Kas notiek ar lielāko valstu ekonomikām?

Treideri.lv | 28. augusts 2015 09:24
Kas notiek ar lielāko valstu ekonomikām?

Pasaules ekonomika bija vāja arī līdz nesenajam fondu tirgus kritumam. Taču pēdējie Ķīnas, Japānas un Eiropas dati liecina, ka ekonomiskās izaugsmes tempu kritums ir daudz straujāks, nekā prognozējuši analītiķi. Tādēļ minēto valstu politikas ir spiestas izstrādāt daudz nozīmīgākus un efektīvākus pasākumus ekonomikas atbalstam.

No visām šīm valstīm tikai Ķīnas situācija investorus uztrauc visvairāk. Pēc divām desmitgadēm straujas izaugsmes Āzijas valsts ekonomika kļūst vājāka un politiķi ar lielām pūlēm notur ekonomiku. Pagājušajā mēnesī vien eksports nokrities par 8%, savukārt Ķīnas IKP otrajā ceturksnī pieaudzis par 7%, kas ir vājākais rādītājs 6 gadu laikā.

Ņemot vērā visu situācijas sarežģītību, Ķīnas valdība realizējusi vairākus pasākumus finanšu tirgus atbalstam, kas tikai pasliktināja Āzijas valsts problēmas.

Pirmkārt, Ķīnas līderi piespieduši vērtspapīru industriju un valsts kompānijas pirkt akcijas, lai stiprinātu fondu tirgus pozīcijas. Taču šī stratēģija izrādījās izgāšanās un tirgus turpina kritumu. Otrkārt, valdība nolēma veikt juaņa devalvāciju , kas izraisīja strauju jaunattīstības valstu valūtu kritumu.

Vairāki tirgus analītiķi un ekonomisti cerēja, ka Ķīnas ekonomiskā izaugsme var būt izdevīga pasaules ekonomikai, par cik radīs vēl vienu izaugsmes avotu aiz Savienotajām Valstīm. Taču lieta tā, ka nepareiza ekonomikas pārvaldība Ķīnā liecina par to, ka viņi šādu lomu uzņemties nav gatavi.

Pagājušajā nedēļā Japānas valdība paziņoja, ka valsts ekonomika 2015. gada 2. ceturksnī kritusies par 0.4%. Vēl vairāk, ražošanas aktivitāte un eksports Japānā sākuši kristies daļēji dēļ Ķīnas vājā pieprasījuma. Eksperti uzskata, ka premjeram Šindzo Abe jāveltī vairāk pūļu, aicinot korporācijas palielināt investēšanu un paaugstināt darba algas.

Ja raugāmies uz Eirozonu, var teikt, ka te situācija ir nedaudz labāka,taču tikai nedaudz. Otrajā ceturksnī ekonomika augusi par 0.3%, salīdzinot ar 1. ceturkšņa 0.4%. Bez tam Spānija un vairākas citas valstis uzrāda ekonomikas izaugsmi, kamēr Itālijā un Francijā izaugsmes tempi sarūk. Pēc ekspertu domām, Eiropas valstu līderiem jācenšas atjaunot ekonomiku ar valsts izdevumu palīdzību, no kuriem tie izvairās, lai samazinātu budžeta deficītu.

Lielākā ekonomika – ASV, liekas, ir lieliskā stāvoklī. Taču ekonomiskā izaugsme nenotiek pietiekoši ātri, lai palīdzētu pārējai pasaulei. Vēl jo vairāk, ekonomikas kritums citās valstīs var pat mazināt ASV izaugsmi, par cik tas samazina Savienoto Valstu eksporta apjomus.

Pateicoties nesenajam amerikāņu dolāra kāpumam pret galvenajām valūtām, preces no ASV kļuvušas dārgākas patērētājiem citās pasaules valstīs. Bet par cik FRS jau septembrī plāno paaugstināt procentu likmi, eksperti uzskata, ka, pirms pieņemt šādu lēmumu, CB jāņem vērā vājā pasaules ekonomika.

Šis ekonomiskās izaugsmes palēninājums virknē valstu licis cilvēkiem aizdomāties par jautājumu: “Vai tiešām sāksies pasaules mēroga krīze?”

Neviens skaidri nezin, taču ekonomiskais modelis un pēdējie notikumi norāda uz augstu recesijas iespējamību. Sekojoši, valdībai un centrālajām bankām jāatjēdzas un jādara viss iespējamais, lai nepieļautu pasaules finanšu krīzi. Tā vietā lai izmantotu laicīgus labojumus, viņiem jānovirza sava enerģija tik nepieciešamo reformu realizācijai. Tādā veidā izdosies sasniegt ekonomikas atveseļošanos.

 

Treideri.lv

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv