Goldman Sachs saskata jaunas akciju tirgus lejupslīdes riskus

Treideri.lv | 27. aprīlis 2020 14:49
Goldman Sachs saskata jaunas akciju tirgus lejupslīdes riskus

Rekordaugstais piecu kompāniju īpatsvars S&P 500 indeksā un plašais diapazons atsevišķu vērtspapīru dinamikā rada akciju tirgus sabrukuma riskus 2000-šo gadu gaumē, brīdina Goldman Sachs.

Piecu kompāniju (Microsoft, Apple, Amazon, Alphabet un Facebook) īpatsvars S&P 500 indeksā sasniedzis rekorda 20% un pārsniedzis 2000. gada 18% rādītāju (toreiz “smagsvaru” sarakstā ietilpa Microsoft, GE, Cisco, Intel un Walmart), raksta Goldman Sachs ASV akciju tirgus galvenais stratēģis Deivids Kostins.

“Daudzi tirgus dalībnieki, ieskaitot mūs, skeptiski raugās uz S&P 500, kas, neraugoties uz pēdējo 100 gadu spēcīgāko ekonomisko šoku, atrodas vien 17% zem vēsturiskajiem maksimumiem”, – norāda eksperts. “Turklāt šī indeksa mediānas kompānijas akcijas tirgojas par 28% zemāk par savu vēsturisko maksimumu, kas liecina par tirgus vājumu kopumā”.

Par S&P 500 nesenās izaugsmes lokomotīvi kalpoja neliels skaits lielāko kompāniju, tostarp augstāk minēto milžu piecinieks, raksta stratēģis. Turklāt daudzi no šiem vērtspapīriem labāku par vidējo dinamiku uzrādīja arī pirms sabrukuma. Šāda atšķirība nelielā līderu un simtiem citu kompāniju dinamikā S&P 500 rada jaunu akciju tirgus lejupslīdes risku.

Eksperts atgādina, ka akciju indeksu pieaugumiem, kas balstīti uz spēcīgu “smagsvaru” milzīgo pārsvaru uz plašāka tirgus vājuma fona, parasti seko lejupslīde. Piemēram, neskaitot 2000. gada dot.com burbuli, līdzīga situācija tika novērota pirms 1990. un 2008. gada recesijām, kā arī pirms 2011. un 2016. gada lejupslīdēm.

Stratēģim grūti nosaukt akciju tirgus virziena maiņas laiku, un viņš norāda, ka šādi periodi var ilgt diezgan ilgi. Kopš 1980. gada novērotas 14 akciju tirgus iekšējās vājības epizodes, ko uz augšu dzina saujiņa “smagsvara lokomotīvju”: to vidējais ilgums bija trīs mēneši, bet visgarākais no tiem ilga 27 mēnešus: no 1998. līdz 2000. gadam.

“Bet galu galā tas vienmēr beidzas vienādi”, – saka Kostins. “Sekojošās lejupslīdes parasti ir dziļas, ja tirgus līderiem neizdodas gūt peļņu, kura varētu apturēt pamatot akciju pārspīlēti augsto cenu. Šādos gadījumos šie līderi noslīd līdz pārējo līmenim”.

, , , ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv