Jaunais britu parlaments ratificējis Džonsona Brexit vienošanos

Treideri.lv | 20. decembris 2019 19:07
Jaunais britu parlaments ratificējis Džonsona Brexit vienošanos

Lielbritānijas parlaments nobalsojis par Borisa Džonsona “Brexit” likumprojektu, kas ļaus valstij nākammēnes beidzot pamest Eiropas Savienību.

Piektdien izstāšanās (WAB) likumprojekta otrajā lasījumā 358 deputāti nobalsoja par un 234 – pret, kas konservatīvajai valdībai piešķīra 124 balsu vairākumu apakšpalātā.

Uzstājoties šodien pirms balsojuma, premjerministrs Džonsons sacīja, ka likumprojekta pieņemšana ļaus Apvienotajai Karalistei apvienoties “vienā atdzimušā nācijā” un “atteikties no vecajām klišejām par palikšanu”.

Tagad ir laiks sanākt kopā un uzrakstīt jaunu aizraujošu nodaļu mūsu valsts vēsturē”,

– deputātiem teica Džonsons.

“Izveidot jaunu partnerību ar mūsu Eiropas draugiem, būt uzticīgiem pasaulei un sākt atlabšanu, pēc kuras tā ilgojas visi šīs valsts iedzīvotāji”.

Džonsons spēja nodrošināt parlamenta atbalstu WAB pirmajā lasījumā pirms vispārējām vēlēšanām. Neskatoties uz to, deputāti pēc tam nobalsoja pret valdības plānu dažu dienu laikā pieņemt visus Brexit likumus (lai visu paspētu līdz 31. oktobrim, kas ir iepriekšējais galējais termiņš). Tas pamudināja premjerministru izsludināt pirmstermiņa vēlēšanas, kas notika pagājušajā nedēļā un kurās viņš uzvarēja ar 80 vietu vairākumu.

Šodienas balsojums nozīmē, ka Lielbritānija gatavojas līdz nākamā mēneša beigām izstāties no ES. Apakšnama komitejas izpētīs likumprojektu Jaunā gada sākumā, pirms tas tiks pieņemts likuma formā. Pēc tam saskaņā ar vienošanos, ko Džonsons un Brisele pārskatīja oktobrī, 31. janvārī ir jānotiek Brexit.

Opozīcijas deputāti pauda sašutumu par valdības rīcību pirms piektdien notikušās balsošanas pēc tam, kad publicētais WAB teksts atklāja, ka Džonsons no likumprojekta ir atsaucis iepriekšējās saistības, kas saistītas ar Lielbritānijas izstāšanos no ES. Valdība ir iekļāvusi grozījumus attiecībā uz pārejas periodu, kas beidzas 2020. gada decembrī.

Šajā situācijā Lielbritānija 11 mēnešus turpinās ievērot ES noteikumus. Šo periodu sauc par pārejas periodu. Tas ir izstrādāts tā, lai abas puses mēģinātu vienoties par jaunu brīvās tirdzniecības līgumu.

Lielākā daļa tirdzniecības ekspertu apgalvo, ka ir maz ticams, ka sarunu vedēji spēs noslēgt darījumu mazāk nekā gada laikā, kas nozīmē, ka Lielbritānija pēc noklusējuma var atteikties no līguma ar ES par labu Pasaules Tirdzniecības organizācijas noteikumiem – vien pēc gada.

Džonsons atņēma deputātiem iespēju pagarināt pārejas periodu. Jaunajā WAB versijā tā vairs nav. Jaunajā versijā nav iekļautas arī iepriekšējās garantijas par parlamenta lomu Lielbritānijas tirdzniecības sarunās ar ES. Premjerministrs jau iepriekš sacīja, ka parlamenta deputāti balsos par Lielbritānijas sarunu mērķu un jebkura galīgā darījuma apstiprināšanu.

Opozīcijas deputāti bija neapmierināti arī par to, ka Džonsons nav ņēmis vērā iepriekšējos pienākumus aizsargāt strādājošo tiesības un lauzis solījumu pieņemt bēgļu bērnus bāreņus no Eiropas pēc Brexit.

Brexit leiboristu ēnu valdības sekretārs sers Keirs Starmers sacīja, ka bēgļu bērnu normu atcelšana ir “morāls kauns”. Džonsons uzstāja, lai valdība izlemtu, vai uzņemt bēgļu bērnus bāreņus.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv