Kāpēc, neskatoties uz bīstamo kaimiņu, investori patvērumu meklē jēnā

Treideri.lv | 30. augusts 2017 16:01
Kāpēc, neskatoties uz bīstamo kaimiņu, investori patvērumu meklē jēnā

Kāpēc grūtos brīžos investori nemainīgi meklē glābiņu jēnā – pat ja problēmu cēlonis atrodas turpat Korejas pussalā?

Šis jautājums atkal kļuva aktuāls otrdien, kad Japānas valūta, atbildot uz kārtējo ĶTDR provokatīvo ballistiskās raķetes palaišanu, sarīkoja ralliju. Jēna sasniedza kopš šī gada aprīļa augstākos līmeņus, nostiprinoties vienlaicīgi ar citiem aizsargaktīviem, ieskaitot ASV valsts kases obligācijas, zeltu un Šveices franku. Jēnas kāpums bija īpaši zīmīgs, ja ņem vērā to, ka Ziemeļkorejas raķete pārlidoja tieši virs Japānas teritorijas. Paaugstinātas spriedzes laikā šādi līdzekļi bieži vien tiek repatriēti, kas veicina jēnas pieprasījuma pieaugumu un, attiecīgi, dzen tās kursu uz augšu. Lūk arī viss noslēpums.

Tīrā Japānas ārvalstu aktīvu vērtība ir “ļoti, ļoti būtisks aspekts”, uzskata Barclays Plc. galvenais analītiķis Mituls Koteča. Tikmēr jēna “pieaugošas bēgšanas no riska periodos vienmēr saglabās droša patvēruma statusu”, – eksperts paskaidrojis intervijā Bloomberg TV. Pēc finanšu ministrijas datiem, jūlijā Japānas ārvalstu parāda pirkšanas apjoms pieaudzis trīskārt, sasniedzot 4.46 triljonus jēnu, kas kļuva par maksimālo rezultātu gada laikā. Pēc ASV oficiālās statistikas, līdz jūnijam Japānai piederēja obligācijas par 1.09 triljoniem ASV dolāru, kas to padarīja par otru lielāko šo vērtspapīru ārvalstu turētāju aiz Ķīnas.

Vēl viens iespējamais faktors ir vēsturiski sevi izslavējusī jēnas stabilitāte globāla mēroga risku eskalācijas laikā. Šveices analītiskā izdevuma Financial Markets and Portfolio Management novembra izdevumā tika publicēti pētījuma rezultāti, kas apstiprina, ka visu patvērumu starpā Japānas valūta kopā ar ASV obligācijām ir efektīvākie drošie investīciju objekti paaugstinātas volatilitātes periodos. Vēl jo vairāk, jēna pat iekšējo krīžu laikā demonstrē kāpuma tendenci. Tā 2011. gadā, pēc katastrofālās zemestrīces un tai sekojošā postošā cunami, valūta auga uz prognožu fona, ka apdrošināšanas kompānijas sāks repatriēt iespaidīgos ārzemju aktīvu apjomus, kaut gan, pēc Citigroup datiem, faktiskie kapitāla pieplūdumi bija salīdzinoši nelieli.

Tikmēr Marks Čendlers, Brown Brothers Harriman & Co. galvenais valūtu stratēģis par būtiskāko momentu uzskata jēnas kā fondēšanas valūtas statusu. Šīs stratēģijas ietvaros investori tradicionāli izmanto zema ienesīguma valūtas kā finansēšanas līdzekli aktīvu iegādei ar augstāku ienesīgumu. Ģeopolitiskās spriedzes saasināšanās bieži piespiež spekulantus likvidēt šādas, ar būtisku risku saistītas, pozīcijas. Tas noved pie fondēšanas valūtas pirkšanas, skaidro eksperts.

Čendlers piebilst, ka šobrīd USDJPY maiņas kurss sācis spēcīgi korelēt ar S&P 500 un Dow Jones Stoxx 600 indeksiem, un pēc viņa domām, tas tikai kārtējo reizi apstiprina, ka jēna tiek izmantota kā fondēšanas valūta. Koteča no Barclays norāda, ka jēnas pievilcību veicina arī tās šī brīža vērtība attiecībā pret citām valūtām. Viņš norāda, ka tā ir lēta valūta un tas palīdz tai nostiprināties laikā, kad bēgšana no riska pastiprinās.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv