Kam pievērst uzmanību FRS sanāksmes laikā

Treideri.lv | 10. jūnijs 2020 14:58
Kam pievērst uzmanību FRS sanāksmes laikā

ASV centrālā banka uz tirgus izaugsmes un ielu protestu fona publicēs pirmā pusgada prognozes. 

Federālās rezervju sistēmas politiķi šonedēļ rīko plānoto sanāksmi pēc ārkārtīgi bargu pasākumu veikšanas, kuru mērķis bija mazināt ekonomiskās grūtības un nomierināt investorus pandēmijas apstākļos. 

Lai arī lielas politikas izmaiņas nav paredzētas, ir dažas lietas, kurām jāpievērš uzmanība – un priekšsēdētājam Džeromam Pauelam tas ir īsts izaicinājums laikā, kad FRS pāriet uz nākamo posmu cīņā pret krīzi. 

Precizētā prognozē 

Vienā no savām pēdējām publiskajām runām maija beigās Pauels atkārtoja nelaiķa ekonomista Džona Kenneta Galbraita joku, ka ekonomiskās prognozes pastāv, lai uz to fona astroloģija šķistu ticama. Tomēr FRS pirmo reizi kopš decembra publicēs ekonomiskās prognozes. 

JPMorgan ekonomists Maikls Feroli sagaida, ka saskaņā ar vidējām prognozēm ASV ekonomika 2020. gadā samazināsies par 6%, bezdarbs būs 10–11% un procentu likmes vairākus gadus būs tuvu nullei. Šādas prognozes aptuveni atbildīs FRS amatpersonu paziņojumiem, ka ekonomika virzās pretī ilgstošai lejupslīdei. 

Novirzes uz augšu – piemēram, amatpersonu signāli par gaidāmo procentu likmju pieaugumu – var satraukt tirgus. FRS izslēdza negatīvu likmju iespējamību, tāpēc jebkāda procentu likmju prognozēšana zem nulles būtu šoks. 

FRS signāli 

FRS amatpersonas skaidri pateikušas, ka vēl ir pāragri sniegt oficiālas norādes par ASV procentu likmēm, saistot jebkādu pieaugumu ar konkrētiem makroekonomiskiem rādītājiem. Tas pats attiecas uz oficiālas fiksētas likmes kvantitatīvās mīkstināšanas programmas uzsākšanu pretstatā pašreizējai politikai, kad centrālā banka iegādājas tik daudz obligāciju, cik nepieciešams. Pāriešana uz jebkuru no pozīcijām būtu pārsteigums. 

Tomēr banka var nostiprināt savu pozīciju citos veidos, tostarp padarot formulējumu stingrāku un paziņojot, ka ir “apņēmības pilna” izmantot visus savus instrumentus ekonomikas atbalstam, kā Pauels to izdarīja maija beigās, nevis „plāno”, kā FOMC pauda 1. aprīlī. Pauels varētu arī izskaidrot, kādus nākamos soļus FRS plāno apspriest. 

“FRS krīzes dēļ spēja atlikt ilgtermiņa orientieru nospraušanu. Taču mēs izkļūstam no šīs situācijas, un tirgus gaida precīzākas norādes par to, kas notiks tālāk”, – sacīja BMO Capital Markets likmju stratēģis Džons Hils. 

Izaugsme tirgos 

Pat pirms pandēmijas, kad ekonomika turpināja augt un darba tirgus joprojām bija aktīvs, FRS nebija īpaši noraizējusies par aktīvu burbuļiem, tāpēc ir grūti iedomāties, ka ierēdņi būtu noraizējušies, ka valsts, pēc viņu teiktā, piedzīvo deflācijas šoku. 

Viņiem cerības vieš arī vispārējā atveseļošanās finanšu tirgos pēc satricinājumiem, kas radījuši bažas par īstermiņa finanšu tirgiem un pat ASV Valsts kases obligāciju tirgiem. 

Taču pieaugums bija tik intensīvs, kad investori ieguldīja lielu parādu un pat bankrotējušu uzņēmumu vērtspapīros, ka daži analītiķi baidās, ka tirgus darbības varētu apdraudēt finanšu stabilitāti. 

Protestu apspriešana 

Kopš Pauels uzstājās pēdējā reizē, ASV aptvēruši masveida protesti pret rasu nevienlīdzību un policijas brutalitāti – un, iespējams, FRS priekšsēdētājam nāksies risināt šo jautājumu. Pirms nedēļas, kad prezidents Donalds Trumps draudēja nosūtīt karaspēku, lai apspiestu nemierus un apkarotu laupīšanas un vandālismu ielās, situācija papildus koronavīrusam varēja radīt jaunus draudus ekonomikai.  

Pēc tam Tramps atkāpās, komendantstundas tika atceltas, un protesti pierima. Tomēr sociālās distancēšanās trūkums demonstrācijās var izraisīt otro infekcijas vilni, kas kaitēs ekonomikai. 

Pauelam, kuram, kopš kļūšanas par FRS priekšsēdētāju, jārisina ar nevienlīdzību un ekonomiskās politikas sadales ietekmi saistītās problēmas, iespējams, nāksies izrādīt līdzjūtību protestētājiem, no vienas puses, un brīdināt cilvēkus par neparedzētām protestu sekām, no otras puses. 

Pamatnosacījumi kredītu izsniegšanai 

FRS veiktie pasākumi krīzes apkarošanai galvenokārt ietvēra vairāku mehānismu izveidi, tostarp ar ASV Valsts kases departamenta finansiālu atbalstu, lai sniegtu aizdevumus grūtībās nonākušajiem uzņēmumiem un pašvaldībām. 

Centrālā banka atzina, ka, tos radot, tā pārkāpusi zināmu “sarkano līniju”. Taču šo pasākumu izziņošanas efekts bija daudz spēcīgāks nekā reālā ietekme. 

FRS vēl nav īstenojis galveno Main Street kreditēšanas programmu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, un skarbas kritikas dēļ tā ir bijusi spiesta divreiz pārskatīt tās nosacījumus. Regulators smagi strādā, lai palaistu korporatīvā parāda iegādes mehānismus, un nesen Ilinoisa pirmo reizi izmantoja valsts un pašvaldību kreditēšanas shēmu. 

Pauelam jāizlemj, kā šiem mehānismiem vajadzētu darboties, lai sasniegtu savu mērķi. 

Stimuls Kongresam 

Tā kā jauno stimulu paketes pieņemšanas impulss Kapitolija kalnā ievērojami vājinājies republikāņu iebildumu dēļ, Pauels, iespējams, centīsies mudināt likumdevējiem rīkoties, nepalēninot apgriezienus. 

FRS priekšsēdētājs jau iepriekš ir vērsies Kongresā pēc finansiāla atbalsta, taču šoreiz viņš var būt uzstājīgāks. Ja Kongress līdz jūlijam neizlems, miljoniem amerikāņu zaudēs paaugstinātos bezdarbnieku pabalstus, kas viņus pasargā recesijas laikā. Tajā pašā laikā federālās valdības izsniegtā atbalsta ietekme čeku veidā USD 1200 apmērā vienai personai pakāpeniski vājinās. 

Ņemot vērā, ka liela mēroga finansiāls atbalsts palīdzēja izvairīties no dziļākas ekonomiskas lejupslīdes, Pauels varētu uzstāt, ka agrīna atteikšanās no šīs programmas apdraud iespējamo atveseļošanos. 


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. sds

    Pilns bloomberg.com ar stāstiem par otro vilni, naudas mazgāšanu caur kripto un visādām ekonomiskas dabas kataklizmām.Politkorekti izsakoties, FRS sanāksmes atskaite nespēja pārliecināt tirgus dalībniekus.

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv