Ķīnas nekustamā īpašuma īpašniekus gaida lielākā vilšanās, nodarot lielu kaitējumu visai pasaules ekonomikai

Treideri.lv | 14. oktobris 2016 15:10
Ķīnas nekustamā īpašuma īpašniekus gaida lielākā vilšanās, nodarot lielu kaitējumu visai pasaules ekonomikai

Nav nekādu šaubu, ka Ķīna kļuvusi par vienu no labākajiem speciālistiem burbuļu radīšanā. Valdība 2014. – 2015. gados mudināja vienkāršos iedzīvotājus piedalīties akciju tirgus spekulācijās, lai līdzsvarotu nekustamā īpašuma burbuļa izplešanās tempus. Akciju tirgus burtiski uzsprāga ar 160% pieaugumu viena gada laikā, bet pēc tam nokritās par 50%.

Pēc tam, lai mīkstinātu akciju tirgus sabrukumu 2015. gadā, valdība atkal vienkāršoja hipotekāro kredītu izsniegšanu. Banku kreditēšanas apjomi 2015. gadā pieauga par 7.5 triljoniem CNY, savukārt šogad, iespējams, tiks pārvarēta 15 triljonu atzīme. Puse no šiem kredītiem ir hipotekārie.

Tad kas īsti notika?

Pēc trīs gadu gara fleta nekustamo īpašumu cenas burtiski sajuka prātā. Kopš 2015. gada februāra tās par 59% uzlēkušas spekulāciju viss uzkarsētākajā megapolisē Šeņčžeņā un par 35% – Šanhajā.

Vienkārši paskatieties uz šo nekustamā īpašu burbuli Ķīnas lielākajās pilsētās: kopš 2015. gada feburāra viena kvadrātmetra cena uzlēkusi par 48%, savukārt kopš 2010. gada sākuma – par 107%! Acīmredzams, ka šajā periodā notika galvenā ši burbuļa veidošanās fāze.

nekustama-ipasuma-cenas-kina

Šeņčžeņa ir milzīga industriāla megapole netālu no Honkongas un tagad tā ir vēl viena pilsēta-burbulis. Nekustamā īpašuma cenas tur pirmo reizi pārsniegušas nekustamā īpašuma cenas Šanhajā un Pekinā.

Taču Ķīnā ir arī mazākas pilsētas (Tier 2 cities), kur nekustamā īpašuma cenas aug vēl straujāk. Pēdējā gada laikā 7 šīs kategorijas lielākajās pilsētās kvadrātmetra cenas pieaugums pārsniedzis 50%, sasniedzot:

  • Čančžou – 138%;
  • Čanši – 107%;
  • Tjaņcziņā – 107%;
  • Fošanā – 103%;
  • Čženčžou – 94%;
  • Hančžou – 82%;
  • Czinanā – 65%.

Ķīnas miljardieris Vangs Džianligs Ķīnas nekustamo īpašumu sektoru nodēvējis par “lielāko burbuli visā vēsturē”. Un šis Ķīnas bagātākais cilvēks, kura turība ir ap 30 miljardiem ASV dolāru, kopš 2014. gada lielos apjomos pārdod viņam piederošos nekustamos īpašumus. Tieši to arī sauc par “gudro naudu”! Līdzīgi kā Barona Rotšilda gadījumā, kurš labāk pārdeva nedaudz ātrāk, nekā vēlāk, šāda Vanga Džianliga rīcība liekas saprātīga, par cik burbuļi, kā likums, plīst divreiz ātrāk, nekā aug, savukārt nekustamais īpašums, kuru burbulis skāris, ļoti ātri kļūst nelikvīds.

Burbulis adatas gaidās

Lai vēl vairāk pārliecinātos par burbuļa esamību Ķīnas mājokļu tirgū, paskatieties uz nākošo grafiku. Tas parāda kopējo nekustamo īpašumu vērtību attiecībā pret valsts IKP un, iespējams, tā ir labākā mēraukla, kas reāli ataino situācijas nopietnību.

nekustama-ipasuma-burbulis

Ķīnas kopējās nekustamā īpašuma vērtības attiecība pret IKP atrodas uz 3.27 atzīmes un pēc prognozēm līdz šī gada beigām sasniegs 3.72 atzīmi!

Japānas lielais nekustamā īpašuma burbulis savu augstāko punktu sasniedza 1990. gadā, kad šī attiecība sasniedza 3.7.  Drīz pēc tam mājokļu cenas sabruka par 67%!

Honkongā burbulis savu briedumu sasniedza 1997. gadā uz 3.04 atzīmes, savukārt ASV – 2006. gadā, sasniedzot 1.75.

Un ja ar to vēl nepietiek, tad Ķīnā IKP uz vienu iedzīvotāju ir vien $8 240 gadā. Tas pat ne tuvu nav salīdzināms ar Japānu ($44 647), Honkongu ($36 117) vai ASV ($56 000). Ķīnā nevajadzētu būt šādiem pārmērīgiem parādu līmeņiem un tik dārgiem mājokļiem. Taču, diemžēl, tā tas ir!

Honkonga ieņem pirmo vietu visu nekustamo īpašumu burbuļu vidū, kādi vien jaunākajā vēsturē novēroti. Un tas notika ķīniešu masveida naudas atmazgāšanas rezultātā. Kaut gan ar to pašu viņi nodarbojas jebkurā no pasaules lielākajām angliski runājošajām pilsētām. Honkongas mājokļu cenu attiecība pret valsts IKP šobrīd atrodas 5.0 līmenī un tiek prognozēts, ka gada beigās sasniegs 5.5 atzīmi.

Izskatās, ka šis burbulis gaida savu adatu! Ķīnas nekustamā īpašuma īpašniekus gaida milzīga vilšanās!

Taču jāmin neiedomājamākais absurds, kas pārspēj pat 37 m²dzīvokli Vankūverā par $500 000.

Jaunais trends Šeņčžeņā ir 6 m² kabinet-dzīvokļu iegāde ar saliekamu vienvietīgu gultu par $132 000. Tie ir $22 000 par 1 m²! Tas ir pat dārgāk nekā viena kvadrātmetra cena Vankūveras mazajos dzīvokļos, tikai tas notiek pilsētā, kur vidējais statistiskais iedzīvotājs nopelna nedaudz zem $20 000 gadā! Tādā veidā, šāda dzīvokļa iegādei ierindas Šeņčžeņas iedzīvotājam nepieciešami 7 gadu ienākumi.

Kā zināms, ķīnieši 75% savu uzkrājumu iegulda mājokļos un tāpēc šī burbuļa plīšana pilnībā sagraus ķīniešu ekonomiku un šī krīze izvērtīsies par lieliem zaudējumiem visai pasaulei.

 

Avots: Wolfstreet.com

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv