Ķīnas ekonomika pauž jaunus trauksmes signālus

Treideri.lv | 14. decembris 2018 14:32
Ķīnas ekonomika pauž jaunus trauksmes signālus

Novembrī Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu kritums kļuvis vēl jūtamāks, izplatoties ražošanas un patēriņa sektoros. Tagad, ņemot vērā tirdzniecības konfliktu ar ASV, Pekinai būs vēl grūtāk šo palēnināšanos nākamgad apturēt, teikts Dow Jones rakstā.

Piektdien publiskotie oficiālie dati liecina, ka rūpniecības izaugsme, zem autobūves un nekustamo īpašumu tirgus problēmu spiediena, novembrī palēninājusies līdz zemākajam līmenim kopš 2016. gada sākuma. Mazumtirdzniecības pārdošanas apjomu pieaugums bijis zemākais vairāk kā 15 gadu laikā.

Ekonomisti prognozēja, ka novembrī situācija nedaudz uzlabosies, pateicoties nesen ieviestajiem ekonomikas atbalsta pasākumiem, konkrētāk – nodokļu samazināšanai un infrastruktūras projektu uzsākšanai. Un tiešām, novembrī investīcijas nedaudz pieaugušas.

Taču tas neuzlaboja tirgus noskaņojumu. Piektdienas rītā investori nolaida Ķīnas juaņa kursu, obligāciju ienesīgumu un akciju tirgus, saprotot, ka šogad sācies ekonomikas izaugsmes kritums vēl nav beidzies.

Tempu palēninājuma cikls vēl nav beidzies, un pirmajā pusgadā mēs, iespējams, vērosim turpmāku vājumu”,

– norāda Standard Chartered ekonomists Šuans Dins.

Pēc viņa teiktā, vājais iekšējais un ārējais pieprasījums, acīmredzot, licis uzņēmumiem ierobežot ražošanu.

Novembrī, salīdzinot ar pagājušā gada šo pašu laika periodu, rūpnieciskā ražošana Ķīnā pieaugusi par 5.4%, pēc oktobra 5.9% pieauguma – ziņo Nacionālais statistikas birojs. Ekonomisti arī novembrī prognozēja 5.9% izaugsmi.

Vājums vērojams visās rūpnieciskās ražošanas nozarēs. Automašīnu ražošana novembrī salīdzinājumā ar pagājušā gada novembri sarukusi par 3.2%, oktobrī kritums bija 0.7%. Gada izaugsme ķīmiskajā rūpniecībā no oktobra 4.4% novembrī sarukusi līdz 1.9%, savukārt mazumtirdzniecības pārdošanas apjomi – no 8.6% līdz 8.1%.

Nacionālā statistikas biroja pārstāvis Mao Šenjuns norādījis, ka negatīvais spiediens uz ekonomikas izaugsmi joprojām ir spēcīgs, ko lielā mērā veicina ārējā pieprasījuma kritums un tirdzniecības konflikts ar ASV.

Ķīnas valdība par ekonomikas perspektīvām izsakās piesardzīgi. Turklāt Ķīnas centrālās bankas vadītājs I Gans ceturtdien norādījis, ka valstij nepieciešama “salīdzinoši maiga” monetārā politika, lai spētu cīnīties ar ekonomikas palēnināšanos, kaut gan viņš piebilda, ka tas var ietekmēt juaņa kursu.

Neskatoties uz 90 dienu pamieru nodevu karos, kuru abu lielvalstu prezidenti panāca decembra sākumā, tirgus uzticība joprojām ir nestabila, savukārt daudzi ekonomisti prognozē konflikta turpinājumu.

Dins no Standard Chartered norāda, ka dati liecina par ekonomikas izaugsmes palēnināšanos 4. ceturksnī līdz aptuveni 6.4% pēc 6.5% 3. cet., bet kopumā gadā Ķīnas IKP, acīmredzot, pieaugs par 6.6%.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv