Jēlnafta: būtiskas izmaiņas, saistītas ar cenu kritumu

Treideri.lv | 16. maijs 2017 08:11
Iesaki:
Jēlnafta: būtiskas izmaiņas, saistītas ar cenu kritumu

Maija sākumā naftas cena samazinājās par 10 %. Pagājusī nedēļa šai izejvielai bija pati sliktākā pēdējā laikā.

Cena nokritās līdz 2016. gada ceturtā ceturkšņa līmenim, kāds tas bija, pirms naftas eksportētājvalstu organizācijas OPEC biedri panāca vienošanos par naftas ieguves apjoma samazināšanu.

Jēlnaftas cenas izmaiņu dienas grafiks

1. diagramma. Jēlnaftas cenas izmaiņu dienas grafiks. Avots: „Bloomberg“

Šo noslīdējumu nenoteica kāds viens īpašs faktors vai konkrēta attiecīga rakstura informācija, taču tas skaidri atspoguļo pašreizējo stāvokli tirgos – tirgu dalībniekus ir pārņēmusi liela panika, un tie masveidā pārdod, slēgdami savas pirkšanas pozīcijas (pēc tirgus datiem pirkšanas pozīciju slēgšana nesen sasniedza visaugstāko līmeni).

Iesaistīts ir arī psiholoģiskais faktors – tika šķērsots 50 ASV dolāru par „Brent“ markas naftu līmenis, kā arī noslīdēts zem marta mēneša zemākā līmeņa. Ņemot vērā šīs izejvielas cenas, jau kādu laiku ir novērojamas nelabvēlīgas tendences.

Finanšu institūciju spekulatīvais pozicionējums

2. diagramma. Finanšu institūciju spekulatīvais pozicionējums: varš un nafta. Avots: „Bloomberg“, Izejvielu nākotnes līgumu tirdzniecības komisija (angl. CFTC)

Pirmkārt, naftas piedāvājums pašlaik ir milzīgs, pat pārmērīgs. ASV piedāvājums pārsniedz pagājušā gada minimālo līmeni par vairāk nekā desmit procentiem (kad cena bija ap 25 ASV dolāriem par barelu).

Salīdzinot ar iepriekšējiem pieciem gadiem, piedāvājums aprīļa beigās pieauga apmēram par 30%. Turklāt, balstoties uz Enerģētikas departamenta nesen sagatavotajiem statistikas datiem, skaidri redzams liels naftas un destilātu rezervju pieaugums. Citiem vārdiem sakot, nepastāv acīmredzama varbūtība, ka naftas pārpalikuma piedāvājums varētu strauji mainīties, bet lielo cenu pieaugumu 2016.–2017. gadā noteica cerības uz sabalansētu tirgu.

Lejuplādēt bezmaksas e-grāmatu “Zelta drudzis 2017. Investīciju prognozes”

3. diagramma. Naftas krājumi uz pēdējo 5 gadu fona, Avots: Bloomberg

Naftas ieguve OPEC organizācijai nepiederošajās valstīs turpina pieaugt, tiek atjaunoti iepriekš apturēti projekti. Tas skaidri redzams pēc ASV aktīvās ieguves pārraudzības datiem.   2014. gadā, drīz pēc tam, kad naftas cena Ņujorkā sasniedza 90 ASV dolārus par barelu, bija vairāk nekā 1 600 urbumu, taču, kad bija pagājis gads un vēl daži mēneši, to skaits pēc lielā cenu samazinājuma bija tā samazinājies, ka knapi pārsniedza 300, toties pēc pēdējiem datiem tas atkal palielinājās līdz 400.

Aktīvo urbšanas platformu skaits un WTI cenas

4. diagramma. Aktīvo urbšanas platformu skaits un WTI cenas Avots: Bloomberg, Baker Hughes

Divkāršojoties naftas cenai, šogad nafta tiek iegūta no apmēram 700 urbumiem, turklāt ieguve ir palielinājusies līdz 2015. gada līmenim. OPEC organizācijas 2014. gada prioritārais mērķis, kad tika nolemts neierobežot ieguvi, tiecoties noturēt vadošās pozīcijas pasaulē, bija uz laiku sasniegts.

Naftas iegūšana un ražošana ASV

5. diagramma. Naftas iegūšana un ražošana ASV, Avots: Bloomberg, Ozola

Nesen ir saņemts signāls no Šanhajas (kas pēdējā laikā bija visai vāja), kas rāda, ka šis tirgus dalībnieks kļūst arvien stiprāks. Nacionālā regulatora sekojošie neveiksmīgie mēģinājumi samazināt svērtos tirdzniecības rādītājus mums atgādina Ķīnas finanšu sistēmas acīmredzamo nesabalansētību.

Atjaunojušās bažas par pasaules ekonomikas stāvokli un dziestošās cerības, ka situācija nepārprotami uzlabosies Trampa politikas iespaidā, paātrināja naftas cenas krišanos. Svarīgi paturēt prātā, ka vienlaikus ar naftu masveidā tiek pārdots arī varš.

Tāpēc akciju cenu nobrukums uzlūkojams jau kā plašāka tendence, nevis tikai atsevišķs gadījums, kas saistīts tikai ar naftu. Pēdējā laika jaunumi veļas gluži kā sniega pika, kas var izraisīt lavīnu, un tas faktiski nozīmē investētāju turpmāku aiziešanu no tirgus – to investētāju, kuri cerēja uz masīvu rūpniecības un enerģētikas izejvielu pieprasījuma pieņemšanos spēkā ceturtajā ceturksnī.

Izejvielu kotacijas 1.XI.2016 = 100

6. grafiks. Izejvielu kotācijas 1.XI.2016 = 100, Avots: Bloomberg

Raugoties nākotnē, pēc tik stipra nobrukuma vajadzētu notikt vēl lielākai tirgus tendenču pārvērtēšanai. Cerības, ka naftas cena varētu atkal atgriezties pie izaugsmes, mums varētu dot tikai ātras „Brent“ markas naftas cenas izmaiņas, paceļoties virs 50 ASV dolāriem, bet WTI markas naftas gadījumā – virs 47 ASV dolāriem.

Rakstu sagatavoja TMS Europe Latvija

Advertisement

, , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv