Kāpēc FRS iepludina naudu finanšu sistēmā

Treideri.lv | 19. septembris 2019 18:28
Kāpēc FRS iepludina naudu finanšu sistēmā

Atbilde slēpjas īstermiņa problēmās un tirgus strukturālajās izmaiņās.

Šonedēļ sāka pieklibot viens no galvenajiem likviditātes avotiem, tādējādi tūlīt pat izprovocējot paniku tirgos – vai tikai FRS ar savu pēckrīzes pasākumu apturēšanu nav aizgājusi pārāk tālu?

REPO operācijas kalpo par sava veida eļļošanas mehānismu, pateicoties kuram finanšu sistēmas mehānismi turpina griezties, savukārt dažādiem tirgus dalībniekiem ir iespēja aizņemties un aizdot kapitālu īstermiņa skaidras naudas vajadzību apmierināšanai.

Otrdien šis mehānisms iestrēga. Tā saucamā REPO likme uzlēca līdz 10% maksimumam, kaut gan parasti tirgojas līdzās ar FRS mērķa diapazonu 2-2.25%. Ņujorkas FRB nācās iejaukties un iepludināt sistēmā vairākus desmitus miljardu dolāru cenšoties labot situāciju, trešdien īstermiņa injekciju otrā raunda ietvaros summu dubultojot.

Kas gan patiesībā notiek tirgū? Pie vainas ir specifiskas īstermiņa problēmas, kā arī nopietnas strukturālas izmaiņas finanšu tirgos, kas notikušas pēdējos gados, kad FRS aktīvi samazināja pasākumus pēc plaša mēroga obligāciju iegādes ar mērķi stimulēt finanšu krīzē cietušo ekonomiku. Situācija piesaistīja tik lielu uzmanību, jo FRS, iespējams, aizgājusi pārāk tālu un neviļus vājinājusi tvērienu monetārās politikas jautājumā.

Kāpēc tieši tagad?

15. septembris – pēdējā nodokļu nomaksas diena ASV korporatīvajā sektorā. Dažas kompānijas gatavojas nodokļu periodam, jau priekšlaicīgi uzkrājot nepieciešamos skaidros līdzekļus un izvietojot tos naudas tirgus fondos. Tās ir īstermiņa investīcijas, kas izmanto REPO skaidras naudas kreditēšanai ar nelielu ienesīgumu. Tagad, kad 15. septembris ir aiz muguras, šie līdzekļi pametuši tirgu, izraisot dolāru deficītu.

Tajā pašā laikā valsts kases obligācijas par $54 miljardiem ienākušas tirgū pēc parādsaistību izsoles. Tas izraisījis pieprasījuma vilni no to tirgus dalībnieku puses, kas vēlas aizņemties skaidru naudu šo obligāciju iegādes finansēšanai. Citiem vārdiem, pieprasījums pēc skaidriem līdzekļiem pieaudzis vienlaicīgi ar piedāvājuma samazināšanos.

Taču analītiķi runā, ka šie divi notikumi nevarēja izprovocēt REPO tirgū situāciju, kādu varam novērot šonedēļ. Galvenajam iemeslam ir daudz strukturālāks raksturs.

FRS samazina savu bilanci, kas savukārt veicina tās skaidrās naudas līmeņa samazināšanos, ko bankas turēs regulatora bilancē. 2014. gadā kredītu “pārmērīgās rezerves” FRS bilancē veidoja 2.9 triljonus ASV dolāru. Kopš tā laika šī summa samazinājusies līdz 1.3 triljoniem, kur tā turējās visu vasaru. Skaidras naudas rezervju samazināšanās nozīmē bankās pieejamās naudas apjoma samazināšanos īstermiņa finansēšanai stresa situācijās.

Nodokļi tika maksāti arī iepriekš. Šajā gadījumā īpašs ir fakts, ka regulators sācis kvantitatīvo normalizāciju. Kompānijas skaidru naudu ņēma ārā no tirgus, un šāds salikums izraisīja kritisku situāciju”,

– skaidro BMO Capital Markets procentu likmju stratēģis Džons Holls.

Zems rezervju līmenis

FRS nezina precīzu minimālo rezervju līmeni, kas nepieciešams bankām efektīvai funkcionēšanai. Ņujorkas FRB jūnijā publicētajā dokumentā teikts, ka šim līmenim jābūt aptuveni 1 triljonam ASV dolāru. Lorijs Logans no Ņujorkas FRB 2017. gadā paziņoja, ka šis līmenis kļūs zināms tiklīdz mēs to sasniegsim.

Pieauguma spiediens uz overnight likmēm ir spilgtākais rezervju deficīta indikators. Ilgstošs likmju pieaugums kalpos kā signāls, ka rezervju apmērs jau vairs netiek līdz apjomam, kas nepieciešams kontroles saglabāšanai pār likmēm”,

– uzskata bankas ierēdnis.

Tādā veidā šīs nedēļas notikumi parāda, ka, iespējams, mēs esam sasnieguši šo līmeni, par kuru runāja Logans.

Vai būs vēl ļaunāk?

Jā. FRS pabeigusi savas bilances samazināšanu un tur to nemainīgu. Bankas aktīvi šobrīd ir stabili. Taču bankas rezerves ir viens, savukārt skaidras naudas apjoms valsts kases bilancē ir pavisam kas cits.

Finanšu ministrija FRS skaidras naudas kontā vienmēr turējusi ap $5 miljardiem. Taču kopš 2015. gada šī summa pieaugusi līdz 400 miljardiem dolāru – tas ir pietiekoši, lai neitralizētu veselu nedēļu nepārtrauktas kapitāla aizplūšanas. Līdz 11. septembrim līdzekļu apjoms bija $184 miljardi. Tāpat pastāv skaidras valūtas apgrozībā dinamika, kuras apjoms pieaug atbilstoši IKP rādītājiem, norāda Hills no BMO Capital Markets.

Ja šie divi rādītāji pieaug, kaut kam ir jākrītas, lai saistību savstarpējā sakarība ar aktīviem netiktu izjaukta. Tas rada papildu lejupslīdes spiedienu uz banku rezervju līmeni, izvelkot skaidru naudu no tirgus.

Ko var darīt?

Ir vairāki problēmas risinājuma varianti. Vakardienas sanāksmes laikā FRS varēja pazemināt banku rezervju likmes, lai noturētu mērķa diapazonā citas īstermiņa procentu likmes, tajā kaistā REPO. Tāpat centrālā banka varētu atkal palielināt savu bilanci, lai tiktu līdzi valūtas pieauguma tempiem. Galu galā varēja ieviest pastāvīgas darbības REPO operācijas.

Tā rezultātā permanentā spiediena vārsts varētu mazināt spiedienu tirgū abos virzienos. Otrdien Ņujorkas FRB piekrita drakoniskiem pasākumiem, veicot intervenci tirgū ar mērķi mazināt spiedienu. Šāda pastāvīgas darbības instrumenta esamība ļautu veikt ;šādas operācijas uz regulāras bāzes.

Bez šaubām, viņu arsenālā jābūt šādam instrumentam. Tā zināmā mērā ir neizpētīta teritorija. Krīzes laikā uz tirgus signāliem reaģēja monetārā politika, savukārt tagad mums ir darīšana ar citu paradigmu, kur FRS nāksies nonākt pie jauniem lēmumiem adaptācijai jauniem apstākļiem”,

– norāda AllianceBernstein porfeļu pārvaldnieks Džanaki Rao.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv