Japānas Banka atmetusi ar roku termiņiem – jēna aug

Treideri.lv | 30. aprīlis 2018 09:07
Japānas Banka atmetusi ar roku termiņiem – jēna aug

Kad tālajā 2013. gadā Haruhiko Kuroda stājās Japānas Centrālās Bankas vadītāja amatā, viņš paziņoja, ka divu gadu laikā paātrinās inflāciju līdz vēlamajam līmenim. Kopš tā laika viņam nospraustos mērķus nācies pārcelt sešas reizes, pēdējais šobrīd paziņotais ir 2020. gada marts. Taču pagājušajā mēnesī bāzes inflācija CPI gada izteiksmē pieaugusi vien par 0.9%. Nav nekāds pārsteigums, ka regulators pēdējā sanāksmē vairs nepieminēja arī šo orientieri. Izmisuma solis, kurš liecina par to, ka Japānu vēl sagaida ilga cīņa ar zemām cenām.

Piektdienas sanāksme Kurodam bija pirmā pēc pārvēlēšanas uz vēl vienu 5 gadu termiņu CB vadītāja amatā. Bez tam, martā Bankas valdē parādījās jaunas sejas – Masajoši Amamija un ekonomikas profesors – Masadzumi Vakatabe. CB valdes locekļi ar 8-1 nobalsoja par 10-gadīgo obligāciju mērķa ienesīguma līmeņa saglabāšanu ap nulli, savukārt īstermiņa depozītu likmes -0.1% līmenī. Sanāksmē par vienīgo disidentu atkal kļuva Guši Kataoka, kurš paziņoja, ka bankai jāvelta vairāk pūles, lai paātrinātu inflāciju 2% atzīmes virzienā. Bez tam, regulators apstiprinājis plānus turpināt valsts obligāciju iegādes aptuveni 80 triljonu jēnu ampērā, pie tam faktiskās bankas vērtspapīru iegādes atpaliek no šīs atzīmes, tā kā šo paziņojumu investori uztvēra kā simbolisku uzticības zvērestu ultra-maigajai CB politikai.

Kas tagad sagaida jēnu?

Pārāk zemie likmju rādītāji Japānā strauji kontrastē ar situāciju ASV, kur 10-gadīgo obligāciju ienesīgums nesen pārsniedza 3% atzīmi. Šāds ienesīguma spreds veicināja dolāra kāpumu pret jēnu, jo investīcijas ASV dolāros kļūst arvien pievilcīgākas, pie tam pagājušajā mēnesī jēna pret dolāru kritās par gandrīz 3% un piektdien pat testēja februāra maksimumu 109.53. Taču Japānas valūtas izpārdošanas nebija ilgas, vēl jo vairāk, tā dienu noslēdz plusos, neskatoties uz Japānas Bankas ultra-stimulējošās politikas saglabāšanu.

Preses konferencē regulatora vadītājs vairākas reizes atkārtoja, ka atteikšanās no noteikta datuma nenozīmē atteikšanos no inflācijas politikas, un tomēr, šāda stratēģija atceļ “steidzamības” sajūtu un ļauj būt pacietīgākiem un nogaidīt, kamēr iedarbosies jau realizētie stimuli.

No vienas puses, šāda pieeja liecina par to, ka Kuroda un viņa kolēģi nedomā par aktīvu iegādes programmas apturēšanu un vēl jo vairāk par likmju paaugstināšanu, taču tajā pašā laikā, ņemot vērā makroekonomiskā fona uzlabošanos, diez vai sāks agresīvi palielināt stimulus. Pēc svaigākajām regulatora prognozēm finanšu gadam, kurš noslēdzas 2021. gada martā, ekonomikas pieaugums būs 0.8%. Bezdarbs jau sasniedzis vēsturiskos minimumus, un, teorētiski, tas var veicināt inflācijas paātrināšanos. Kaut gan šajā posmā darba algu pieauguma dinamikā šāda perspektīva nav novērojama.

Tuvākajā laikā šis faktors palīdzēs jēnai pēc ilgstošā krituma ieiet konsolidācijas fāzē, tajā pašā laikā iepriekš minētais 109.54 maksimums, pēc ekspertu domām, varētu nostrādāt kā diapazona augšējā robeža. Pārdošanas no šī līmeņa varētu izprovocēt korekciju līdz 107.80 un 107.30. Taču tālāks jēnas kāpums ir maz ticams, jo īpaši, ja dolārs, pēc neilgas korekcijas, atjaunos kāpumu visā tirgus spektrā, savukārt aiza starp ASV un Japānas ienesīgumu turpinās paplašināties.

, , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv