Goldman Sachs nosauc 4 galvenos riskus akciju tirgos

Treideri.lv | 13. janvāris 2020 17:08
Goldman Sachs nosauc 4 galvenos riskus akciju tirgos

Goldman Sachs S&P 500 prognoze gada beigām ir 3400 punkti, tomēr banka norāda uz galvenajiem riskiem, kas varētu palielināt volatilitāti un izraisīt akciju tirgus lejupslīdi.

Goldman Sachs akciju tirgu galvenais stratēģis Deivids Kostins min četrus no tiem:

 • Konflikts starp ASV un Irānu kļūst ilgstošs un izraisa jaunu naftas cenu pieaugumu;
 • Obligāciju ienesīgums strauji pieaug;
 • Pieaug ASV dolāra kurss;
 • Un ekonomiskā izaugsme nesasniedz prognozēto.

Tālāk saīsināts eksperta atskaites izklāsts, kurā viņš katru no šiem punktiem izskata detalizētāk:

Ko darīt, ja konflikts starp ASV un Irānu ieilgs un izraisīs jaunu naftas cenu pieaugumu?

Naftas cenas sākotnēji pieauga par aptuveni 5%, reaģējot uz ziņām, ka Irāna uzsākusi raķešu triecienu ASV militārajiem objektiem Tuvajos Austrumos, tomēr, pēc preču tirgu ekspertu domām, prēmija par ģeopolitiskajiem riskiem, kas jau ir iekļauta naftas cenās, ir diezgan augsta. Viņi lēš, ka Brent vidējā cena nākamajos 12 mēnešos būs aptuveni 63 USD, un iespējamo jauno satricinājumu ietekme uz S&P 500 būs ierobežota.

Tomēr, ja konflikts starp Amerikas Savienotajām Valstīm un Irānu ieilgs, spiediens uz akciju tirgu pieaugs, jo pastiprināsies nenoteiktība. Mēs redzam augstu korelāciju starp S&P 500 dinamiku un ASV politikas nenoteiktības indeksu (US Policy Uncertainty Index).

Ko darīt, ja obligāciju ienesīgums strauji pieaug?

Zems obligāciju ienesīgums padara kapitāla ieguldījumus pievilcīgākus. Pašreizējie S&P 500 līmeņi (absolūtos skaitļos) pēc vēsturiskajiem standartiem izskatās ļoti augsti, tomēr mūsu modeļi liecina, ka, ņemot vērā parāda tirgus instrumentu piedāvāto rentabilitāti, tā ir godīga cena.

Pētījuma rezultātā noskaidrots, ka akciju tirgu daudz vairāk ietekmē obligāciju ienesīguma pieauguma tempi nekā to līmenis kopumā. Tomēr mūsu ekonomisti uzskata, ka FRS 2020. gadā saglabās likmes nemainīgas, un 10-gadīgo valsts kases obligāciju ienesīgums līdz decembra beigām pakāpeniski pieaugs līdz 2,25%. Tirgus netic manāmam likmju pieaugumam, tāpēc arī akciju tirgus ir maz apdraudēts.

Ko darīt, ja dolārs ievērojami pieaug?

Decembrī dolāra kurss saruka par 2%, pateicoties tirdzniecības konflikta starp ASV un Ķīnu saasinājumam un pasaules ekonomikas atveseļošanās pazīmēm. Nākamajos 12 mēnešos tirdzniecības svērtais dolāra indekss saruks vēl par 2%, prognozē bankas valūtu stratēģi.

Pēc mūsu aprēķiniem šī rādītāja pieaugums par 10% nozīmē S&P 500 uzņēmumu ienākumu samazinājumu par aptuveni 2%, un eksportējošiem uzņēmumiem šis kaitējums ir daudz lielāks. Ņemot to vērā, ASV administrācija, visticamāk, mēģinās novērst dolāra pieaugumu.

Ko darīt, ja ASV ekonomikas izaugsme izrādīsies vājāka, nekā gaidīts?

ASV makroekonomiskā statistikai pēdējā laikā ir neviennozīmīgs raksturs: apkalpojošās sfēras ISM indekss joprojām pārsniedz vidējo vērtējumu, savukārt ražošanas ISM indekss negaidīti pazeminājās, sasniedzot kopš 2009. gada zemāko līmeni.

Saskaņā ar bankas ekonomistu prognozēm 2020. gadā reālais ASV IKP pieaugs par 2,2% (vidējā prognoze – 1,9%). To sekmēs ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās, pateicoties uzlabotajiem finanšu apstākļiem.

Pēc bankas aplēsēm, reālā ASV IKP pieaugums par 1% palielina S&P 500 uzņēmumu EPS rādītāju (peļņa uz akciju) par aptuveni 3%, kas akciju tirgum ir pozitīvs faktors.

Bankā uzskata, ka neseno akciju rādītāju pieaugumu vairāk sekmēja tirdzniecības konflikta eskalācija, nevis ekonomiskā optimisma pieaugums. Tomēr, ja ASV IKP sāk pieaugt straujāk, eksperti iesaka pirkt ciklisku uzņēmumu, piemēram, rūpniecības uzņēmumu, akcijas.

Secinājums

Investoru pozitīvais pozicionējums ASV akciju tirgū jau ir diezgan ekstrēma, kas var palielināt indeksu svārstības, ja kāds no iepriekšminētajiem riskiem materializējas. Turklāt jebkurā gadījumā šāds pozicionējums var nopietni palēnināt akciju tirgus izaugsmes tempu.

, ,

Patika raksts!?
Padalies!

Saistītie raksti

 1. Hmmm

  Burbulis tiek pūsts kamēr nauda tiek dota uz tik zemām likmēm. Diez ar ko tas beigsies? Visi kam nauda zeķē, tie tiek naturāli apzagti, kamēr reāla ekonomika smagi buksē.

 2. sds

  Naudas drukāšanas mērķis kakraz tāds arī ir – lai publika netur naudu zeķē, iegulda reālajā ekonomikā, lai parādi samazinās dēļ naudas vērtības skaitliskā krituma un tauta ir spiesta kustēties( taisīt ātrāku naudas apriti).Galarezultātā visi cipari pieaug x10 un var sākt kārtējo taupīšanas ciklu.Šobrīd mēs dzīvojam laikā, ko pirms 100 gadiem sauca par karu, tikai viss notiek centrālo banku datoros.Un tas vēl gadus 5-10 turpināsies, tikai tanku vietā mums būs klimata aizsardzība, kurā gāzīs iekšā finanses/darbaspēku.

 3. ja?_________

  Tad ko man tagad darīt ar savu naudu? Tirgus ir pārvērtēts. Krīzes apstākļos nauda tāpat paliks vērtīgāka/dārgāka, arī tā kas zeķē. Es gribu lēti pirkt nevis kā tagad – dārgi. Vai man sēdēt frankos, dolāros vai eiro? Un kur tagad lai ieguldos? Par zeltu jau zinu. Diez kas ir vēl?

 4. sds

  Es knapi ar savu naudu tieku galā, kur nu vēl citiem dot padomus.

Reklāma

Cenas un standarti
Tālrunis +37126443969
E-pasts: administracija@treideri.lv

Treideri.lv