Krievija: sankciju sekas drīz liks par sevi manīt

Treideri.lv | 8. aprīlis 2015 09:25
Krievija: sankciju sekas drīz liks par sevi manīt

Saskaņā ar pasaules Bankas pēdējo atskaiti, Rietumu sankcijas un straujais naftas cenu kritums vēlušies pāri Krievijas ekonomikai kā graujošs dubultsitiens, atstājot aiz sevis daudz nomācošākus gruvešus kā iepriekš tika uzskatīts.

Dokumentā ar nosaukumu “The Dawn of a New Economic Era?” (Jaunās ekonomiskās ēras noriets?) runa ir par to, ka šogad Krievijas ekonomika saruks par 3.8%, ja naftas vidējā cena nepārsniegs 53 dolārus par barelu. Decembrī Banka uzskatīja, ka ekonomikas sarukums nebūs tik dziļš – 0.7% 20154. gadā. Bez tam, atskaitē teikts, ka recesija turpināsies vēl vismaz gadu un 2016. gadā, kad vidējā naftas cena sasniegs 57 dolārus par barelu, ekonomika saruks par 0.6%.

Sankcijas tika pastiprinātas 2014. gadā, aptuveni tajā pat laikā sabruka naftas cenas, tādā veidā šo faktoru ekonomiskās sekas sāka just tikai 4. ceturksnī; šogad tās sasniegs augstāko līmeni un saglabāsies vēl 2016. gadā. Kopš 2014. jūnija vidējā naftas cena no vairāk kā 110 dolāriem sarukusi līdz šī brīža 50-60 dolāru diapazona zemākajiem līmeņiem, pie tam pagaidām nekas neliecina, ka pārskatāmā nākotnē tas varētu mainīties.

Tādā veidā, Maskavai nāksies gatavot budžetu vadoties pēc jaunās realitātes, necerot uz dāsno naftas-gāzes nozares peļņu. Bez tam pasaules Bankas ekonomisti uzskata, ka Rietumi negrasās saistībā ar Ukrainas konfliktu Maskavai uzliktās sankcijas atcelt – vismaz ne pārskatāmā nākotnē. Šīs sankcijas vien no ES, ASV, Austrālijas un Kanādas puses ir atšķēlušas Krievijas rūpniecību no Rietumu finansējum un tehnoloģiju avotiem, kas nepieciešami enerģētikas sektoram.

Protams, tas nozīmē, ka Rietumu bankas un enerģētikas kompānijas zaudē potenciāli pievilcīgas darījumu iespējas ar Krieviju, un tomēr, Maskava ekonomiskās sekas jūt daudz asāk.

Valsts izolācija no tādas starptautiskās ekonomiskās aktivitātes, kā tirdzniecība un banku operācijas, ir dzīvībai svarīgas lai uzturētu ekonomisko izaugsmi un pirmkārt skar tos, pret kuriem vērsti šie pasākumi, kaut arī sankciju iniciatori paši jūt diskomfortu saistībā ar garām palaistajām tirdzniecības iespējām”.

Vai tas nav Saūda Arābijas pozīcijas iemesls naftas piegādes jautājumos?

Energonesēju tirgū pēdējā laikā notiek virkne visa kaut kā interesanta, tāpēc Saūda Arābija ir spiesta spert izmisuma soļus…  ar nodomu turēt naftas cenas… un pat riskēt ar iekšējām politiskām nekārtībām. Apdraudēta ir valsts (un OPEC) izdzīvošana. Tas viss kopā novedīs pie būtiska nabadzīgo skaita pieauguma Krievijā – pirmo reizi kopš 1998. un 1999. gadu ekonomisko krīžu laika.

Pasaules Banka norāda, ka nabadzība valstī 2008-.2009. gadu pasaules ekonomiskās krīzes laikā nav pieaugusi, jo šajā periodā Krievijas ekonomikā bija vērojams ienākumu pieaugums. Taču tagad šis rādītājs kritīsies, savukārt inflācija augs. Rezultātā nabadzības līmenis 2015. gadā pieaugs līdz 14.2% (20.3 miljoni iedzīvotāju). 2014. gadā nabadzības rādītājs no 10.8% pieauga līdz 11.2%.

Uz šo drūmo prognožu fona, Pasaules Banka paslavējusi Kremli un Krievijas CB par atbildes reakciju uz dubulto ekonomisko draudu valsts ekonomikai – viņu darbības palīdzējušas izvairīties no recesijas 2014. gadā.

Centrālā banka un valdība rīkojās ātri. Politiskā reakcija uz abiem šokiem bija pilnībā adekvāta. Ekonomiku izdevās stabilizēt: plānotā pāreja uz brīvi peldošu rubļa kursu notika novembrī, bez tam, ātri tika ieviesti arī citi pasākumi, kas vērsti uz stabilizāciju, pie tiem pieskaitāma arī decembra banku rekapitalizācija”.

Taču tas viss bija 2014. gadā. Ja Pasaules Bankas izdarītie secinājumi ir pareizi, tad tikai straujš naftas cenu pieaugums un sankciju atcelšana palīdzēs izvairīties no neizbēgamās recesijas.

 

Avots: ProFinance.ru

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv