Ko sevī slēpj Brexit zemūdens akmeņi?

Treideri.lv | 18. decembris 2017 18:06
Ko sevī slēpj Brexit zemūdens akmeņi?

Neskatoties uz visu ažiotāžu ap Brexit pārrunām, brīžiem rodas sajūta, ka “šķiršanās” process uz finanšu tirgiem nekādu jūtamu iespaidu nav atstājis. Taču zem visa šī acīmredzamā miera var slēpties briesmas.

Mārciņa likumsakarīgi kalpo kā noskaņojuma indikators saistībā ar Brexit. Ja ziņu virsraksti liecina par “smaga” Brexit draudiem (šķēršļu rašanos tirdzniecības attiecībās ar ES), sterliņu mārciņa krīt. Savukārt, jebkuri signāli, kas liecina par “vieglu” Brexit (tirdzniecības attiecības bez radikālām izmaiņām), veicina britu valūtas kursa kāpumu.

Taču šeit darbojas arī zināmi atgriezeniskās saites procesi. Mārciņas apjomīgais kritums pēc referenduma izraisīja pakāpenisku importējamās inflācijas pieaugumu. Novembrī patēriņa cenas pieauga par 3.1%, un nu Anglijas Bankas vadītājam Markam Karnī nāksies rakstīt finanšu ministram Filipam Hamondam paskaidrojumu par 2% inflācijas mērķa pārsniegšanu. Nesen banka jau paaugstināja likmi, un nākotnē var sekot turpmāka politikas normalizācija. Šādas notikumu attīstības prognozes sniedz atbalstu mārciņai.

Nepieciešamība normalizēt politiku ir saistīta ne tikai ar importa izmaksu pieaugumu, kas var izrādīties īslaicīga. Vairāk bažas rada fakts, ka regulators runā par ekonomiskās izaugsmes tendences mazināšanos. Daļēji tas saistīts ar sarežģītāku valsts nākotni pēc izstāšanās no ES, daļēji – tā ir atzīšanās, ka ekonomikas ražīgumu iedragājusi 2008. gada krīze. Ja ekonomiskās izaugsmes trends krītas, sarežģītāki apstākļi darba tirgū izpaudīsies straujākā darba algu un inflācijas pieaugumā. Tas, savukārt, nozīmē, ka CB likmes nāksies paaugstināt enerģiskāk.

Kas attiecas uz akciju un obligāciju tirgiem, uz Brexit efektu jāraugās caur globālo tendenču prizmu: vēsturiski, tas ir zems obligāciju ienesīgums un plaša mēroga bums akciju tirgū. Pēc referenduma 10-gadīgo Lielbritānijas obligāciju ienesīgums nokritās zem 1% un joprojām atrodas zem 2016. gada maija beigu līmeņa. Taču ienesīgums var kristies divu iemeslu dēļ. Optimistiskais iemesls ir obligāciju pievilcība investoru acīs. Pesimistiskais – investoru noskaņojums attiecībā uz ekonomiskajām perspektīvām pasliktinās un tā rezultātā investori pārslēdzas uz obligācijām, kuras ir mazāk riskantas.

Rodas kārdinājums uzskatīt, ka pesimisti kļūdās. Galu galā, akciju tirgus aug un varētu nopietni ciest, ja tiktu uzskatīts, ka ekonomiskā izaugsme ir apdraudēta. Taču šo analīzi apgrūtina daudzo manipulāciju klātbūtne FTSE 100 indeksā.

Salīdzinošā izteiksmē britu akcijas demonstrē ne to labāko dinamiku. Dolāru izteiksmē FTSE 100 indekss kopš referenduma pakāpies vien par 6%. Salīdzinājumam MSCI World index un S&P 500 šajā pašā laikā ieguvuši attiecīgi 23% un 26%. Dolāru un mārciņu izteiksmē FTSE 100 aizejošajā gadā uzrādījis vienu no vājākajiem rezultātiem attīstīto tirgu aprindās.

Neskatoties uz to, plaša apjoma pārdošana tirgū nav vērojama, savukārt mārciņa tirgojas virs minimumiem, kas fiksēti pēc referenduma. Investori cenšas ignorēt nacionālistisko retoriku un cer, ka galu galā tomēr racionālisms gūs virsroku. Lielbritānijas un ES tirdzniecības sakari ir pārāk svarīgi, lai tos pakļautu apdraudējumam. Vēl jo vairāk, proces ieguvis ilgstošu formu. Neskatoties uz augsto iespēju, ka tiks noslēgta vienošanās par 2 gadu pārejas periodu, lūzuma punkts pārrunās var neiestāties līdz pat 2021. gadam. Rezultātā investori, kas plāno aktīvu izvietošanu 2018. gadā, var izvēlēties stratēģiju, kur bažām par Brexit nebūs vietas.

Pastāv uzskats, ka šis “šķiršanās process” pārvērtīsies par “Brexit tikai vārdos”. Lielbritānija paliks vienotajā tirgū, tāpat kā visa ES, taču bez jebkādas ietekmes uz likumdošanas procesu. Tas būtu loģisks Īrijas robežas darījuma iznākums. Ja Ziemeļīrija paliks ar Lielbritānijas un Īrijas regulāciju, tiek uzskatīts, ka Lielbritānija saglabās pieeju vienotajam tirgum. Taču tādā gadījumā investorus var pārņemt vilšanās, kad britu valdība centīsies mīkstināt iepriekš dotos pretrunīgos solījumus.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv