Kāpēc FRS tik agresīvi un uzstājīgi paaugstina likmes?

Treideri.lv | 26. oktobris 2018 10:02
Kāpēc FRS tik agresīvi un uzstājīgi paaugstina likmes?

Federālā Rezervju Sistēma aktīvi paaugstina likmes, samazina QE programmu un turpina darboties šādā garā. Tas viss negatīvi ietekmē gan ekonomiku, gan arī finanšu tirgus. Kāpēc gan regulators negrib piekāpties?

Situācija pasaulē ir diezgan sarežģīta. Cikls tuvojas noslēgumam un nepieciešams izdarīt secinājumus. Turēt augstu aktīvu vērtību vairs nav pamata. Pretējā gadījumā finanšu sistēmu gaida sabrukums.

Suverēno parādu kredītu tirgi visā pasaulē bija stipri izkropļoti, kā rezultātā mēs kļuvām par lieciniekiem lielākajai masveida sacensībai par ienesīgumu finanšu tirgu vēsturē. Spekulantiem bija absolūti vienalga, kāds finanšu stāvoklis ir kompānijai vai valstij, galvenais – lai investīcijas šajās obligācijās sniegtu augstu ienesīgumu. Un tā bija ar visām aktīvu klasēm, kuras vien bija iespējams iegādāties.

Rezultātā “tukšās kompānijas” uzkrāja tādus parādus, ko tagad ir, vai nu jāatdod, vai jārefinansē, taču nu jau ar augstākiem procentiem. Taču tīrīšana jāveic tik un tā, un Džeroms Pauels šajā ziņā pelnījis lielāko cieņu, jo skaidri dodas pa nosprausto kursu.

Viņa priekšgājēji bija daudz bailīgāki un pie pirmās nervozitātes tirgos jau solīja dot vēl vairāk naudas.

Problēma ir tā, ka cilvēki tik dziļi maldās attiecībā uz tirgiem, ka nespēj saskatīt, ka šis acīmredzamais sistemātiskais risks atrodas burtiski uz sliekšņa.

Viņu gājieni ir tik kļūdaini, ka tie nespēj saprast, ka pieaugošās likmes vienkārši ir dabisks nepareizi novērtēta riska rezultāts dziļi sistemātiskā līmenī, kā rezultātā visas aktīvu klases gaida neizbēgams dziļš restarts.

Jāatceras, ka process nebūs ātrs. Triljonu dolāru investīcijas pēdējos desmit gados izkropļojušas burtiski visus tirgus un aktīvu klases, un tāpēc normalizācijas process prasīs laiku. Cilvēki, kas pa šo laiku pieraduši, ka viss parasti atgriežas savās vietās, tagad ilgi centīsies aptvert, ka pasaule ir mainījusies. Taču šajā laikā izaugusi vesela finansistu un investoru paaudze, kas vienkārši nespēj iedomāties, kā finanšu tirgus var funkcionēt normālā tā stāvoklī.

Tas, ko dara FRS, ir piespiedu nepieciešamība. Turpināt turēt likmes tuvu nulles līmenim nav nekādas jēgas: tas tikai vēl vairāk kropļo finanšu sistēmu.

Teorētiski visu varēja atrisināt jau 2008. gadā, taču tādas katastrofas mērogi būtu pavisam citi. Vajadzēja ļaut sistēmai attīrīties patstāvīgi. Vājās bankas, tāpat kā reālā sektora kompānijas, izzustu. Paliktu tikai tie, kas spējuši izdzīvot. Taču tad elite zaudētu savas bagātības, tāpēc Bens Bernanke ieguva laiku.

Taču šobrīd, ja process tiks novests līdz galam, restarta sekas var būt ne mazāk biedējošas. Turklāt ASV prezidents Donalds Tramps, šķiet, pats nesaprot, kāpēc FRS paaugstina likmes, un kas notiek ar sistēmu. Pilnībā iespējams, ka ar savu rīcību Pauels tieši nodrošina Trampam otro termiņu prezidenta amatā.

 

Avots: Vesti Finance

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv