Ja Ķīna pārdos ASV obligācijas, Trampam tas nāks tikai par labu

Treideri.lv | 14. maijs 2019 11:03
Ja Ķīna pārdos ASV obligācijas, Trampam tas nāks tikai par labu

Vērienīga valsts obligāciju pārdošana izraisīs dolāra kursa lejupslīdi, kas var mazināt tirdzniecības deficītu ar Ķīnu.

Amerikāņu politiķi un uzņēmēji vienmēr bažījušies, ka Ķīnas apjomīgās investīcijas Savienoto Valstu obligācijās Pekinai sniedz ekonomisko ieroci pret ASV. Šonedēļ šīs bažas atkal iznākušas dienas gaismā. Ķīnas izdevuma angļu valodā the Global Times galvenais redaktors Twitter norādījis, ka ekonomisti izskata iespēju pārdot ASV valsts kases obligācijas.

Ķīna var pārstāt pirkt ASV lauksaimniecības preces un energonesējus, samazināt Boeing lidmašīnu pasūtījumus un ierobežot sadarbību ar amerikāņu apkalpojošo sektoru. Daudzi Ķīnas zinātnieki apspriež arī iespējamu ASV obligāciju pārdošanu un pat izstrādā dažādas shēmas. Šādas runas diez vai ir kāds pārsteigums. Taču patiesībā, pārdodot amerikāņu obligācijas, Ķīna radīs haosu savā ekonomikā un nospēlēs par labu Trampam.

Augstākas likmes

Apjomīga ASV parādu vērtspapīru investīciju pārdošana veicinās divas būtiskas sekas ASV un pasaules tirgiem, turklāt abas atbilst Trampa interesēm. Šādas darbības novedīs pie valsts obligāciju cenu krituma un, attiecīgi, ienesīguma pieauguma, kas ir apgriezti atkarīgs no cenas.

Sākotnēji var likties, ka tas ir pretrunā ar Trampa prioritātēm, kurš ne reizi vien paziņojis, ka viņam nepieciešamas zemas procentu likmes. Vēl jo vairāk, valsts obligāciju ienesīgums kopumā atkārto FRS procentu likmes dinamiku.

Taču Trampa bažas attiecībā uz procentu likmēm saistītas ar vēlmi stimulēt ekonomisko izaugsmi. Viņš vienkārši vēlas, lai FRS pazeminātu kreditēšanas izmaksas un ļautu bankām likt lietā rezervēs uzkrātos 1.4 triljonus dolāru. Apjomīgās obligāciju pārdošanas no Ķīnas puses tieši radīs šādu efektu: valsts obligāciju procentu likmes pieaugs, attiecīgi bankas daļu savu rezervju iztērēs šo vērtspapīru iegādei. Šādā veidā dīkstāvē esošie līdzekļi nonāks ekonomikā un veicinās izaugsmi.

Dolāra devalvācija

Turklāt par pārdošanu blakusefektu kļūs dolāra devalvācija. Par savām obligācijām Ķīna saņems dolārus, kurus izmantos citu aktīvu iegādei. Taču kāpēc tai atkal iegādāties amerikāņu vērtspapīrus, ja tā tikko no tiem atbrīvojusies? Visdrīzāk dolāri tiks mainīti pret citu valūtu – eiro, mārciņu, juaņu – un ieguldīti vēl kaut kur. Šāda apjomīga dolāru iepludināšana tirgū novedīs pie valūtas kursa krituma un sekojoši importa izmaksu pieauguma ASV patērētājiem, savukārt amerikāņu eksports kļūs lētāks.

Tramps jau licis saprast, ka Amerikai vairāk jāeksportē un mazāk jāimportē. Tieši to viņš vēlas panākt uz muitas nodokļu rēķina. Tikmēr vājāks dolārs mudinās amerikāņus pirkt mazāk ārzemju preču, savukārt ārzemnieki labprātāk pirks lētu Savienoto valstu produkciju.

Baltā Nama administrācija to saprot, tāpēc finanšu ministrs Stīvens Mnučins pagājušajā gadā Davosā runāja par nepieciešamību pazemināt dolāra kursu. Noteiktā brīdī dolārs kļūs tik lēts, ka imports no Ķīnas cenas ziņā kļūs vienlīdzīgs ar eksportu. Tirdzniecības deficīts zudīs. Tramps nomierināsies.

Jāatzīst, ka šis process ASV patērētājam būs sāpīgs. Kaut gan, tāds būs arī tarifu pieaugums. Taču gadījumā ar dolāra devalvāciju, par nepatikšanu iemeslu kļūs Ķīnas, nevis pašu prezidenta, rīcība. Citiem vārdiem, ja Pekina nolems atbrīvoties no liela daudzuma obligāciju, tas stipri pavirzīs Trampu tuvāk viņa mērķiem.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv