Ķīna upurēs pieaugumu, lai ierobežotu inflāciju

Treideri | 15. jūnijs 2011 17:25

Ķīnas Centrālā bankaĶīna maija mēnesī saskārās ar gandrīz triju gadu laikā maksimālo cenu kāpumu. Pagājušajā mēnesī inflācija sasniedza 5,5%. Valdība noreaģēja ar jaunu rezervēšanas normu paaugstināšanu bankām. Viņi nolēma turpināt monetārās politikas pastiprināšanu, neskatoties uz signāliem par ekonomikas kāpuma palēnināšanos valstī.

“Inflācijas spiediens joprojām ir augsts”, — cenu pieaugumu līdz 34 mēnešu maksimumam  komentēja ĶTR Nacionālās statistikas pārvaldes pārstāvis Šens Laijuņs. Pēc pēdējiem datiem, pilsētās cenas pieauga par 5,3% gada griezumā, bet lauku rajonos — par 6%. Galveno kāpumu nodrošināja pārtikas produktu cenas, kuras pacēlās par 11,7%. Salīdzinājumam, rūpniecības preces padārdzinājās tikai par 2,9%.

Kā uzsver daži analītiķi, dotajā posmā inflācijas spiediena draudi vēl nav tik acīmredzami. Tomēr uztraukumu rada pārtikas produktu daļas palielināšanās ķīniešu patērētāju grozā: ēdiens ir gandrīz 30% no patērētāju cenu indeksa (CPI). Tomēr turpmākā cenu paaugstināšana uz pārtikas produktiem stipri skars nabadzīgāko iedzīvotāju slāni, kurš tērē lielāko daļu savu ienākumu pārtikai un līdz ar to ir jūtīgāki pret cenu kāpumu.

Martā valsts varas orgāni paziņoja, ka IKP pieauguma tempi turpmāk netiks uzskatīti par ekonomikas politikas galveno indikatoru un nākamos piecus gadus uzsvars tiks likts uz sociālās stabilitātes uzturēšanu un cīņu ar inflāciju, kurai nevajadzētu pārsniegts 4%.

Pēdējos piecus gadus valsts ekonomika pieauga vidēji par 11% (2010. gadā — 10,3%), kas izvērsās par pārmērīgu orientēšanos uz eksportu, progresējošu veiksmīgo piejūras provinču attālināšanos no pārējiem iekšzemes reģioniem.

“Ķīna saprot, ja inflācija turpinās pieaugt, tad agri vai vēlu tā vienalga palēninās ekonomiku. Tāpēc valsts cenšas maksimizēt potenciālo pieaugumu inflācijas minimizācijas ceļā”, — paskaidroja Chatham House eksperts Kerijs Brauns. Ar šiem mērķiem Ķīnas Tautas banka  dažas stundas pēc tam, kad tika publicēti statistikas dati, palielināja banku rezervēšanas normu līdz rekordlielumam 21,5%. Kopš 2010. gada oktobra centrālā banka palielināja rezervēšanas normu kopumā astoņas reizes, bet procentu likmes — četras reizes. Jaunas likmju paaugstināšanas notiks jau jūnija beigās — jūlija sākumā, tā uzskata eksperti.

Monetārās politikas pastiprināšana nes savus augļus. Pēdējā laikā parādījušās ĶTR ekonomikas atdzišanas pazīmes. Piemēram, pirmajā ceturksnī kāpuma tempi palēninājās līdz 9,7%. Tas tāpat atbilst pasaules aktivitātes samazināšanās trendam, ko nosaka parādu krīze Eiropā, slikta ASV statistika un Japānā martā notikušo zemestrīču un cunami sekas.

“Palielinot rezervēšanas normu, Ķīnas Tautas banka signalizēja, ka ir iecerējusi turpināt monetārās politikas pastiprināšanu, atbildot cenu kāpumu”, — uzskata Capital Economics galvenais ekonomists Marks Viljams. Pēc viņa vārdiem, varas orgāni sāka ar rezervēšanas normu, bet nevis ar refinansēšanas likmēm, lai nosūtītu tirgiem skaidru signālu, ka, lai arī cenu kāpums paliek viņu galvenās rūpes, tomēr tajā pat laikā viņi apzinās pārāk stipru skrūvju piegriešanu riskus.

Raksta pārpublicēšanas gadījumā aktīvā saite uz Treideri.lv portālu ir obligāta.

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv