas. Galvenais sankciju radītais kaitējums rodas rezidentos un nerezidentos. Rietumos tagad pret Krievijas aizņēmējiem izturas vēsi. Paskatieties, kā pieaudzis ienesīgums banku izvietotajām obligācijām – gan ārzemju valūtās, gan rubļos.

Šobrīd apspriestās jaunās sankcijas pret Krieviju pārsvarā tirgus jau ir iecenojis un diez vai tās iekļaus kaut ko radikāli jaunu, visdrīzāk tiks fiksēts status quo, kas izveidojies jau iepriekšējo sankciju ieviešanas rezultātā.

Jūlija beigās ASV un ES ieviesa sankcijas pret Krievijas valsts bankām – Gazprombank, VTB, Maskavas Banku, Krājbanku, Rosselhozbank un VEB, aizliedzot saviem investoriem iegādāties šo kredītiestāžu vērtspapīrus, akcijas un obligācijas ar termiņu virs 90 dienām.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv