Goldman veic gada kopsavilkumu un ielūkojas nākotnē

Treideri.lv | 28. decembris 2016 11:35
Goldman veic gada kopsavilkumu un ielūkojas nākotnē

Aizejošais gads bijis pārsteigumu pilns, pie tam gan tirgos, gan politiskajā arēnā. Kā norāda Elisons Natans no Goldman, gads sācies ar ideālu vētru – tirgi izjuta bailes, kas bija labi pazīstamas vēl 2015. gadā.

Naftas cenas sabruka, pastiprinot bažas attiecībā uz Ķīnas ekonomikas kāpuma tempu sarukumu un juaņa devalvāciju. Tas, savukārt, izraisīja izpārdošanas parādsaistību tirgos un riska aktīvu segmentā. Savukārt uzticība pasaules ekonomikai padzisusi, jo īpaši pēc ASV IKP 1. ceturkšņa pieauguma.

Taču kopš tā laika daudz kas ir mainījies. Uz šodienu nafta, iedvesmojusies no OPEC vienošanās par ieguves ierobežošanu, no janvāra minimumiem sadārdzinājusies divreiz. Eksperti gaida, ka WTI turpinās kāpumu un pirmajā pusgadā sasniegs 57.50 dolārus par barelu, jo ražošanas apjomu samazināšana pārprodukcijas samazinājuma dēļ novedīs pie piedāvājuma deficīta. Taču tajā pat laikā nevajadzētu aizmirst par amerikāņu slānekļa ražotājiem, kuri reaģēs uz energonesēja sadārdzinājumu un ierobežos cenu kāpuma potenciālu.

Naftas kotāciju atjaunošanos veicina būtiskais pagrieziens kredīta tirgos, kur ienesīgums metalurģijas segmentā, kā arī ieguves rūpniecībā un ģeoloģiskās izpētes un ieguves sektorā atgriezies attiecīgi pie 46% un 36%, nemaksātāju līmenis ir normalizējies, savukārt spredu cenā vairs netiek iecenots recesijas risks. Eksperti uzskata, ka 2017. gadā mērena spredu sašaurināšana turpināsies, gaidot pozitīvu makroekonomikas ainu, pakāpenisku uzlabošanos kreditēšanas tirgū un, visbeidzot, labvēlīgāku naftas cenu prognozi.

Taču tikmēr bažas attiecībā uz Ķīnas ekonomikas stāvokli atkāpās fonā – stimulēšana, kas palīdzēja stabilizēt IKP kāpumu, turpinājās. Arī maigāka FRS retorika, atbildot uz skarbākiem finansiālajiem noteikumiem 1. ceturkšņa izpārdošanu rezultātā, palīdzēja kliedēt tirgus dalībnieku bailes. Taču Goldman Sachs eksperti brīdina, ka Ķīnas riski neatrodas virspusē un šobrīd acīs nekrīt.

Reizē ar ASV dolāra kāpuma atjaunošanos pastiprināsies kapitāla aizplūšana. Un politiskie pasākumi, kas palīdzēja stimulēt kāpumu īstermiņa perspektīvā, tikai pastiprināja bažas attiecībā uz nākotni , jo īpaši, kad paātrinājās kreditēšanas tempu pieaugums. Šie potenciāli destabilizējošie trendi ir pelnījuši uzmanību arī nākošgad, neskatoties uz to, ka kopumā Goldman valūtu tirgū prognozē sakārtotas kustības un tālāku nevienmērīgu Ķīnas ekonomikas izaugsmes tempu kritumu.

Pagājis pavisam nedaudz un tirgus savu uzmanību no Ķīnas, naftas un bailēm attiecībā uz kreditēšanu pārslēdzis, fokusējoties uz politisko nenoteiktību, kura līdz šim brīdim saglabājas uzmanības centrā. Brazīlija savam prezidentam izteikusi neuzticību laikā, kad valsts piedzīvo vienu no visilgstošākajām recesijām tās vēsturē; Francijā uzradies negaidīts prezidenta kandidāts – bijušais premjers Fransuā Fijons; savukārt Itālija, pēc Mateo Renci demisijas, jauno gadu sagaida ar pagaidu valdību.

Un protams, visi atceras gada (desmitgades? Gadsimta?!) galveno politisko satricinājumu – britu balsojumu par izstāšanos no Eiropas Savienības. 50. pants, kura iedarbināšana nepieciešama oficiālai procedūras sākšanai, līdz šim brīdim vēl nav aktivizēts un uz šī fona tirgus dalībnieki uzmanīgi seko vieglā brexit/smagā brexit realizācijas izredzēm. Jāatzīst, ka britu ekonomikas izaugsme izrādījusies salīdzinoši stabila, savukārt aktīvi “noturējušies uz ūdens”, ja vien neskaita mārciņu, kas tirgos par 10% zemāk, nekā pirms referenduma. Nākošajā gadā gaidāma oficiālo izstāšanās pārrunu uzsākšana, Lielbritānijas IKP pieauguma tempu kritums un, uz nenoteiktības fona attiecībā uz brexit sekām, tālāks mārciņas vērtības kritums.

Likās, ka šoku pēc britu balsojuma rezultātiem ir grūti nomākt ar ko citu. Taču Donalds Tramps, kur negaidīti uzvarēja ASV prezidenta vēlēšanās, piesaistīja tirgus uzmanību sev. Spēlētāji turpina minēt, kāda būs jaunā administrācija, taču jau tagad acīmredzams ir viens – briest būtiskas pārmaiņas, tas attiecas arī uz nodokļu un ekoloģijas politiku. Un nav nekādu šaubu, ka visa 2017. gada laikā Trampa politika un tās sekas būs tirgus uzmanības centrā.

Negaidītie vēlēšanu rezultāti mainīja attieksmi arī pret diviem uz to brīdi jau apspriestiem jautājumiem – pasaules tirdzniecības tempu samazinājums un reflācija. Trampa protekcioniskā retorika globālās tirdzniecības izaugsmei, kas tāpat jau pēdējos gados jūtami kritusies, neko labu nesola, tāpat tā rada draudus daudzpusējiem tirdzniecības līgumiem. Baidoties no potenciālajiem protekcionisma pasākumiem, eksperti saskata arī pieticīgas tirdzniecības rādītāju pieauguma pazīmes nākotnē. Nozīmīgākais moments būs pārējo valstu reakcija uz ASV izstāšanos no Klusā okeāna partnerības.

Kas attiecas uz reflāciju, Goldman prognozē, ka fiskālā stimulēšana un skarbāki apstākļi darba tirgū stimulēs inflāciju un aktīvāku ekonomisko izaugsmi ASV. 10-gadīgo obligāciju ienesīgums, pēc ekspertu aplēsēm, 2017. gadu noslēgs uz 2.75% atzīmes. Un pirmām kārtām tā būs laba ziņa akciju tirgiem: jau pirmajā ceturksnī S&P 500 var pakāpties līdz 2400, savukārt līdz gada beigām, uz tālākas likmju paaugstināšanas investoru prognožu pārskatīšanas fona, nostabilizēsies ap 2300. Taču eksperti brīdina, ka pārāk enerģiskas monetārās politikas normalizācijas gadījumā akcijas var tikt apdraudētas, jo īpaši pēc tik ilgstoša zemu likmju perioda.

Un visbeidzot, neskatoties uz tirgus neseno optimismu attiecībā uz fiskālajiem stimuliem, centrālās bankas politika nākošgad nedemonstrēs strauju atšķirību no investoru prognozēm. Un neaizmirsīsim, ka ECB un Japānas Bankas aktīvu iegāde faktiski ļauj palielināt fiskālos izdevumus, tā kā monetārās un fiskālās politikas robežas joprojām ir stipri izplūdušas. Prognozējams centrālo banku politisko kursu diverģences paplašinājums, pēc nesenās politikas normalizācijas FRS 2017. gadā likmi paaugstināt grasās trīs reizes, tikmēr ECB un Japānas Banka turpina aktīvu iepirkšanu.

Ņemot vērā šo diverģenci, prognozēto Trampa politiku, Ķīnas perspektīvas, kā arī virkni svarīgu vēlēšanu Eiropā, nākošais gads tirgiem solās būt ne mazāk interesants un piesātināts kā aizejošais.

, , , , , , , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

  1. Ezis_

    Vēl arvien gaidu kad Goldmana 200$/Barrels solījums piepildīsies. :D

  2. nezinu

    Tas protams ir nonsenss. Es pat īsti vairs neticu, ka varētu sasniegt 100$. Pie tam, tagad veidosies interesanta situācija, jo vairāk nafta kāps, jo lielāka atkal varētu būt interese autoražotājiem aizvien ātrāk ieviest elektroautomobiļus. Es teiktu, ka šobrīd jau tehnoloģijas – slānekļa naftas tehnoloģija, elektroautomobiļi, tas viss ierobežo potenciālo kāpumu.

  3. ezis

    Tieši tā, slāneklis faktiski nozīmē to, ka 80$/barels ir aptuveni tā vieta, kur atkal izdevīgi viņu pat ar lielajiem kredītiem ir iegūt. Un slāneklis ir dauuuudz!Pat tādai Kanādai ir tik daudz, lai visu pasauli varētu darbināt vismaz trīs gadsimtus. Vienīgais ,kad varētu naftas cena pēkšņi uzlekt virs 100$ ir divos gadījumos. Ir kaut kāds īstermiņa defecīts un kamēr nav paspēts iedarbināt sūkņus, tikmēr cena augs. Otrs – patiesa dolāra inflācija (t.i. plaša patēriņa preces arī kļūst 2x dārgākas).

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv