Ķīnas problēmas norāda, ar ko pēc karantīnas nāksies saskarties visai pasaulei

Treideri.lv | 16. jūnijs 2020 17:57
Ķīnas problēmas norāda, ar ko pēc karantīnas nāksies saskarties visai pasaulei

Ķīnai, kas ātrāk par visiem pārtraukusi karantīnu, izdevies ātri pārstartēt ražošanu, taču tai nācies saskarties ar pieprasījuma krīzi.

Ķīnas ekonomikas atveseļošanās trauslums pēc iziešanas no koronavīrusa karantīnas rada grūtības pārējai pasaulei. Vakar publicētā Ķīnas statistiska par maiju liecina, ka valsts ekonomika pamazām atdzīvojas, taču nav īpašu pazīmju par V formas atveseļošanos, ko gaida daudzi eksperti.

Ķīnai, kas salīdzinoši veiksmīgi tika galā ar Covid-19 uzliesmojumu, šķiet, nācies konstatēt, ka rūpnīcu restartēšana bija daudz vienkāršāka nekā cilvēku atgriešana veikalos. Turklāt pasaulē arvien pieaug bažas, ka pēc ierobežojošo pasākumu atvieglošanas nāks otrais koronavīrusa vilnis, un Pekinas lielākā pārtikas tirgus apgabalā jau ir parādījusies jauna infekcijas grupa.

“Līdzšinējā Ķīnas pieredze norāda uzto, cik grūti būs atjaunot pasaules ekonomiku normālā stāvoklī”, – skaidro S&P Global Ratings Āzijas un Klusā okeāna reģiona galvenais ekonomists Šons Rošs. “Ķīnas patērētāju un privāto uzņēmumu uzticēšanās joprojām ir zema. Mēs joprojām gaidām turpmāku atveseļošanos gada otrajā pusē, taču cerības uz strauju pieprasījuma pieaugumu var nebūt pamatotas”.

Vakardienas Ķīnas statistika par maiju parādīja stabilu mājokļu tirgus pieaugumu un labu atveseļošanos rūpniecības nozarē. Tomēr personīgie tēriņi un privātās investīcijas joprojām ir ārkārtīgi vājas.

Pastāvīgā privātā sektora nenoteiktība atspoguļo gan vispārējo Ķīnas ekonomikas vājumu, gan spēcīga ārvalstu pieprasījuma trūkumu pēc Ķīnas izstrādājumiem. Pieprasījuma trūkums pašlaik ir galvenā Ķīnas ekonomikas problēma, intervijā Bloomberg TV sacīja tiešsaistes mazumtirgotāja JD.com galvenais ekonomists Šens Dzjanguangs.

Ķīnas Banka turpina stimulēt valsts finanšu sistēmu, taču to dara piesardzīgi. Vakar regulators vietējām bankām nodrošināja jaunu likviditāti 28 miljardu ASV dolāru apmērā, taču tajā pašā laikā ļāva dzēst dažus aizdevumus un tādējādi ietaupīja finanšu iestāžu vajadzību pēc turpmākām kredītu injekcijām.

“Ķīnas varas iestāžu veiktās aptaujas rezultāti atklāja, ka lielie uzņēmumi četrus mēnešus pēc ierobežojumu atcelšanas joprojām nesasniedz pilnu jaudu”, – norāda Bloomberg Asia galvenais ekonomists Čangs Šu. “Iespējams, ka mazā biznesa situācija ir vēl sliktāka. Problēmas rada vājš pieprasījums: gan iekšējs, gan ārējs”.

Ķīnas maija dati tika publicēti uz Baltā nama un FRS atšķirīgo viedokļu par turpmāko ekonomikas atveseļošanās dinamiku fona. Donalda Trampa padomnieks ekonomikas jautājumos Lerijs Kadlovs sestdien CNN sacīja, ka saskata “ļoti labas” Savienoto Valstu V veida atveseļošanās izredzes. Un dažas dienas iepriekš, trešdien, 10. jūnijā, FRS priekšsēdētājs Džeroms Pauels brīdināja, ka atveseļošanās prasīs laiku.

Morgan Stanley ekonomisti uzskata, ka pasaules ekonomika iegājusi jaunā izaugsmes ciklā, un globālais IKP līdz ceturtajam ceturksnim atgriezīsies pirmskrīzes līmenī. Tādējādi viņi prognozē “asu, taču īslaicīgu” recesiju.

Turpretī JPMorgan ekonomisti saskata riskus, ka straujais parāda un deficīta pieaugums liks pasaules valdībām drīz samazināt stimulus. Tāpēc bankā apšauba pilnīgu pasaules ekonomikas atveseļošanos pat līdz 2021. gada beigām.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv