Kāds uzlicis 750 miljonus dolāru uz liras vērtības krišanu

Treideri.lv | 14. februāris 2020 18:32
Kāds uzlicis 750 miljonus dolāru uz liras vērtības krišanu

Tāpat, kā Turcijas valsts bankas pagājušajā nedēļā metās glābt liru no iznīcināšanas, vismaz viens fonds veicis lielu likmi uz to, ka tās kursa lejupslīde tikai tagad sākas.

500 miljonu dolāru vērtu call opciju sreds tika izpildīts dažas minūtes pēc tam, kad lira pagājušajā piektdienā šķērsoja 6 liru par dolāru atzīmi, liecina Depozitārās trasta klīringa korporācijas (DTCC) dati.

Šis darījums var nest peļņu, ja liras vērtība līdz 7. augustam noslīdēs līdz 6,5-7,3 par dolāru, kas paredz rekorda minimuma 7.2362 pārvarēšanas iespēju.

Vēl 250 miljoni dolāru uzlikti ar to pašu izpildes cenu, ar prēmiju un dzēšanas laiku vēl pēc dažām stundām, liecina DTCC.

Likmes ir tikai viena no pieaugošo bažu izpausmēm investoru vidū attiecībā uz to, kas, acīmredzot, ir saskaņota valsts banku kampaņa Turcijas valūtas devalvācijas novēršanai spot tirgū.

Dienā, kad tika veiktas šīs milzīgās likmes, valdības atbalstītās bankas bez panākumiem centās apturēt valūtas kritumu, iepludinot tirgū dolārus. Taču spēka nebija gana. Un š diena kļuva par vislielāko liras zaudējumu pēdējo piecu mēnešu laikā. Pēc informētu treideru teiktā, pagājušajā nedēļā kreditori pārdeva ne mazāk kā 4 miljardus dolāru valūtas atbalstam un vēl 500 miljonus šonedēļ līdz otrdienai.

Investori apgalvo, ka pārdošana palīdzējusi novērst liras sagrāvi, kuru skāruši negatīvi procesi jaunattīstības tirgos, taču Turcijas valūtas stāvoklis saglabājas trausls. Šādas intervences draud izkropļot tirgu un pastiprināt ekonomiskos disbalansus, kas liru ietekmēs nākotnē, ja izraisīs lielāku monetāro stimulēšanu, nekā uzskatāms par attaisnojamu.

“Haotiskā korekcija”

“Jo ilgāk iejaucas politiķi, lai sniegtu atbalstu lirai, jo augstāks ir haotiskas korekcijas risks”, – norāda Capital Economics vecākais ekonomists Londonā Džeisons Tuvejs, kurš prognozē, ka šogad valūtas kurss kritīs par 20%. “Jau ir pazīmes, ka Turcijas spēcīgā atveseļošanās pēdējā gada laikā veicinās jaunos tekošo operāciju konta stāvokļa pasliktināšanos”.

Kopējais procentu likmju samazinājums kopš jūlija par 1250 bāzes punktiem novedis Turcijas bāzes likmi līdz inflācijas līmenim, izraisot strauju mājsaimniecību un kompāniju investīciju noskaņojumu maiņu par labu uzkrājuma kontiem dolāros un ārvalstu investoru kapitāla aizplūšanu.

Neskatoties uz to, nesenās valūtas stabilitātes un inflācijas palēnināšanās iedvesmota, centrālā banka, šķiet, ir apņēmības pilna turpināt pazemināt likmi, kaut arī lēnākos tempos, un piedalīties stimulēšanā, par cik prezidents Redžeps Tajips Erdogans uzskata par nepieciešamu sniegt atbalstu ekonomikai. Centrālās bankas nākošā sanāksme plānota 19, februārī.

Liras garastāvokļa zīme attiecībā pret Liru, vienmēneša 25-delta riska faktori – prēmijas apmērs, ko investori maksā vairumtirdzniecības tirgū, lai pārdotu valūtu, nevis nopirktu to – vairāk nekā dubultojās no janvāra beigām. No 7. februāra, kad tika veikti minētie lielie operacionālie darījumi, Lira samazinājās mazāk par 1%. Bet tagad viņa izmēģināja atslēgas līmeņus, izkāpjot no šaurā diapazona, kas turēja viņu līdz šim, un ātri atšķīra ceļu uz turpmākajiem zaudējumiem.

“Piektdienas pēcpusdienā lira zaudējusi 0,3% sasniedzot 6.0583 par vienu dolāru. Šķiet, neredzams pavediens tur liru netālu no 6.00”, – stāsta Rabobank stratēģis Londonā Petrs Matiss.

“Kad šis pavediens trūks, dolārs/lira, visdrīzāk, pārvarēs 2019. gada maija maksimumu pie 6.2457 atzīmes”.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv