Itālijai pienācis patiesības brīdis

Treideri.lv | 12. augusts 2019 20:11
Itālijai pienācis patiesības brīdis

Salvīni, kurš vairs nevarēs slēpties aiz Trias un Di Maijo mugurām, nāksies demonstrēt savu patieso pozīciju attiecībā uz finanšu politiku un Eiropu.

Mateo Salvīni lēmums izprovocēt krīzi valdībā, šķiet, ir viens no vienkāršākajiem variantiem mūsdienu politiskajā vēsturē. Viņa labēji centriskā partija Līga, atšķirībā no sava populistiskā koalīcijas partnera Piecu zvaigžņu kustības, ir aptauju favorīte, tikmēr galvenajā opozīcijas partijā valda apjukums un nestabilitāte.

Pēc jauno vēlēšanu rezultātiem visticamāk Līga kļūs par dominējošos spēku parlamentā, savukārt Salvīni ieņems premjera vietu.

Daudzi politiskie apskatnieki jau noguruši no neskaitāmajām intrigām un spekulācijām par šī soļa tēmu un jau sākuši domāt, ka Salvīni maksimāli vilks laiku. No vienas puses, pat dīvaini, kāpēc viņš gaidījis tik ilgi.

No Salvīni perspektīvas iestājas sarežģīts moments. Var paiet vairākas nedēļas pirms prezidents pieņems lēmumu attiecībā uz parlamenta atlaišanu un vēlēšanu izsludināšanu, un vairāki mēneši kamēr tiks izveidota jaunā valdība. Uz šī fona rodas jautājums: kurš veidos 2020. gada budžetu, kas jāapstiprina līdz šī gada beigām?

Kuru vainot?

Svarīgākais ir tas, ka Līgas līderim nāksies izlemt – vai fundamentālos jautājumos, no valsts ekonomiskās politikas līdz tās vietai Eirozonā un ES, saglabāt iepriekšējo pozīciju.

Iepriekš viņš visā varēja vainot savu vājāko koalīcijas partneri, Piecu zvaigžņu kustības līderi Luidži Di Maijo vai tehnokrātisko finanšu ministru Džovanni Tria. Taču šim vieglajam ceļam nu ir pienācis gals.

Šāds Salvīni lēmums vienmēr bijis laika jautājums. Maijā Līga guva triumfālu uzvaru Eiroparlamenta vēlēšanās, dubultojot savu pārstāvniecību salīdzinot ar nacionālajām vēlēšanām 2018. gadā (līdz 34%).

Piecu zvaigžņu atbalsts tikmēr no 30% sarucis gandrīz divkārši, liecina nesenās aptaujas. Kreisi centriskā demokrātiskā partija cenšas pārgrupēties, taču tai noteikti pietrūkst efektīvas vadības, un arī pašas partijas iekšienē valda sašķeltība. Protams, Salvīni ir motīvs šādu situāciju izmantot savā labā.

Tašu fakts, ka viņš nolēmis izprovocēt valdības krīzi tieši tagad, nevis tūlīt pēc Eiropas vēlēšanām, sarežģījis viņam dzīvi. Premjerministrs Džuzepe Konte uzskata, ka ar laiku drāma izvērtīsies arī parlamentā. Tas nozīmē, ka Līgai nāksies piedzīvot uzticības balsojumu valdībā. Tā kā likumdevēji ir vasaras brīvdienās, arī šī balsojuma organizēšanai būs nepieciešams laiks.

Pat ja Kontes administrācija cietīs sakāvi, valsts prezidents Serdžo Matarella meklē iespējas veidot valdību bez jaunu vēlēšanu rīkošanas. Tas ir maz ticams, taču pievieno nenoteiktības elementu Salvīni gambītam.

Laika vairs nav daudz

Vispārējās vēlēšanas notiks rudenī. Pēc tam var būt nepieciešamas pārrunas par jaunas koalīcijas veidošanu, iespējams, ar Itālijas brāļiem, vēl vienu ultra labējo partiju.

Salvīni vēlētāju aprindās ir populārs, taču viņam var būt nepieciešami partneri. Jaunajai valdībai 2020. gada budžeta izveidošanai laika palicis pavisam maz. Ja budžets netiks apstiprināts, Itālija saskarsies ar PVN paaugstināšanu, no kā Salvīni tik ļoti vēlas izvairīties.

Taču viņa galvenais uzdevums būs parādīt savu patieso seju nodokļu un izdevumu jautājumā. Pēdējā gada laikā viņš ir “slēpies” aiz piesardzīgā Trias. Līga kritizējusi ES ierobežojošās normas attiecībā uz nacionālajām finansēm, taču jūlijā atbalstīja finanšu ministrijas lēmumu attiecībā uz salīdzinoši piesardzīgā 2019. gada budžeta pieņemšanu.

Labējā valdība noteikti būs daudz aprobežotāka, nekā tās priekšgājēja, kas Itālijā valdījusi kopš 2018. jūnija. Jaunā valdība ieņems atklāti stingru pozīciju attiecībā imigrāciju, kas veicinās konfliktu ar ES. Taču tajā pašā laikā var pieaugt izdevumi infrastruktūras projektiem, kurus bloķēja Piecas zvaigznes, atsaucoties uz vides problēmām.

Tajā pašā laikā virspusē atkal uzpeldēs daudzās pretrunas, kas iedragāja koalīciju. Līgas iekšienē pastāv šķelšanās eiroskeptiķu un daudz pragmatiskākās frakcijas starpā, kas iestājas par nodokļu pazemināšanu un kompromisa panākšanu ar sabiedrotajiem.

Salvīni izdevies noturēt šīs divas nometnes kopā, taču tas bija iespējams tikai pateicoties tam, ka viņam nenācās uzņemties pilnu atbildību par to, ko dara šī brīža valdība.

Taču šis laiks drīz beigsies. Ja notiks jaunas vispārējas vēlēšanas, un Salvīni uzvarēs, Līgai nāksies parādīt savu skaidro un patieso pozīciju. Pēc vairāku gadu dāsnajiem solījumiem un valdības bezdarbības, Itālijai pienāks patiesības laiks.

,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv