Kā pasauli ietekmē Amerikas enerģētiskā neatkarība

Treideri.lv | 28. novembris 2019 18:46
Kā pasauli ietekmē Amerikas enerģētiskā neatkarība

ASV eksportē vairāk naftas, nekā importē. Tas atspoguļojas arī pasaules mērogā.

Septembrī pirmo reizi 70 novērošanas gadu laikā Amerika eksportēja vairāk naftas, nekā to iepirka no ārzemēm. Par to liecina ASV Enerģētikas departamenta oficiālie dati. Pateicoties frekinga vai hidrauliskās sašķelšanas tehnoloģijai, ražotāji no slānekļa akmeņiem iegūst gāzi un pēc tam naftu, kā rezultātā novembrī kopējais jēlnaftas ieguves apjoms pieaudzis līdz 12,8 miljoniem barelu dienā, kas ir vairāk nekā 3 miljoni barelu dienā vairāk nekā pirms trim gadiem. Uz šo brīdi kopējais ražošanas apjoms Amerikas Savienotajās Valstīs ir lielāks nekā Saūda Arābijā un Krievijā.

Slānekļa revolūcija ir iedvesusi jaunu dzīvību naftas rūpniecībā un izraisījusi ekonomiskās aktivitātes vilni ieguves reģionos, īpaši Teksasā un Ziemeļdakotā. Slānekļa gāze arvien vairāk aizstāj ogles, kaut arī 25% no valsts elektroenerģijas joprojām tiek saražoti ar ogļu rūpniecības palīdzību.

Pirms 14 gadiem Amerika neto importēja 12,6 miljonus barelu naftas dienā un apmēram 3,5 triljonus kubikmetru dabasgāzes. Nākamgad saskaņā ar Enerģētikas ministrijas prognozēm vidējais naftas un gāzes eksports būs attiecīgi 750 tūkstoši barelu dienā un 6,4 miljardi kubikmetru dienā.

Taču tajā pašā laikā slānekļa ražošanas pieaugumam ir lielāka ietekme nevis uz pašu Ameriku, bet gan uz pārējo pasauli. Fakts, ka valsts katru gadu palielina savu naftas ieguvi par 1 miljonu barelu dienā, ir novedis pie tā, ka pēdējo piecu gadu laikā naftas cenas krītas.

Kam rūp, ka pašreizējais politiskais haoss Karakasā pagājušajā gadā izraisīja ražošanas un eksporta samazināšanos par vairāk nekā miljonu barelu dienā? Kam rūp, ka Irāna eksportē gandrīz 2 miljonus barelu dienā mazāk nekā pirms diviem gadiem? Piedāvājums pasaules tirgū ir bagātīgs, un, spriežot pēc pēdējām prognozēm, kas paredz vēl straujāku slānekļa naftas ieguves pieaugumu ASV, piegādes proficīts saglabāsies.

Arī gāzes cenas ir ievērojami kritušās visā pasaulē un turpinās samazināties, jo ASV eksports, ieskaitot tagad arī gāzes ražotājus, kas to ražo kā naftas ieguves blakusproduktu, katru gadu palielinās, tādējādi palielinot piegādes pārpalikumu.

Kādi ir mīnusi

Enerģētiskā neatkarība, ko Amerikas prezidenti centušies panākt kopš 70-tajiem gadiem, ir sasniegta. OPEC nonākusi ēnā, bet galvenās izmaiņas ir tādas, ka Amerika tagad ir neatkarīga no importa. Energoapgādes drošība vairs nav iekļauta valsts jautājumu sarakstā. Tas savukārt izslēdz vienu no galvenajiem argumentiem par labu intervencei Tuvajos Austrumos.

Irākas konflikta, ko daži dēvē par klasisku naftas karu, ironija ir tāda, ka lauvas daļa no šīs valsts “pēckara” naftas tagad tiek sūtīta uz Āziju. Ķīna ir kļuvusi par lielāko melnā zelta neto importētāju pasaulē (10,7 miljoni barelu dienā). Nu ir Ķīnas kārta uztraukties par enerģētisko neatkarību.

Protams, pāreja uz pašpietiekamību rada riskus un problēmas. Degvielas piegāžu proficīta dēļ palēninās pāreja uz atjaunojamiem enerģijas avotiem un citām tehnoloģiskām inovācijām enerģijas izmantošanā. Izrādās, ka šajā kontekstā Amerika zaudē savu tehnoloģisko pārākumu.

Tesla vadītājs Īlons Masks nenogurstoši rada ažiotāžu ap elektriskajiem transportlīdzekļiem, bet Ķīnā ir trīs reizes vairāk elektromobiļu nekā Savienotajās Valstīs. Turklāt Ķīna sevi parāda kā pasaules līderi atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanā, paplašinot savu klātbūtni šajā biznesā visā pasaulē, kamēr Amerika joprojām ir ogļūdeņražu ekonomika.

Vēl viens trūkums, kas šobrīd slēpjas aiz ekonomiskās izaugsmes, ir destabilizācija, ko izraisa OPEC un citu naftas eksportētāju ieņēmumu no naftas samazināšanās. Pēdējo septiņu gadu laikā ienākumi no naftas karteļa valstīs ir samazinājušies par vairāk nekā 40%, un, eksplozīva iedzīvotāju skaita pieauguma dēļ, uz vienu iedzīvotāju tie ir samazinājušies vairāk nekā uz pusi.

Reti kurš žēlos valstis, kuras ir zaudējušas no naftas nopelnītos līdzekļus, taču sekas, kuras jūt ražotāji un viņu budžets (no Nigērijas un Lībijas līdz Irākai), jau izpaužas nestabilitātē un konfliktos.

Amerika šajā spēlē noteikti ir uzvarētāja, mainoties tirdzniecības modeļiem un cenām, taču šī uzvara citiem radīja pārāk lielus zaudējumus. Vārds “neatkarība” izklausās vilinoši, bet, sasniedzot veselu politisko klimatu, viss šī jēdziena šarms izgaist.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv