Kādēļ centrālo banku naudas drukāšanas politika nav veicinājusi inflāciju?

Treideri.lv | 9. maijs 2018 16:38
Kādēļ centrālo banku naudas drukāšanas politika nav veicinājusi inflāciju?

Neraugoties uz neierobežoto naudas drukāšanu (Quantitative Easing, QE) un daudzu valstu valdību parādu pieaugumu, nav izdevies panākt jūtamu ekonomikas izaugsmi ar inflācijas palīdzību. Iemesls tam ir naudas aprites ātruma samazināšanās ekonomikā, kas ir zemākajā līmenī pēdējos 60 gados.

Interesants fakts ir tas, ka drukātās naudas apmērs pasaulē kopš 1981.gada pieaudzis 16 reizes: no $0.9 trlj. līdz $15 trlj. Vienlaicīgi, šajā pašā laika posmā naudas aprites ātrums samazinājies gandrīz par 2/3. Tas nozīmē, ka jo vairāk naudas tika nodrukāts, jo mazāk tā nonāca ekonomikā.

Visaktīvākā naudas drukāšana sākās 2006.gadā, bet tās apgrozības ātrums ekonomikā sāka strauji samazināties. Iznāca paradoksāla situācija, interesants fenomens. Taču tam ir izskaidrojums.

Pirmkārt, nodrukātā nauda nenonāk līdz parasto pilsoņu maciņiem. Bankas nav ieinteresētas laist naudu apgrozībā, tās vēlās “salāpīt savu caurumaino” bilanci. Bankas izmanto nodrukāto naudu savam treidingam. Tādēļ naudas drukāšana palīdz tikai 1% cilvēku, kuri investē akcijās, valsts obligācijās, zemes īpašumos un nekustamajā īpašumā. Tieši šajos aktīvos var novērot inflāciju jeb cenu pieaugumu. Neierobežots kredīts un lētā nauda grūž šo aktīvu cenas augšup. Taču nekur oficiālajā statistikā tas neatainojas.

Cits iemesls, kādēļ Rietumu ekonomikās nav inflācijas, bet naudas aprite ir zemā līmenī, ir tas, ka visa pasaule ir vienos kredītos. Cilvēkiem ir tik daudz parādu, ka viņiem nav iespējams paņemt jaunus kredītus. Mēs esam sasnieguši ekonomikas kredītu piesātinājumu. Drukāt naudu var cik vien vēlas, taču ekonomikas pieaugumu tas vairs neradīs.

 

Avots: Latgold portāls


Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv