Kas slānekļa ražotājiem labs, tas OPEC – nāve

Treideri.lv | 4. jūnijs 2018 11:31
Kas slānekļa ražotājiem labs, tas OPEC – nāve

Dažādas tehnoloģiskās inovācijas, ko ievieš ASV slānekļa naftas ieguvēji, veicina ražīguma pieaugumu un cenu kritumu līdz līmeņiem, kas var radīt problēmas tādiem eksportētājiem, kā Saūda Arābija.

Kas nenogalina, padara stiprāku

Pirms diviem gadiem šķita, ka Saūda Arābija, pateicoties tās izvēlētajai stratēģijai, kuras ietvaros tā agresīvi piepildīja pasaules tirgu ar naftu, panākot cenu kritumu, uzvar cīņā pret amerikāņu slānekļa nozari. ASV daudzas ieguves kompānijas bankrotēja, vēl lielāks skaits balansēja uz bankrota robežas, savukārt naftas ieguves apjomi tādos reģionos, kā Rietumu Teksasa un Ziemeļu Dakota, katastrofāli saruka.

Taču, tā vietā, lai pārstātu eksistēt, slānekļa nozare sāka izrādīt tehnisku atjautību, izstrādājot un ieviešot veselu virkni inovāciju, kas būtiski paaugstināja urbšanas procesu efektivitāti, strauji pazemināja ieguves pašizmaksas un palielināja tās apjomus. Nu iemesls uztraukumam radās Saūda Arābijai.

ASV, kur, kā tika uzskatīts, ražošanas rādītāji savus augstākos līmeņus sasniedza pirms nepilniem 50 gadiem, nu solās nākošgad kļūt par pasaulē lielāko naftas ražotāju. Valsts bagātākajās atradnēs Permas baseinā vien ieguves rādītāji nesen pārsnieguši 3.1 miljonu barelu diennaktī. Drīz vien Savienotās Valstis ražošanas apjomos spēs apsteigt Irānu, kas pagaidām ieņem 3. vietu OPEC dalībvalstu rindās.

OPEC stāv uz vietas, bet tehnoloģijas – nē

Taču enerģētikas ministrus Er-Rijādā, Teherānā un Maskavā vajadzētu uztraukt ne tik daudz ASV iegūstamās naftas apjomiem, cik veidiem un tehnoloģijām, ar kuru palīdzību tā tiek iegūta. Aktīvo urbšanas iekārtu skaits Permas baseinā šobrīd atrodas 2011. gada oktobra līmenī, taču tajā pašā laikā reģionā tiek iegūts 3 reizes vairāk melnā zelta.

Vien pirms dažiem gadiem urbšanas iekārta pēc urbuma veikšanas tika izjaukta un pārvesta uz citu vietu, kas prasīja daudz laika un darba. Savukārt tagad urbšanas iekārtas tiek izvietotas vietās, kur tiek veikts liels daudzums urbumu, tādējādi visa infrastruktūra ir vienuviet.

Lēta nafta vairs nav problēma

Šāda tendences nozīmē, ka pat straujš naftas cenu kritums nespēs izraisīt ražošanas apturēšanu labākajās atradnēs un laukumos. Vēl jo vairāk, šī brīža rūpnieciskie apjomi nozarē liecina, ka situācijas noteicēji amerikāņu tirgū ir kompānijas, kas var atļauties lielus izdevumus un pārvaldīt sarežģītu loģistikas bāzi. Attiecīgi nākamajā krituma fāzē tās diez vai kļūs par kritisku finanšu satricinājumu upuriem.

Pēc ražotāju aplēsēm, lielākā daļa Permas baseina spējīga nest peļņu pie WTI naftas cenām no $30.50 līdz $40.50 par barelu. Tikmēr, kā uzskata SVF, neviena Tuvo Austrumu OPEC dalībvalsts nebūs spējīga finansēt savu budžetu, ja Brent naftas cenas noslīdēs zem $40 atzīmes.

Šobrīd OPEC daudz runā par līdzsvara atjaunošanu melnā zelta tirgū. Taču, iespējams, ka tehnoloģiskais izrāviens, ko tā neapzināti izprovocējusi ar saviem iepriekšējiem centieniem, šo līdzsvara punktu nobīdījis līdz tādam līmenim, kas pašam kartelim nebūs pa spēkam.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv