Grieķija izrāvusies priekšgalā

Treideri.lv | 27. novembris 2014 09:40
Grieķija izrāvusies priekšgalā

Pēc 14. novembrī publicētajiem datiem, trešajā ceturksnī Eirozonas ekonomika nekur nav pavirzījusies. Ražošanas apjoms pieaudzis par 0.2% ceturkšņa izteiksmē un par 0.6% gadā, kas ir tikai nedaudz vairāk par otrā ceturkšņa pieauguma rādītājiem (0.1% ceturksnī un 0.3% gadā).

Uz šī drūmā fona negaidīti izcēlusies Grieķija: no 14, savus datus publiskojušajām, Eirozonas valstīm Grieķija uzrādījusi lielāko izaugsmi 0.7% līmenī. Spriežot pēc visa Grieķijas atveseļošanās sākusies šī gada pirmajā ceturksnī, tad valsts ekonomika auga vēl straujāk – par 0.8% (tehnisku iemeslu dēļ ceturkšņa rādītāji netika publicēti kopš 2011. gada); otrajā ceturksnī sekoja kritums līdz 0.3%. Taču uzlabojumi trešajā ceturksnī liecina par labvēlīgas dinamikas veidošanos. Ja neskaita datus uz 2011. gada sākumu, kas tika publicēti tieši pirms Grieķija saņēma pirmo palīdzības programmu, tas ir pirmais pieaugums kopš 2008. gada. Laika periodā starp pirmskrīzes augstākajiem punktiem, 2007. gada otrajā ceturksnī un līdz pat pagājušā gada beigām valsts IKP samazinājies par 27% – tas ir salīdzināms ar ASV rādītājiem 1930-tajos gados.

Neskatoties uz to, ka Eirozona kopumā nevar palielīties ar labiem rādītājiem, Grieķija, iespējams, turpinās atveseļoties, vismaz īstermiņa perspektīvā. Ekonomisko noskaņojumu indekss, ko aprēķina Eiropas Komisija, oktobrī iznāca 102 līmenī, kas ir daudz augstāks par gadu iepriekš fiksēto rādītāju – 92, nemaz nerunājot jau par rādītājiem eirokrīzes laikā. Tad indekss nokritās pat līdz 80. Šis indikators, likumsakarīgi, virzās vienā virzienā ar IKP, tāpēc var uzskatīt, ka Grieķija neslikti sākusi šī gada pēdējo ceturksni. Pēc komisijas prognozēm, kas publicētas novembra sākumā, atveseļošanās turpināsies arī nākošā gada sākumā. Tiek prognozēts, ka ekonomika uz mājsaimniecību patēriņa un investīciju pieauguma, kā arī atteikšanās no fiskālās konsolidācijas un eksporta pieauguma rēķina augs par 2.9%.

Un tomēr, politiskā nenoteiktība var pabojāt šo rožaino ekonomisko prognozi. Koalīcijas valdība ar Antonisu Samarasu priekšgalā, kas spēja glābt valsti no bīstama bezdibeņa pēc divām smagām vēlēšanām 2013. gadā, var izjukt nākošgad, iespējams jau februārī. Pēc aptauju rezultātiem nākošo valdību varētu vadīt kreisi noskaņotā partija Syriza, kas gatava izvērst konfliktu ar kreditorvalstīm, pirmām kārtām ar Vāciju. Valsts desmitgadīgās obligācijas vasarā piedzīvoja ienesīguma kritumu līdz 6%, taču tagad procenti atkal aug, par cik investori nobažījušies par politiskajām brāzmām valstī. No Grieķijas izstāšanās no Eiropas Savienības, izdevās izbēgt, tad arī tika ielikts pamats šī brīža izaugsmei. Taču, ja dienas kārtībā atgriezīsies bažas, atveseļošanās perspektīva būs zem lielas jautājuma zīmes.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv