Irānas izolācija rada apjomīgu satricinājumu riskus naftas tirgū

Treideri.lv | 9. jūlijs 2018 10:09
Irānas izolācija rada apjomīgu satricinājumu riskus naftas tirgū

Donalds Tramps visai pasaulei pieprasa boikotēt Irānu un pārtraukt importēt naftu no šīs Tuvo Austrumu valsts sākot ar novembra pirmajiem datumiem. Vairākas valstis iegūs nedaudz vairāk laika alternatīvu piegāžu meklēšanai, taču nekādu izņēmumu nebūs: tā būs totāla blokāde.

Ja vairums importētāju sekos Baltā Nama pavēlēm (pat Ķīnai būs grūti nepakļauties Trampa prasībām), tad jau gada beigās brīvās jaudas izsīks. Situācija šķiet vēl bīstamāka, kā naftas šoka laikā 1979. un 2008. gadā. Visā naftas tirgus pēckara vēsturē brīvās jaudas nekad nav noslīdējušas būtiski zem 1%.

Kad visas krātuves būs iztukšotas, pietiks pat ar nenozīmīgu pieprasījuma pieaugumu vai ģeopolitisku konfliktu, lai izraisītu agresīvu naftas cenu kāpumu. Tādējādi pasaule kļūst par apstākļu ķīlnieci.

Treideri cerēja, ka ASV sankciju realizācija būs pakāpeniska, sākot no rudens beigām. Nav nekāds pārsteigums, ka tirgus dalībnieki bija šokā, kad viens no valsts departamenta ierēdņiem pagājušajā nedēļā brīdināja, ka 4. novembris ir pēdējais termiņš vairumam valstu, kurām līdz šim laikam piegādes no Irānas ir jāpārtrauc.

Ņemot vērā pēdējos notikumus, Morgan Stanley eksperti būtiski koriģējuši savas prognozes, un nu paredz, ka Eiropa, Japāna un Dienvidkoreja samazinās importu par 1 miljonu barelu diennaktī, lai paspētu iekļauties noteiktajos termiņos. Pēc bankas aplēsēm, 2019. gadā melnā zelta ražošanas apjoms Irānā saruks par 1.3 miljoniem barelu dienā. Tie ir iespaidīgi skaitļi, jo īpaši pasaules sabalansētajam tirgum.

Westbeck Energy uzskata, ka uz potenciālā šoka rēķina, Brent vērtība var uzlēkt līdz $150 un augstāk, turklāt ļoti īsā laikā. Jau šī gada ceturtajā ceturksnī pasaules naftas piedāvājuma deficīts var sasniegt 1.5 miljonus barelu dienā.

Globālajā naftas ciklā iestājies satraucošs brīdis – Tramps cenšas nogriezt no ārpasaules lielu piegādātāju. No piedāvājuma proficīta, kurš tirgos valdīja pēdējos četrus gadus, nav palicis ne miņas. OECD valstīs rezerves atkal ir zem piecu gadu vidējās atzīmes.

Amerikāņu slāneklis pagaidām spēj nosegt šo trūkumu pasaules līmenī. Desmit gadu laikā ieguve šo projektu ietvaros praktiski no nulles pieaugusi līdz 4.7 miljoniem barelu un, pateicoties urbšanas tehnoloģiju pilnveidošanai un sekojošajam izmaksu samazinājumam, var pieaugt vēl daudz vairāk. Rietumteksasas veterāni runā, ka ražošanas apjoms reģionā pārsniegs 6 miljonus barelu dienā, tādējādi pārsitot Saūda Arābijas Gavaras atradņu rekordus.

Taču sākotnēji Perma baseina ražotājiem nāksies pārdzīvot infrastruktūras lūzuma punktu, kas ilgs līdz 2019. gada beigām. Ar cauruļvadiem, kas ved uz Meksikas līča piekrasti, nepietiek. Urbējiem, kas jēlnaftu iegūst ar slāņa hidrolūzuma palīdzību, nepietiek ūdens un smilšu. Vēl jo vairāk, pastāv liels darbaspēka deficīts.

Pēc Dalasas FRB domām, slāneklis vairs nespēs tik līdzi pieaugošajam pieprasījumam. Banka brīdina, ka tirgus kļūst arvien ievainojamāks no ģeopolitisko satricinājumu puses.

Venecuēlā ieguve atrodas brīvā kritienā, savukārt karadarbības atsākšana Lībijā izraisījusi ražošanas apjomu kritumu problemātiskajā valstī par 450 tūkstošiem barelu dienā un nopietni iedragājusi infrastruktūru.

Visas šīs problēmas būtu risināmas, ja nebūtu Irānas izolācijas. Tas nav tas konflikts, kuru var atrisināt viegli un īsā laikā. Trampa administrācija vērsta uz režīma maiņu, virzot valsti uz ekonomisko krīzi un cerot uz atbalstu no citu valstu puses.

Eiropiešiem atliek tikai klusējot sakost zobus. ES kompānijas ar starptautisku biznesu riskē nonākt ASV finanšu ministrijas “otrās kārtas” sankciju smagā ietekmē, ja atteiksies pakļauties Savienotajām Valstīm. Eiropa vienkārši var tikt izolēta no ASV kapitāla tirgiem un dolāros izteiktās starptautiskās maksājumu sistēmas.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv