Kāpēc 20 gadu laikā eiro nav izdevies realizēt savas ambīcijas

Treideri.lv | 15. oktobris 2019 13:07
Kāpēc 20 gadu laikā eiro nav izdevies realizēt savas ambīcijas

Eiro grasījās izaicināt dolāru un atņemt tā rezerves valūtas statusu, padarīt Eiropu par globālās finanšu sistēmas līderi un radīt pretsvaru Amerikai.

Kad pirms 20 gadiem radās eiro, visi tikai runāja par to, kā jaunā valūta gāzīs dolāru no troņa. Un kas notika? Eiropas ietekme nevis pieauga, bet gluži pretēji – samazinājās.

Karmena Reinharta un Kenets  Rogofs publicējuši pētījumu, kurā izvērtēti dažādu valūtu vairāki kritēriji, sākot no Centrālās bankas rezervēm un beidzot ar starptautisko parādu. Eksperti salīdzināja eiro daļu ne tikai pret dolāru, bet arī attiecībā pret Vācijas mārciņas un Francijas franka kopējo daļu. Pēc vairākiem parametriem eiro piekāpjas katrai no šīm abām valūtām atsevišķi.

Faktiski eiro ir mazinājis Eiropas ietekmi, nevis otrādi. Deviņdesmitajos gados bija daudz filozofisku argumentu par labu vienotas valūtas izveidošanai, ieskaitot iespēju samazināt tirdzniecības šķēršļus, novēršot valūtas risku un nodrošinot tirgus integritāti, kā arī atvieglot reģiona uzņēmumu finansējuma piesaistes procesu.

Dolāram vienalga

Eiro izveidos vienotu politisko vienību: galu galā valstīm ir savas valūtas. Vēl viens svarīgs arguments bija izredzes iegūt vienlīdzīgu statusu ar dolāru, stiprināt reģiona ietekmi pasaules ekonomikas pārvaldībā un izveidot rezerves valūtu ar visām ar to saistītajām priekšrocībām.

Godīgi sakot tomēr jāpiebilst, ka šī ideja nebija pilnīgi traka. Starp citu, Eiropas Savienība apvieno daudz vairāk cilvēku nekā Amerikas Savienotās Valstis (513 miljoni pret 327 miljoniem), un, neskatoties uz gandrīz vienādiem IKP rādītājiem (vairums amerikāņu ir daudz bagātāki nekā vairums eiropiešu), tajā laikā, kad tika ieviesta vienotā valūta, tas bija diezgan loģiski – sacerēt uz nozīmīgākiem rezultātiem nekā mums ir šodien.

Tika pieņemts, ka eiro pakāpeniski noķers dolāru un galu galā to apsteigs. 20 gadu laikā tas nav noticis, taču progresu šajā virzienā nevar nepamanīt.

Neskatoties uz to, eiro ir tālu no Amerikas valūtas gāšanas. Pagājušajā nedēļā Reinharta un Rogofs prezentēja savus pētījumus Somijas bankas organizētā konferencē Helsinkos par vienotās valūtas jautājumiem.

Interesanti, ka patiesībā eiro starptautiskā loma nav spēcīgāka par Vācijas marku vai Francijas franku, ko tas savulaik aizstāja. Eiro lielākoties saglabā reģionālas valūtas statusu, kas galvenokārt tiek tirgota eirozonā, reģiona perifērijā un dažās bijušajās Francijas kolonijās”,

– teikts pētījumā.

Kāpēc tā?

Viens iemesls ir tas, ka eirozonā ir maz drošu starptautisku aktīvu. Projekts tika uzsākts “negatavs”, bez vienota parāda un vienota budžeta. Šeit nav analoga Amerikas valdības izdotajām parādzīmēm.

Neskaitot krīzes valstis, iegādei ir pieejams 4 triljonu dolāru parāds, savukārt Amerikā šis skaitlis ir 14 triljoni dolāru. Eiropas uzņēmumi daudz vairāk paļaujas uz banku aizdevumiem un emitē daudz mazāk obligāciju nekā to amerikāņu kolēģi. Pasaulē tirgoto ASV korporatīvo vērtspapīru apjoms ir piecas reizes lielāks nekā Eiropas parāda lielums.

Ekonomisti arī norāda, ka Eirozona cieta Centrālajā bankā valdošo nesaskaņu dēļ.

Ierobežotā reģiona vienotība, īpaši pēckrīzes desmitgadē, kalpoja par sava veida šķērsli ECB monetārajai politikai, kas nespēja dot skaidrību tirgiem, un tas savukārt sarežģīja eiro novērtējumu un mazināja tā pievilcību,”

– uzskata eksperti.

Turklāt zināma loma ir vājai ekonomikai. Pirmajā desmitgadē IKP pieaugums bija lēns, turpretī nākamajos desmit gados Eirozonā dziļāko depresiju piedzīvoja Grieķija un stagnācija skāra Itāliju, turklāt dažas valstis sāka runāt par izstāšanos no savienības.

Ir grūti attīstīt uzticību valūtai, kura regulāri nonāk haosa epicentrā. Šajā kontekstā juaņa, visticamāk, globālās ietekmes ziņā būs priekšā eiro un varētu kļūt par reālu dolāra draudu.

Ja eiro patiešām vēlas izaicināt dolāru, tam pirmajā desmitgadē vajadzētu uzrādīt ievērojamu izaugsmi un pēc zināmas konsolidācijas pēc tam turpināt pieaugt. Naftas vērtība jāizsaka eiro valūtā, tāpat arī Ķīnas, Indijas un Krievijas uzņēmumiem parāda vērtspapīri jāizsniedz vienotajā valūtā.

Lai cik ironiski tas izklausītos, ja Eiropa patiešām vēlētos konkurēt ar dolāru, labāk būtu bijis izvēlēties Vācijas marku un pakāpeniski to izmantot kaimiņvalstīs.

Šajā gadījumā ekonomika justos daudz labāk, un veiksmes iespējas varētu būt daudz lielākas. Eiro, tā vietā, lai panāktu dolāru, ir tikai vēl viens reģiona vājuma simptoms.

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv