Ķīna dod atbildes triecienu, akcijas un dolārs krīt

Treideri.lv | 23. marts 2018 08:44
Ķīna dod atbildes triecienu, akcijas un dolārs krīt

Šorīt Āzijā dienas kārtībā ir Tramps un viņa tarifi. Savienoto Valstu lēmums aplikt Ķīnas mportu ar “nodokli” aptuveni 60 miljardu dolāru vērtībā gadā devis triecienu akciju cenām un reģionālo obligāciju ienesīgumam. Dolārs strauji zaudējis vērtību, īpaši pret jēnu.

Tramps tarifu politika iedragājusi akciju tirgus

Baltajā namā savulēmumu uzskata par vēsturisku soli un bezprecedenta pasākumu pret “ekonomisko agresiju”. Taču Ķīnai par to ir cits viedoklis un tā acīmredzami negrasās to tāa vienkārši atstāt. Pekina jau paziņojusi, ka plāno ieviest tarifus 128 pozīcijām, tajā skaitā tērauda caurulēm, svaigiem augļiem, vīnam, cūkgaļai un pārstrādātajam alumīnijam, par kopējo summu ap 3 miljardiem dolāru.

Iespējams ASV ieviesto tarifu nominālā suma nav liela, taču nav izslēgts, ka citas valstis šajā konfliktā vēlēsies pieslieties kādai no pusēm, kas novedīs pie globālas šķelšanās. Tirdzniecības kara robežas paplašinās un tas ir galvenais drauds”,

– norāda ANZ ekonomisti.

Ievainojamāko kompāniju akciju vērtība jau strauji krīt. Pirmās cieta Caterpillar un Boeing – to akciju cenas vakar Ņujorkas sesijā kritās par vairāk kā 5%. Tāpat būtiski cietīs arī Denvidkorejas un Taivānas ražotāji, kuri globālās eksporta ķēdes ietvaros ir stipri atkarīgi no piegādēm uz Ķīnu. Hang Seng atveroties zaudējis 3.5%, savukārt CSI 300 krities par 3%, tajā skaitā arī dēļ Tencent akciju izpārdošanas, kur lielākais akcionārs druad pārdot savu 10 miljardus vērto daļu kompānijā. Topix krities par 2.5%, sasniedzot zemākos līmeņus pēdējā pusgada laikā. Kospi Composite krities par 2.2%, savukārt Austrālijas S&P/ASX 200 – par 1.8%.

Bēgšana no riska pacēlusi jēnu līdz jauniem augstumiem

Valūtu tirgū viss norit pēc noteikumiem. Jēnas un franka vērtība aug uz begšanas no riska fona, dolārs krītas visā tirgus spektrā, ieskaitot Autsrālijas un Jaunzēlandes dolārus, kuri parasti nestabilitātes apstākļos ir viegli ievainojami.

Dolāram, bez tirdzniecības kara ar Ķīnu, ir arī citi iemesli kritumam: Baltajā Namā turpinās “rindu tīrīšana”. Paziņojot par pasākumem pret Ķīnu, Tramps atlaidis padomnieku nacionālās drošības jautājumos Makmāsteru, viņa vieta ieceļot Džonu Boltonu. Šis ir jau trešais padomnieks pedējos 14 mēnešos un vēl viens kodoldarījuma ar Irānu atcelšanas atbalstītājs rampa adminstrācijā. Nav nekāds pārsteigums, taču naftas cenas aug.

Pēdējo trīs dienu laikā jēnas kurss attiecībā pret dolāru pieaudzis par vairāk kā 1.5% un atjaunojis novembra 2017. gada novembra maksimumus. USD/JPY nokritis zem nozīmīgā 105.00 atbalsta līmeņa, un tas no tehniskā viedokļa ir ļoti slikti. Ja negatīvais trends turpnās attīstīties, ļoti drīz mēs pāri redzēsim 100.00 atzīmes tuvumā un pat neapmierinātie Japānas varas komentāri diez vai palīdzēs šo negatīvo trendu apsturēt. Ar verbālajām intervencēm šeit neiztikt, nepieciešama reāla rīcība, taču Abes administrācija jau sen ieņēmusi neitrālu pozīciju un valūtas lietās neiejaucas, un diez vai tā atkāpsies no saviem principiem arī šobrī, vismaz kamēr USD/JPY turas virs 100.00.

Eiro un mārciņa nespēj izmantot situāciju

EUR/USD no cenu dinamikas viedokļa ir daudz mazāk interesants. Pāris spītīgi atgriežas pie pretestības apgabala 1.2340/50 un nekādi nespēj izsisties augstāk, neskatoties uz tirgus negatīvo noskaņojumu attiecībā uz amerikāņu valūtu. Arī Eiropa cietīs no Trampa tarifu politikas, un apsteidzošie ekonomiskie indikatori jau atspoguļo investoru un reģiona ražotāju pesimistisko noskaņojumu. PMI indeksa marta provizoriskie rādītāji iznākuši vājāki nekā prognozēts, papildinot drūmo ainu, kas radusies pēc ZEW indeksa iespaidīgā krituma. Bez tam, obligāciju tirgus dinamika ar pieaugošo spredu amerikāņu un vācu obligāciju starpā arī nenāk par labu eiro, ierobežojot vienotās valūtas kāpuma potenciālu.

Mārciņa vakar uzlēca virs 1.42, taču uz ilgu laiku noturēties jaunajos augstumos neizevās. Anglijas Bankas lēmums saglabāt likmi iepriekšējā līmenī bija gaidīts, taču divi Monetārās politikas komitejas locekļi balsoja par paausgtināšanu, ko var vērtēt kā lūzuma brīdi britu regulatora monetārajā politikā, taču šis moments jau ir iecenots. Šobrīd GBP/USD tirgojas ap 1.4115 un tam izmisīgi nepieciešams noslēgt dienu virs 1.4140. Citādi tam tuvākajā laikā pie 1.42 un tālāk līdz šī gada maksimumiem ap 1.4330 netikt.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv