Jēlas universitātes ekonomists – “Dolārs kritīs ļoti, ļoti strauji”

Treideri.lv | 17. jūnijs 2020 15:32
Jēlas universitātes ekonomists – “Dolārs kritīs ļoti, ļoti strauji”

Jēlas ekonomists prognozē dolāra sabrukumu par 35% un ASV valūtas pārākuma laikmeta beigas. 

Stīvens Roučs, Jēlas universitātes vecākais zinātniskais darbinies un bijušais Morgan Stanley Asia direktoru padomes priekšsēdētājs, brīdinājis ASV dolāru pircējus. Ievērojamais ekonomists apgalvo, ka ASV dolāra laikmets, iespējams, tuvojas beigām, un prognozē, ka ASV valūta drīz kritīsies par 35% attiecībā pret galvenajiem konkurentiem, atsaucoties uz valsts deficīta pieaugumu un uzkrājumu samazinājumu. 

Zinātnieks par to norādījis pirmdien CNBC raidījuma “Tirdzniecības nācija” laikā. Ķīnas izaugsme un Amerikas Savienoto Valstu atdalīšanās no tirdzniecības partneriem rada pamatu straujai ASV valūtas lejupslīdei tuvāko gadu laikā, kas, visticamāk, izbeigs dolāra kā pasaules galvenās rezervvju valūtas dominanci. 

Dolārs kritīsies ļoti, ļoti strauji”

– viņš norādījis intervijā televīzijai. 

Rouča komentāri seko līdzīgam rakstam, ko viņš pagājušajā nedēļā publicēja Bloomberg, kurā viņš īpaši paziņoja, ka ASV dolāra kā pasaules galvenās rezervju valūtas “pārmērīgo privilēģiju laikmets” tuvojas beigām. Šajā rakstā ekonomists norādīja, ka ASV ekonomiku jau “novājinājusi” COVID-19 pandēmijas ietekme, un uzskata, ka Amerikas Savienotajās Valstīs recesija skāra jau februārī uz krīzes fona veselības aprūpē, kas tikai pasliktinās dolāra problēmas. 

Finanšu eksperts minēja, ka pārējā pasaule “nopietni šaubās par savulaik plaši izplartīto pieņēmumu par Amerikas ekskluzivitāti”. Roučs pirmdien sacīja, ka ASV finanšu deficīts, tā kā valdība tērē triljonus dolāru, lai mazinātu COVID-19 radīto kaitējumu, var tikai pasliktināt dolāra stāvokli. 

Tikmēr Roučs uzskata, ka Ķīnas valūta – juaņa var kļūt aizvien pievilcīgāka investoriem, jo Pekinā notiek strukturālo reformu fāze, kas novedīs pie atkāpšanās no valsts smagās apstrādes rūpniecības ekonomikas par labu tādai, kas vairāk orientēta uz pakalpojumiem, t.i. uz izaugsmi uz patērētāju rēķina. 

Roučs apgalvo, ka, lai gan prezidents Donalds Tramps dod priekšroku vājākam dolāram, jo tas nāk par labu ASV eksportam īstermiņā, ilgtermiņā devalvācija būs ekonomikas problēma. 

ASV dolāra indekss ICE, kas ir viena no ASV dolāra mērauklām, pēdējo 30 dienu laikā krities par 3,9%, taču nedaudz pieaudzis salīdzinot ar to pašu periodu pērn līdz 0,1%, liecina FactSet. Indekss mēra dolāru attiecībā pret sešu konkurējošo valūtu grozu, ieskaitot eiro, mārciņu un jenu. 

Vājāks dolārs ietekmēs aktīvu un akciju tirgus, ieskaitot Dow Jones Industrial Average un S&P 500, turklāt lielākā daļa parādu denominēti dolāros. Arī lielākā daļa pārrobežu finansējuma un starptautiskās tirdzniecības notiek dolāros. 

Bažas par globālo ekonomiku tradicionāli ir veicinājušas dolāru iegādi kopā ar citiem droša patvēruma aktīviem, jo Amerikas Savienotās Valstis uztver kā stabilu ekonomiku un valūtu. Roučs tomēr uzskata, ka pieaugošais deficīts galu galā mainīs šo uztveri un radīs triecienu par labu dolāram. 

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv