Investori uztraucas – lēto dolāru plūsma drīz izsīks

Treideri.lv | 8. maijs 2017 17:40
Iesaki:
Investori uztraucas – lēto dolāru plūsma drīz izsīks

Turpmāka FRS monetārās politikas normalizācija var izsist no ierindas jaunattīstības tirgus, kas pieraduši pie dolāru pārbagātības.

Savās nesenajās atskaitēs SVF un Starptautisko norēķinu banka norāda uz potenciālajiem draudiem. Arī bankas analītiķi un investori sāk apspriest dolāra likviditātes samazinājuma sekas, jo īpaši jaunattīstības segmentā, jo FRS iet pa tālākas stimulu samazināšanas ceļu, pie kuriem regulators ķērās pēc finanšu krīzes. Samazinoties dolāru apjomam apgrozījumā pieaugs arī valūtas iegādes izmaksas no likviditātes rezervuāriem ārpus ASV.

FRS 2008. gadā ar kvantitatīvās stimulēšanas programmas palīdzību sāka pārpludināt tirgus ar naudu. Līdz ar to globāli sadārdzinājās aktīvi un kritās kreditēšanas izmaksas. Tas veicināja tādu jauno tirgu kāpumu, kā Āzijas starptautiskais dolāros nominēto obligāciju tirgus, kur aizņēmumi šajā gadā sasniedza jaunus rekordus. Līdz QE ieviešanai praktiski visi potenciālie dolāru aizņēmēji bija spiesti vērsties pie amerikāņu finanšu pārvaldniekiem. Taču ne tik sen tie paši fondi atvēra vietējos birojus, kuros bija iespējams veikt darījumus ārpus Savienoto Valstu robežām.

Nesenās runas par dolāra pieejamību radās pateicoties tam, ka FRS aprindās tika apspriesta bilances samazināšana, kas šobrīd veido 45 miljonus dolāru. Iespējams, process sāksies jau šogad. Tiklīdz regulators palēninās savus obligāciju un citu vērtspapīru iepirkšanas tempus, dolāri, kas izpludināti caur šiem darījumiem, sāks izzust.

Tāpat dolāri atgriezīsies ASV nodokļu amnestijas ietvaros, kas ļaus kompānijā repatriēt simtiem miljardu dolāru peļņas, kas visu šo laiku tika glabāta aiz robežas ar mērķi izvairīties no augstajiem ASV nodokļiem.

Neskatoties uz pēckrīzes dolāru pārpilnību, naudas tirgus indikatori liecina, ka kopš finanšu krīzes dolāru likviditātes apjomi nebija milzīgi. Ārvalstu investori bija spiesti maksāt prēmijas par savu līdzekļu pārvešanu dolāros. Prēmijas apmērs svārstījās atkarībā no tirgus apstākļiem. Spilgtākais piemērs dolārs/jēna. Japānas investori, jo īpaši dzīvības apdrošinātāji, tradicionāli ir lielākie ASV aktīvu pircēji, jo īpaši vairākus mēnešus pēc viņu finanšu gada beigām 31. martā. Saskaroties ar zemu vai pat negatīvu savas valsts ienesīgumu, viņi var arī turpmāk izrādīt interesi par dolāra aktīviem.

Āzija nopietni cietīs dolāru izņemšanas dēļ. QE programmas paplašināšana no ASV CB puses par katriem 100 dolāriem sūtīja uz Āziju 15 dolārus ar summāro pieplūdumu $500 miljardu apmērā, norāda Deutsche Bank, uzskatot, ka pieplūdums daudz ciešāk saistīts tieši ar ASV politikas mīkstināšanu, nevis QE Eirozonā vai Japānā. Līdzekļi no šiem tirgiem plūst uz ASV, bet no turienes tālāk uz citiem galamērķiem.

Problēma ar dolāru likviditātes potenciālā efekta novērtējumu ir tajā, ka ne visi tirgus spēki rāda vienā virzienā. Viens no šādiem spēkiem liecina, ka uz ASV deregulācijas viļņa bankas var palielināt kreditēšanas apjomus dolāros. Bāzes svopi, piemēram, tika uztverti kā bezriska darījumi, jo tajos piedalījās likvīdie īstermiņa instrumenti. Pēckrīzes regulācijas pastiprināšana noveda pie tā, ka šādi svopi tika uztverti kā valūtas un derivatīvas ekspozīcija. Attiecīgi, šādu darījumu veikšanas izmaksas pieaugušas.

Taču daudz kas būs atkarīgs arī no noskaņojuma, kura apstākļos tiks realizēta ASV monetārās politikas normalizācija – likmju paaugstināšanas vai bilances samazināšanas formā.

, , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv